Polskie Radio

"Lato z Radiem" i "Letnia promenada". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 20:00
Relacje z festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i chopinowskie święto w Dusznikach-Zdroju. A ponadto jak zwykle wiele pozycji kulturalnych okraszonych świetną muzyką. Sprawdź nasze propozycje!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/welcomia
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz

"Lato z Radiem" w drodze - gryfne dziołchy z Górnego Śląska ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń w Tychach-Urbanowicach spotykają się w każdy wtorek, żeby ... poklachać /po śląsku/ - pogadać i wymienić się przepisami. Zaprezentują stroje ludowe, przepis na najlepszy żur i zaśpiewają kilka przyśpiewek o śląskiej kuchni. Gościć będziemy m.in Stefanię Dyduch - przewodniczącą Koła, propagatorkę śląskiej kuchni, oraz Elżbietę Suchogórską z Koła. Poza tym konkursy - "Karuzela", "Skojarzenia", "Turystyczna lista przebojów", kolejny odcinek słuchowiska, nasza akcja "Moje archiwum" i relacje z Igrzysk Olimpijskich z Tokio.

LATO Z RADIEM 2021 >>

23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" / "Moje książki" - zaprasza Anna Stempniak 

Relacje z festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie oraz rozmowa z Gretą Drawską, autorką cyklu powieściowego o prokurator Wandzie Just i podkomisarzu Piotrze Dereniu. Tytuł ostatniej części nosi tytuł "Chichot". 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Klub Pickwicka" Charlesa Dickensa w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry w interpretacji Andrzeja Zaorskiego.

logo

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

W audycji będziemy świętować 90. urodziny reżysera Janusza Majewskiego. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej, a karierę rozpoczynał jako autor scenografii filmowych. Jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz członkiem Komitetu Kinematografii i Polskiej Akademii Filmowej. Od roku 2012 pełni funkcję rektora Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Rozpoczyna się chopinowskie święto w Dusznikach-Zdroju, zainicjowane w 1946 roku. Na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim występowali najznakomitsi pianiści i wykonawcy muzyki Chopina, m. in. Vladimir Askenazy, Bella Dawidowicz, Halina Czerny-Stefańska czy Grigory Sokolow. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczyna się w pierwszy piątek sierpnia i potrwa dziewięć dni z dwoma koncertami dziennie.

Koncertom festiwalowym będą towarzyszyć kursy mistrzowskie, przeznaczone dla młodych polskich pianistów, wyróżniających się talentem i osiągnięciami artystycznymi. Kursy otwarte są dla publiczności.

Na 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju zaprosi Państwa w "Poranku Dwójki" prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia. 

10.00 – 13.00 – "Podróżnik muzyczny" – prowadzi Marcin Majchrowski

10.00 – 11.00 - Po morzach i oceanach (II): Claude Debussy La Mer – trois esquisses symphoniques, wyk. The Cleveland Orchestra, dyr. Pierre Boulez

11.00 – 11.15 – To się czyta latem: Władysław Zambrzycki „Kwatera bożych pomyleńców” w interpretacji Jarosława Gajewskiego, wyd. Elżbieta Łukomska.

11.15 – 12.00 - Józef Haydn Symfonia C-dur Hob. I/7 „Le midi”, wyk. Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini; Wolfgang Amadeus Mozart Quartet C-dur KV 285b, wyk. Barthold Kuijken – flet, Sigiswald Kuijken – skrzypce, Lucy van Dael – altówka, Wieland Kuijken - wiolonczela

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Elegie, Anita Rachvelishvili, Vincenzo Scalera

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Wspominając Baczyńskiego: Lesław Bartelski i Zbigniew Wasilewski, opr. Dorota Gacek

13.00 – 15.00 – "Koncerty w porze lunchu" – prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Katowice, 2021.06.10)

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy Es-dur KV271, Joseph Haydn Symfonia c-moll Hob. I:95

wyk. Christina Ortiz – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Lawrence Foster

 Komplet Symfonii Roberta Schumanna na koncertach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (19 i 20.04.2008)

Robert Schumann Symfonia nr 1 B-dur op. 38, Symfonia nr 2 C-dur op. 61

wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Jamrozek

Odbywa się już po raz dwunasty, jak co roku – pod historycznym sklepieniem Arkad Kubickiego u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie. Tradycyjnie w sierpniowe piątki i soboty swój repertuar zaprezentują tam niezależni, poszukujący twórcy a widzowie spotkają się z różnorodnym i często zaskakującym spojrzenia na sztukę. Co znalazło się w programie tegorocznego festiwalu "Królewskie Arkady Sztuki"? O tym porozmawiamy z jego dyrektorem – Tomaszem Taraszkiewiczem.

Poza tym w audycji o swoim powrocie na scenę po czterech latach nieobecności opowie Ewa Bem. W tym roku wokalistka świętuje 50-lecie pracy artystycznej.

Przeniesiemy się też do znajdującego się niedaleko Wenecji Chioggi - "(...) małego portowego miasteczka, na ulicach którego właśnie rozsiadły się kumoszki. (...)" i gdzie niedługo potem doszło do poważnej kłótni. Podróż ta będzie możliwa za sprawą Teatru Wybrzeże i ostatnich przygotowań do premiery jednej z najlepszych osiemnastowiecznych komedii, czyli "Awantury w Chioggi" Carla Goldoniego.

17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą": Globalne ocieplenie – aud. Michała Szułdrzyńskiego

Postępujące globalne ocieplenie przyniesie ze sobą nie tylko zmianę warunków klimatycznych, paradygmatów gospodarczych czy systemów energetycznych. Bardzo dużo zmieni się także w polityce – niestety, niekoniecznie na lepsze. Gościem Michała Szułdrzyńskiego będzie Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.

18.00 – 19.00 – "Teraz jazz" – prowadzi Andrzej Zieliński

19.00 – 22.00 – "Letnia promenada" – prowadzi Klaudia Baranowska

Montreal Symphony Orchestra, dyr. Kent Nagano,  Marie-Nicole Lemieux – kontrtalt (20.03.2019, KlaraFestival - International Brussels Music Festival)

Hector Berlioz Suite z La Damnation de Faust, op. 24; Richard Wagner Wesendonck Lieder; Claude Debussy Jeux, L. 126; Igor Strawiński Pietruszka; Maurice Ravel La Valse 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Ceramiczny sen - opowieść o Bolesławie Książku – aut. Aldona Łaniewska-Wołłk 

Bolesław Książek to jeden z najwybitniejszych polskich ceramików. W ciągu niemal 20 lat spędzonych w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kamionka" wykonał ponad 1600 wzorów naczyń użytkowych i dekoracyjnych, rzeźb ceramicznych, płyt okładzinowych oraz ceramiki architektonicznej. Jego prace zachwycają kolorami i blaskiem. Wiele z nich jest też w domach każdego z nas. Dziś, ponad ćwierć wieku po śmierci mistrza, można je oglądać w najważniejszych polskich muzeach i galeriach na całym świecie. W audycji porozmawiamy o twórczości Bolesława Książka, ale i o dziejach Spółdzielni "Kamionka" w Łysej Górze. Naszymi gośćmi będą: dr Bożena Kostuch (Muzeum Narodowe w Krakowie) i Jerzy Sacha (artysta ceramik).

22.00 – 01.00 – "Nocna strefa" – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu trwa wielkie liczenie książek. Liczenie to, mimo rozwoju technologii jest analogowe. Potrwa ponad miesiąc!

Plaga kradzieży tablic rejestracyjnych. Czy można się przed tym procederem jakoś zabezpieczyć? Jakie kary grożą złodziejom tablic?

Po ponad roku przerwy działalność wznowiły grupy rekonstrukcyjne. Teraz wracają ze wzmożoną siłą. Jak wyglądają kulisy bycia rekonstruktorem? 

08.45-09.00 - "Letni salon Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość: Krzysztof Bosak, Konfederacja

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W sobotę  w Opolu rozpoczyna się Festiwal Zdarzeń Artystycznych - teatry uliczne, iluzjoniści,  warsztaty, teatr ognia - wszystko w przestrzeni otwartej. Gość: Leszek Styś, pomysłodawca i organizator

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Co się zmieni w szkołach od 1 września - Ministerstwo Edukacji i Nauki przesłało do szkół wytyczne sanitarne dotyczące organizacji nauki.

Dworzec w Tarnowie został właśnie wpisany do rejestru zabytków. To perełka architektury z czasów PRL, która będzie teraz miała szansę na drugie życie.

Niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia. Młody mężczyzna po wypadku marzył o samodzielnej jeździe offroad. Sam przygotował samochód terenowy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda

Wraz z rozpoczęciem ósmego miesiąca roku zaczynamy odliczać drugą połowę wakacji. Część z Państwa już po powrocie z wypoczynku, podczas gdy inni dopiero planują się wybrać na wczasy.  Z czego wynika wybór terminu przeznaczonego na wakacyjne wyjazdy? Co o tym decyduje i jakie urlopowe trendy panują wśród wczasowiczów?

150 historycznych kimon prosto z Japonii trafiło do kolekcji krakowskiego Muzeum Manggha. To dar japońskiej rodziny Kizu, która kimona kolekcjonuje od lat międzywojennych XX wieku. To już kolejny taki dar dla Muzeum Manggha. W sumie krakowska kolekcja kimon liczy około 500 sztuk, w tym na przykład stroje na uroczyste okazje, jak i kimona dla dzieci.

Kilkadziesiąt susłów trafiło z poznańskiego ZOO na wolność. Kolejny już raz Towarzystwo Salamandra zorganizowała podobną akcję. W ZOO były bezpieczne, ale na wolności będą musiały nauczyć się życia i tego jak unikać... kotów.

18.45 Reportaż „Droga" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Po raz 41 wyrusza 5 sierpnia na Jasną Górę Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna. W 1981 roku studenci poszli po raz pierwszy. Pomysł jej organizacji wyszedł od księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zaproponował stworzenie pielgrzymki łączącej sanktuaria maryjne Mazowsza. Ówczesny rektor kościoła akademickiego św. Anny, ksiądz Tadeusz Uszyński wymyślił nazwę Warszawska Akademicka Pielgrzymka Diecezjalna i jej organizację powierzył księdzu Józefowi Majowi. 5 sierpnia 1981 sprzed kościoła św. Anny wyruszyła grupa około 1400 osób. O tym, jakie motywacje mają ci, którzy postanawiają wykorzystać część wakacji na pielgrzymkę, opowiedzą uczestnicy.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć 

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk

Rozliczenia polsko niemieckie po II wojnie światowej. Jakie straty materialne poniosła Polska w czasie II wojny światowej? Czy zrzekliśmy się odszkodowań i reparacji? Czy Niemcy są nam coś winne, czy też wszystkie rachunki zostały już uregulowane? Kto powinien sfinansować odbudowę Pałacu Saskiego? Co generalnie Polska zamierza zrobić w tych sprawach?

Gość: Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Ustawodawczej i członek KRS. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE:

od poniedziałku, 9 sierpnia: 11.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik. 

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski

Rozmowa o najgorętszych premierach filmowych i serialowych tygodnia. W audycji publicyści Piotr Gociek i Łukasz Adamski​ dyskutują nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne portale filmowe. W tym tygodniu tematem audycji będą: "Jolt" - najnowszy film wyprodukowany przez Amazon, "Zielony rycerz" w reżyserii Davida Lowery'ego oraz disneyowska "Wyprawa do dżungli" ("Jungle Cruise").


logo


6.00-7.00 – "Pierwsze słyszę" – Kamil Jasieński

Wyjaśnimy czym jest doxing, którego ofiarą padł już co szósty użytkownik aplikacji do randkowania online.

 

14.00-15.00 – "Dajesz radę" – Anna Hardej

Julianna w wieku 16 lat zaczęła podróżować po Europie. Do dziś udało jej się odwiedzić około 50 krajów i postawić stopę na 6 kontynentach. Obecnie mieszka i pracuje na Zanzibarze. Nam doradzi jak tanio podróżować po świecie.

 

15.00-16.00 – "Czat Czwórki" – Piotr Firan

Praca sezonowa na ostatnią chwilę - czy jeszcze znajdziemy pracę na wakacje? Co trzeba wiedzieć, jak się przygotować, skąd brać wiarygodne dane dotyczące przepisów covidowych przy wyjeździe do pracy za granicę?


20.00-21.30 - "Strefa prywatna" – Kuba Jamrozek

Czym są wyrzuty sumienia? Do czego są nam potrzebne? Jak sobie z nimi poradzić? Walczyć czy zaakceptować, wyciągając wnioski z sytuacji? Czy dzięki wyrzutom sumienia łatwiej dostosować się nam do życia według określonych norm społecznych?

 

22.00 - 00.00 -  "TŁUSTY Czwartek"  GrubSon.

Autor przygotowuje bujającą selekcję na wakacje - w tym nagrania takich artystów jak m.in Maja Kleszcz, Jamal, Liam Bailey, Toots & The Maytals, Jarecki, czy Knox Brown. Nie zabraknie również muzyki samego GrubSona (wspólny singiel z Jędrkiem Wołodko i Fantomem). 


 

logo

8:00-10:00 "Poranek w PRD" - Choć sposoby wykorzystywania muszli przez człowieka stale się zmieniały, ich moc przyciągania jego uwagi pozostała niezmienna. A wszystko dzięki masie perłowej, która jest wytworem płaszcza mięczaka. Odkładana w cieniutkich warstwach na wewnętrznej stronie muszli zbudowana jest z tych samych substancji co perła. Jakie historie i legendy wiążą się z muszlami? Jak wyglądają te najpiękniejsze i gdzie można je obejrzeć? Odpowiedzi usłyszycie w Poranku.

 

15:00-17:00 "Popołudnik w PRD" - Każdy wynalazek to wielki krok naprzód, czasem dla cywilizacji - jak w przypadku Internetu, albo po prostu dla zwykłych ludzi w codziennym życiu - jak na przykład pralka. Potraficie sobie wyobrazić codzienne życie bez większości przedmiotów, których używamy? Często nie doceniamy znaczenia tych wynalazków, na przykład wspomniana pralka. Jakie wynalazki ułatwiają nam nasze codzienne życie i kto je wynalazł?

 

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - 1 sierpnia 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Dzisiaj wraz z Bartkiem Popczyńskim wsiądziemy na rower i wraz z nim odwiedzimy miejsca z którymi wiąże się wiele powstańczych opowieści. Jeśli chcecie się dowiedzieć co działo się np. przy ul Stawki 4 słuchajcie dzisiejszej audycji.


21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Jak zapoznać i oswoić dziecko ze światem owadów? Zazwyczaj w wakacje,  podczas wyjazdów mamy większy kontakt z przyrodą w tym z owadami. Jak opowiadać dzieciom o owadach, żeby nie czuły przed nimi strachu i zrozumiały jaką rolę owady odgrywają w przyrodzie.

O tym w rozmowie ze Stanisławem Czachorowskim, ekologiem, hydrobiologiem i entomologiem, profesorem  nadzwyczajnym w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska UWM w Olsztynie oraz Wojciechem Mikołuszką, przyrodnikiem i autorem książek dla dzieci.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica Granatowego Zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Zborowski Wiktor, Wawrzecki Paweł, Pawlik Bronisław, Merle Zofia, Ludwiżanka Barbara, Kwieciński Cezary, Krafftówna Barbara, Kociniak Jan, Grabowski Tadeusz, Friedmann Stefan.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego, w przekładzie Agaty Kozak, czyta Patryk Bartoszewski. 

 

.
W cyklu Lekcja mistrzowska Anna Skulska rozmawia z profesorem Andrzejem Ratusińskim – wybitnym pianistą i pedagogiem – o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem dzisiejszej Lekcji będzie jedna z największych polskich skrzypaczek w historii – Wanda Wiłkomirska. Zapraszamy na godzinę 14:00.
Kolejny odcinek Niepodległości zaszyfrowanej w dźwiękach (g. 15:00) Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego wypełni Koncert fortepianowy As-dur 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz pierwsza i fragment drugiej części Koncertu fortepianowego f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, dzieła – jak się dziś okazuje – częściowo wzorowanego właśnie na prezentowanej kompozycji Dobrzyńskiego.
W dzisiejszym odcinku pasma Chop-in-pop (g. 21:00) Mariusz Gradowski zaprosi nas w osobliwą podróż przez historię muzyki popularnej, a wszystko za sprawą jednego utworu Fryderyka Chopina: Marsza żałobnego z Sonaty b-moll. Wśród wykonawców znajdą się: Django Reinhardt, Cab Calloway, Art Tatum, Duke Ellington, Harry Nilsson i Leroy and The Drivers.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU