Polskie Radio

Muzycy Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie z nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 15:23
Kwintet dęty KWINTOFONIA, który tworzą muzycy Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, zdobył II Nagrodę w kategorii Zespoły Kameralne w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Podczas finałowego występu zespół Kwintofonia wykonał utwory Antoniego Szałowskiego i Wojciecha Kilara.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lukas Gojda

Zespół Kwintofonia tworzą flecistka Jagoda Krawczewska, klarnecista Adam Eljasiński, oboista Jakub Jackowski, waltornista Michał Kanawka i fagocista Rafał Zason. Swoje umiejętności i doświadczenie zdobywali na uczelniach i kursach muzycznych w kraju i za granicą.

Wspólna pasja do muzykowania w składzie kameralnym spowodowała powstanie niniejszego kwintetu, który swój debiut koncertowy miał 21 stycznia 2021 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Jako soliści i kameraliści członkowie kwintetu są laureatami wielu konkursów o zasięgu ogólnopolskim
i międzynarodowym, a lista nagród poszerzyła się właśnie o II Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Podczas finałowego występu zespół Kwintofonia wykonał utwory Antoniego Szałowskiego i Wojciecha Kilara.

Laureatem tegorocznego konkursu w kategorii pianistów został Carter Johnson z Kanady. Wśród zespołów kameralnych zwyciężył duet fortepianowy Książek Piano Duo, w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.

Z kolei drugą nagrodę w kategorii pianistycznej zdobył Ivan Shemchuk, laureat I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego
w Rzeszowie i finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Mat.prasowe