Polskie Radio

OFF Polska - by teatr offowy rozpostarł skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 13:40
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłosił nabór wniosku do programu OFF Polska – nowego programu dla teatrów nieinstytucjonalnych. Jaki jest polski teatr offowy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nikita Sursin/shutterstock.com
IMG_Pisarka Anna Król i Karina Terzoni_1200.jpg
"Kamienny sufit". Emancypacja w sercu Tatr

Posłuchaj
06:53 czwórka stacja kultura 23.06.2021 teatr.mp3 O programie OFF Polska opowiada jego współkoordynatorka (Czwórka/Stacja Kultura)

 

- Termin teatr offowy jest trudny do wyjaśnienia, bo definicja wytycza granice, a nie o to, żeby rozdzielać, nam chodzi - mówi Katarzyna Pilarska, współkoordynatorka projektu. - Teatr offowy to, najłatwiej mówiąc, teatr, który nie jest finansowany w sposób stały, z pieniędzy samorządowych. Są to grupy teatralne, które o swoje przetrwanie muszą bardziej powalczyć.
Te teatry w Polsce funkcjonują bardzo różnie i to jeden z powodów, dla którego nasz program powstał - dodaje. 

Na polskiej scenie teatralnej działa bardzo dużo teatrów offowych. Niektóre z nich istnieją wiele lat, wypracowały swoją formę działania, mają przetarte ścieżki, zdobywają środki na swoje produkcje. Jest jednak część teatrów, o których niewielu wie. - Są grupy, o których nie wiemy, choć staramy się to śledzić. One działają przy stowarzyszeniach, fundacjach, kołach miłośników czegoś - wymienia gość Czwórki. - To często małe grupy, niedziałające na szeroką skalę. Oni muszą się bardziej postarać, by na swoje działania zdobyć pieniądze - dodaje. 

Nie ma jednego przykładowego teatru offowego, ponieważ te grupy są różnorodne Katarzyna Pilarska


Katarzyna Pilarska zdradza, że OFF Polska jest wynikiem potrzeb, które teatry offowe wielokrotnie zgłaszały. - My ten program konsultowaliśmy też z Ogólnopolską OFFensywą Teatralną, ze środowiskiem. To jakaś odpowiedź na prośby środowiska - dodaje. 

Posłuchaj także:


- Za pomocą programu OFF Polska chcemy dać pomoc, by te teatry mogły działać trochę bardziej profesjonalnie. Często teatr offowy "musi sobie radzić" - scenografia jest robiona po kosztach, ludzie działają dla idei. To ma swój urok, swoje zalety, ale czasem finanse to jedyne ograniczenie takich inicjatyw - zauważa gość Kasi Dydo. - Przekazując pieniądze na projekt, już na etapie jego wymyślania, możemy wspomóc, dać szansę, by zrobić coś trochę lepiej - dodaje. 

Program cały czas jest tworzony, choć zainteresowanie jest dość duże. - Staramy się pomagać na tym etapie składania wniosków. W projekcie nie zakładamy pomocy produkcyjnej w powstawaniu inicjatyw - tłumaczy koordynatorka. - Wstępne kosztorysy, opisy tego, co teatry chcą przygotować, będzie oceniała komisja składająca się z ekspertów teatru offowego. Naszą ideą nie jest podcinanie skrzydeł - dodaje. 

Program organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, a finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Pilarska (współkoordynatorka projektu OFF Polska)

Data emisji: 23.06.2020

Godzina emisji: 11:45

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA TEATR