Polskie Radio

Sport, muzyka i letnie festiwale. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 17:00
Będziemy na Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i wyruszymy na spływ podlaskimi rzekami. Zaprosimy na konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej", powiemy o akcji "Paczka dla Bohatera" i zdamy relację z Przeglądu Filmowego "Kino na granicy". Nie zabraknie także doniesień z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a wieczorem - transmisja z Festiwalu BBC Proms. Sprawdź nasze propozycje!  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

Tym razem wyprawa na Podlasie, do niewielkiej wsi Maćkowa Ruda nieopodal Sejn, skąd Patryk Bedliński wspólnie ze swoimi gośćmi opowie o cieszących się ogromną popularnością spływach Czarną Hańczą. Poza tym - nasze codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", Turystyczna Lista Przebojów.PL, kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch." , akcja "Moje Archiwum" oraz relacje z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. 

LATO Z RADIEM 2021 >>

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorora Truszczak 

Jedzenie kiszonych ogórków może zmniejszyć lęk przed otoczeniem i kontaktami z innymi ludźmi - uważają amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Maryland i College of William & Mary, którzy przebadali 700 studentów i ich dietę. Ważną rolę odgrywają zawarte w ogórkach kiszonych probiotyki mające wpływ na pracę układów: nerwowego i krwionośnego. Ponadto działają jak odkurzacze: usuwają toksyny z organizmu, i dobrze wpływają na apetyt.

Z kolei w świeżych ogórkach botanicy, także w Polsce, badają kukurbitacyny, z powodu których ogórek jest gorzki. To wina pewnych genów. Ale kukurbitacyny, które chronią ogórki przed owadami, mogą mieć także działanie dobre dla naszego organizmu: przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze, poprawiające trawienie. A przecież ogórki to 95 proc. wody! Sezon ogórkowy w pełni, ale czego jeszcze nie wiemy o ogórkach zielonych? Czy słusznie mówimy "ogórek zielony"? O tym opowie dr Piotr Chohura z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Ponadto w audycji: Kosmaty, przedziwny, psi, wyniosły, nagi, pierzasty, powabny, rogaty – to tylko niektóre przymiotniki dodawane do nazwy bardzo znanej nam rośliny. Do fiołka, który występuje w blisko 600 gatunkach. Na wszystkich kontynentach. W Europie mamy 92 gatunki, w tym w Polsce 25. Liczne z nich są określane jako fiołek ogrodowy lub bratek ogrodowy. Ale my teraz wybierzemy się na Wyspy Kanaryjskie, gdzie dr Błażej Ślązak z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz naukowcy z Hiszpanii i Szwecji badali tamtejsze fiołki. Co z tych badań wynikło i co to są cyklotydy? Dr Błażej Ślązak będzie gościem środowej "Eureki". 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry w interpretacji Andrzeja Zaorskiego.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek (muzyka - Tomasz Szachowski)

Justyna Sobolewska zaprasza do Szczebrzeszyna - Stolicy Języka Polskiego! W tym roku na siódmą odsłonę Festiwalu - wśród gości jest aż czworo laureatów Nagrody Literackiej NIKE: Andrzej Stasiuk z nową powieścią "Przewóz", Joanna Bator z książką "Gorzko, gorzko", Marcin Wicha z "Kierunkiem zwiedzania" i Radosław Rak, który otrzymał w zeszłym roku nagrodę za "Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Więcej o 9:30 w rozmowie z Justyną Sobolewską, dziennikarką, krytykiem literackim i kuratorką głównego programu literackiego Festiwalu Stolica Języka Polskiego. 

"Między nami po ulicy, pojedynczo i grupkami, snują się okularnicy z maseczkami…" - być może tak zaczynałaby się jedna z najsłynniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej, gdyby przyszło jej napisać tekst "Okularników" w 2021 roku​. W tym tygodniu ruszył kolejny etap Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". Trwają warsztaty, podczas których uczestnicy pracują nad wykonaniem piosenek pod okiem Jacka Piskorza, Jerzego Satanowskiego, Magdaleny Smalary i dyrektora Teatru Nowego – Piotra Kruszczyńskiego. Wszystko po to, by już 4 sierpnia rozpocząć cykl koncertów, wystąpić przed jury i sopocką publicznością. Szczegóły pracy z młodymi artystami o 8:30 w rozmowie z Jerzym Satanowskim, kompozytorem i kierownikiem artystycznym Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". 

W audycji także: o stypendiach twórczych z zakresu upowszechniania kultury na 2022, relacja z Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" oraz Mobilny Dom Kultury czyli letnia akcja Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Marcin Majchrowski 

10.00-11.00 - W góry: Władysław Żeleński W Tatrach, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak; Zygmunt Noskowski Morskie Oko, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura. 

11.15-12.00 - Carl Stamitz Symphonie de chasse in D, Niccolò Jommelli Va crescendo il mio tormento – aria z La Didone Abbandonata, wyk. Tinka Pypker - sopran, Das Neue Mannheimer Orchester; Georg Philipp Telemann Quartet G-dur, wyk. Barthold Kuijken - flet, Sigiswad Kuijken, Wieland Kuijken - viola da gamba, Robert Kohnen - klawesyn.  

12.05-12.45 - Płyta na lato: Bach Mirror, Thomas Enhco, Vassilena Serafimova

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" - Wspominając Baczyńskiego: Feliksa Drapczyńska, opr. Dorota Gacek

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek 

Koncert z Festiwalu Mozartiana (Gdańsk, 26.08.2017)

Wolfgang Amadeusz Mozart Msza c-moll KV 427, Regina coeli C-dur KV 108/47d

wyk. Robin Johannsen - sopran I, Julia Leżniewa - sopran II, Lothar Odinius - tenor, Wojciech Gierlach - bas, Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Polski Chór Kameralny, Academy of Ancient Music, dyr. Jan Łukaszewski. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Malarstwo jest dla niego powołaniem. Dało o sobie znać, gdy miał zaledwie kilka lat. Dziś jest laureatem wielu nagród, w tym ostatniej edycji Grand Prix Bielskiej Jesieni, przyznawanej najzdolniejszym artystom pokolenia. Jak sam mówi, poprzez sztukę pokazuje prawdę, a kiedy tworzy, niemal całkowicie odcina się od świata. O swojej artystycznej drodze i o twórczości opowie Karol Pelczak, którego obrazy można oglądać w Galerii Bielskiej BWA do 29 sierpnia. W audycji podsumujemy też kończący się 23. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz odwiedzimy wystawę fotografii błyskawicznej czyli polaroidów. Porozmawiamy również z dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, który przygotował wyjątkowy cykl wideo "Sierpień Polskiej Poezji. Rozpoczął się on - nieprzypadkowo - od wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Pragnienia".

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Syrena c'est moi - prow. Jakub Kukla

Przede wszystkim aktorka te-a-tral-na! Poza tym także filmowa, serialowa i ....czasami radiowa. Gościem audycji będzie Magdalena Cielecka. Jeśli wystarczy czasu, porozmawiamy o aktorstwie, tym razem jednak najwięcej uwagi poświęcimy muzyce. Bo Magdalena Cielecka to także aktorka śpiewająca, o czym będą Państwo mogli się przekonać w czasie najbliższej "Miejscówki z Dwójką". Do własnego talentu wokalnego podchodzi z niejakim dystansem, niemniej śpiew odegrał w jej życiu kluczową rolę.

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska

19.30-20.00 - "Rozmowy po zmroku" / Krzysztof Kamil Baczyński – aud. Doroty Gacek

od 20.30 - Transmisja z Festiwalu BBC Proms (Royal Albert Hall, Londyn) 

Ralph Vaughan Williams Fantasia on a Theme by Thomas Tallis; Ottorino Respighi Concerto gregoriano; Felix Mendelssohn V Symfonia d-moll, op. 107 ("Reformation").

wyk. Sayaka Shoji - skrzypce, Royal Philharmonic Orchestra, dyr. Vasily Petrenko. 

22.30-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.15 - "To się czyta latem" / Władysław Zambrzycki "Kwatera bożych pomyleńców" w interpretacji Jarosława Gajewskiego, wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie). 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

00.00-02.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski 

02.00-03.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" powtórka - Michalina Szymborska 

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in. o długach za jazdę na gapę, polskim samochodzie elektrycznym i o dojrzałości emocjonalnej. Nie zabraknie dobrej muzyki i zaproszeń ba koncerty w Węgorzewie i Jastarni.  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Marcin Jagiełowicz

Gościem - Anna Maria Kłobucka, wolontariuszka akcji "Paczka dla Bohatera". 

"Paczka dla Bohatera" to akcja charytatywna skierowana do wszystkich ludzi walczących o wolną Polskę: żołnierzy Września 1939 oraz wszystkich frontów, zachodniego i wschodniego, organizacji bojowych, m.in. AK, NSZ, WIN, podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka  

W audycji m.in. wystawa "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy" w Zamku Królewskim, wernisaż "Artbarbakan" Jana Naliwajki przy Murach barbakanu w Warszawie oraz 10. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu. Powiemy także o filmie, do którego przygotowania i realizacja trwały blisko 10 lat. Od piątku będziemy mogli zobaczyć w naszych kinach nakręcony przede wszystkim w Indiach pełnometrażowy dokument Pawła Wysoczańskiego "Jutro czeka nas długi dzień".

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in. o naukowcach z Rzeszowa, nagrodzonych medalami na międzynarodowych targach innowacji. Docenione zostały patenty wydłużenia wegetacji owoców (dzięki ozonowaniu) oraz projekt elektronicznego monitorowania tankowania paliwa. Powiemy także o rekordowym porastaniu rzek w Polsce, fali pożarów w Europie oraz o testowaniu nowoczesnego sprzętu w czasie żniw. Nie zabraknie także doniesień z Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda 

18.45 - reportaż "Rzucić wszystko i jechać w Bieszczady" Julii Rozbieckiej. Legenda Bieszczad jako gór dzikich i niedostępnych przetrwała w piosenkach, filmach i marzeniach wielu turystów. Czy polski "Dziki Zachód" ciągle jest tak dziki, jak sobie wyobrażamy? Czy są tacy, których legenda Bieszczad zachęciła do przeprowadzki tam na stałe? Co z bieszczadzkich marzeń zostało do dziś i czego szukamy, spędzając w tym roku urlop w Bieszczadach?

19.00-20.00 - "Kobiety mają głos" - Piotr Baron 

20.00-21.00 - "Trójkowy poWiernik" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Polski express" - Tomasz Żąda 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska 

Była fenomenem epoki. Prekursorką kobiecych "ataków" na artystyczne wykształcenie, zarezerwowanego dla mężczyzn. Anna Bilińska-Bohdanowicz (1857-1893) żyła tylko 38 lat. Swoją pasję do sztuki przypłaciła zdrowiem, a w konsekwencji - mocno skróconym życiem. Warszawskie Muzeum Narodowe przypomina ją wystawą, na której pokazane są prace malarskie artystki z polskich i zagranicznych zbiorów. Gość - dr Agnieszka Bagińska, kuratorka wystawy "Artystka. Anna Bilińska" (obok Renaty Higersberger). 

23.00-00.00 - "Łagodne takty" - Roman Dziewoński  ​


logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Motion capture dla głuchych i słabosłyszących - na czym polega szkolenie i co ma wspólnego z modelowaniem awatara dla automatyzacji tłumaczenia języka migowego?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Czy w przyszłości będzie można będzie sobie kupić planetę? Raper Lil Uzi Vert kupuje planetę - gazowego olbrzyma większego od Jowisza. Czy  raper będzie pierwszym człowiekiem prawnie posiadającym własną planetę?

17.00-19.00 - "TOP - trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

Przedstawimy pomysł studentów z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej na ożywienie dzielnicy w Rudzie Śląskiej. Studenci przygotowali również aplikację "Wirecko Rajza", dzięki której można wirtualnie spacerować po zrewitalizowanej części miasta.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

Po raz kolejny wracamy do przeglądu brzmień z gatunku Trap. Ciężkie stopy i siarczyste cykacze, oraz historie o technicznych aspektach tego rodzaju muzy będą nam towarzyszyć od godz.19.00. Zaprasza RAU Performance.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Na czym polega "efekt Tetrisa"? Jak wpływają na naszą psychikę gry komputerowe, media społecznościowe, krótkie filmy z Tik Toka? Czy pandemia spowodowała pogłębienie się problemu przebodźcowania? Jak sobie z nim poradzić? 

 

logo

08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - 4 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej - jednego z najpiękniejszych kotów leśnych. Skąd wzięła się jej nazwa? Gdzie występuje? Jaki tryb życia prowadzi?

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Piękno Wielkopolski. Opowiemy jakie miejsca warto w regionie odwiedzić.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 1: Dzieci i las. Dlaczego warto być w lesie i poznawać las od dziecka. Co daje dzieciom kontakt z przyrodą. Czego je uczy. Dlaczego jest ważny, zwłaszcza dla dzieci na co dzień mieszkających w miasteczkach i miastach. Goście: Olimpia Pabian z Białowieskiej Akademii Różnorodności i Anna Kulbacka, dyrektor Technikum Leśnego. 2: Profilaktyka uzależnień u dzieci i młodzieży. Gość: Jerzy Protasiuk, psychoterapeuta uzależnień.​

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - W plenerowym studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawi się dwóch trębaczy ze swoimi nowymi płytami- wydanymi na winylu. W pierwszej godzinie Piotr Schmidt, a w drugiej - Piotr Damasiewicz.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski. 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU