Polskie Radio

Słuchowiska, wywiady i muzyka na żywo. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 18:00
Będziemy wspominać jednego z największych piosenkarzy w Polsce - Andrzeja Zauchę a także porozmawiamy ze specjalistami od aniołów. Odpowiemy również na pytanie, czym dla widzów jest teatr? Wieczorem słuchowisko Wojciecha Tomczyka "Rozstrzelanie" - transmisja audio i wideo z Muzeum Powstania Warszawskiego. Zapraszamy także na recital Philippa Giusiano z Zamku Królewskiego w Warszawie, który jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Chopin. Salon romantyczny".
Nagranie słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia
Nagranie słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia Foto: Wojciech Kusiński
logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski

Rozmawiał z ponad sześćdziesięcioma osobami, pytał o te fakty, o których nie było do tej pory wiadomo - jakim człowiekiem był trzykrotny Mistrz Polski w kajakarstwie, z zawodu zecer, a z powołania i talentu - jeden z największych piosenkarzy w Polsce Andrzej Zaucha? Na te pytania odpowie Jarek Szubrycht, autor książki "Życie, bierz mnie", która ukaże się za kilka dni, w trzydziestą rocznicę tragicznej śmierci wokalisty. 

17.10 - "Spacer z kulturą" - zapraszają Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema oraz dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Obaj są także patronami 2021 roku, a wydarzeń z tej okazji nie brakuje. W audycji powiemy o części z nich. Wspomnimy o wystawie plenerowej przed Kordegardą, na której można zobaczyć m.in. grafiki współczesnych polskich ilustratorów, inspirowanych twórczością Stanisława Lema. Porozmawiamy też z prof. dr hab. Dorotą Heck o monografii "Stanisław Lem - Fantastyka Naukowa i Fikcje Nauki".

Będzie o ośmiominutowym filmie "Kosmogonik" zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Jest to animowana adaptacja opowiadania Stanisława Lema "Uranowe Uszy". Wspomnimy również o koncercie Leszka Możdżera zatytułowanym "Kongres futurologiczny", który odbył się w dniu setnych urodzin Stanisław Lema. Powiemy także o kolejnej wystawie w Kordegardzie - "Norwid w rysunkach", prezentującej około 50 rysunków z kolekcji Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie oraz zbiorów Biblioteki Narodowej, które pokazują Cypriana Kamila Norwida jako niezwykle utalentowanego i wszechstronnego artystę. 

21.05 - "Słuchowisko w Jedynce" / Adam Mickiewicz "Dziady cz. I" w reż. Andrzeja Seweryna

Słuchowisko zrealizował Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie we współpracy z Teatrem Polskiego Radia. Niedokończona, nigdy niewystawiana w całości, część I "Dziadów" to najbardziej tajemniczy fragment słynnego dramatu Adama Mickiewicza. Jego lektura to swego rodzaju studium pracy artysty nad dziełem, któremu z różnych przyczyn, nie dane było rozkwitnąć. Rozpoznajemy w utworze zaczątki motywów, które tak dobrze znamy z II, III czy IV części "Dziadów", widzimy bohaterów, którzy dopiero rodzą się w wyobraźni artysty. 

23.05 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Anna Stempniak

W audycji porozmawiamy z uczestnikami Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Norwid widziany dzisiaj" oraz z laureatami Nagród im. Cypriana Kamila Norwida 2021.

logo

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Gdynia - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.30 - "Cafe Muza" / Antoni Wit - prowadzi Andrzej Sułek

11.30-12.30 - "Ten cały musical"

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Tatiana Țîbuleac "Lato, gdy mama miała zielone oczy", Boris Dežulović "Pieprzyć teraz to tysiąc dinarów". Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta.

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk 

Nicola Matteis Suita in C, wyk. Hélène Schmitt - skrzypce, Gaetano Nasillo - wiolonczela, Eric Bellocq - teorban, Jörg-Andreas Bötticher - klawesyn; Bach: Alio modo - fragmenty płyty zespoły Fretwork; Mauro Giuliani Ostatnia róża lata, wyk. Stefano Cardi - gitara; Auguste Franchomme Wariacje na tematy rosyjskie i szkockie op. 6, wyk. Roel Dieltiens - wiolonczela, Ensemble Explorations; Franciszek Schubert Divertissement à la Hongroise D 818, wyk. Andreas Staier i Alexei Lubimov - fortepian; Gustav Mahler Des Knaben Wunderhorn (wybór), wyk. Sarah Connolly - mezzosopran, Dietrich Henschel - baryton, Orchestre des Champs-Élysées, dyr. Philippe Herreweghe

15.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Andrzej Sułek

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e moll op. 11

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-21.00 - Filharmonia Dwójki – prowadzi Marcin Majchrowski

17. Festiwal "Kwartesencja" - koncert finałowy: Royal String Quartet, Tomasz Ritter - fortepian (Warszawa, 9.09.2021)
Franciszek Schubert Sonata a-moll D 784, Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44

21.00-22.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / PREMIERA: Wojciech Tomczyk "Rozstrzelanie"

reżyseria Dariusz Błaszczyk, reżyseria dźwięku Andrzej Brzoska, muzyka Jacek Mazurkiewicz,

transmisja audio i wideo z Muzeum Powstania Warszawskiego

22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta

Miles Davis - "Miles in Tokyo" 1969 Columbia

Miles Davis - "Miles in the Sky" 1968 Columbia


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański 

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" -  Michał Pomianowski 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

Gość - Anna Skóratowicz, laureatka głównej nagrody dla słuchowiska dla dzieci i młodzieży na festiwalu Dwa Teatry 2021 za słuchowisko "Marzycielka".

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

11.00-13.00 - "Muzyczne podróże" - Raf Uzar& Małgorzata Jakubowska

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka 

O życiu i twórczości Jana Lechonia porozmawiamy z profesorem Maciejem Urbanowskim - historykiem literatury polskiej i krytykiem literackim. 

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza"

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Krzysztof Łoniewski

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" - Zofia Sylwin 

Acid Drinkers - retransmisja koncertu z 29.03.2015 roku.

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik 

Premiera: "Norwid’Elipsa" - nieklasyczne słuchowisko poetyckie. Kompozycja oraz reżyseria dźwięku - Elzbieta Sikora; scenariusz -Zbigniew Naliwajek; występują: Maria Seweryn, Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz. Przed słuchowiskiem rozmowa z Elżbietą Sikorą, po - fragmenty wersji francuskiej słuchowiska. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 

  

logo


08.35 - "Rozmowa kulturalna" - Maja Kluczyńska

Już 2 października rozpocznie się XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi - jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju. Czym dla widzów jest teatr? Czy jesteśmy świadkami kryzysu w sztuce? Czy pandemia to nowy kryzys dla twórców, ale i dla publiczności? Gościem będzie dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska, pomysłodawczyni, organizator i dyrektor artystyczny Festiwalu. 

20.06 - "Gość PR24" - zaprasza Maja Kluczyńska

Rozmowa z Marią Dzieduszycką, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta o Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Herberta 2021. Gala wręczenia odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie 15 września, a tegoroczny laureat Yusef Komunyakaa to afroamerykański poeta z Luizjany, inspirujący się jazzem i bluesem. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, a w swoich wierszach pisał o Krakowie, Hasiorze, Stwoszu... 

22.00 - "Poczytnik" - Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Jego kariera polityczna trwała niemal pół wieku. Był oficerem politycznym Wojska Polskiego, pracownikiem aparatu partyjnego, studentem elitarnej szkoły partyjnej. W końcu lat pięćdziesiątych XX wieku objął funkcję redaktora naczelnego tygodnika "Polityka", by w latach osiemdziesiątych znaleźć się na szczytach władzy. Mimo to nie doczekał się biografii. Lukę tę wypełnił dr Michał Przeperski, historyk, autor wydanej przez IPN biografii Mieczysława Rakowskiego, który opowie o swojej książce.

..

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Jeremi Angowski

Z Tadkiem Błażusiakiem porozmawiamy na temat organizowanej po raz drugi Ligi Enduro, a Aleks Bartkowiak opowie o pumptrackach i torach rowerowych w Poznaniu.

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Spotkanie z Sabiną Francuz - autorką książki "Mąka i woda", zawierającą przepisy na różne wypieki, chlebki, placki, scones, muffiny i wiele innych. Podsumujemy także Festiwal Żydowskiego jedzenia "Tisz". W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem sąsiedzi, a podczas rozmowy o spacerze kulinarnym opowiemy o żydowskiej kuchni i poznamy postać pewnej niezwykłej kobiety.

17.00-19.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert

Common,  Damu The Fudgemunk na samplach z legendarnej dźwiękowej biblioteki KPM, nowy Pejzaż na samplach z polskiej muzyki, błogi soulowo-deepowy house (Space Ghost, Andile Andy), Zed Bias, nowy Machinedrum, Squarepusher, Proc Fiskal dla Hyperdub, footworkowy mistrz RP Boo, a także świeża muzyka jungle (Stones Tarro, Coco Bryce). 

20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa" - Małgorzata Bartas-Witan

Bodygard - od zadań nie tylko specjalnych! W przededniu święta Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała posłuchamy piosenek Magdy Anioł, a także porozmawiamy ze "specjalistami od aniołów" m.in. o znaczeniu imion Archaniołów.


PRD logo 

10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Jesienne nadmorskie dźwięki. Morze Bałtyckie zwykle kojarzy się nam z szeroką piaszczystą plażą, zimną wodą, bursztynem i flądrą z kutra. Taki Bałtyk znamy prawie wszyscy. Ale ręka do góry, kto wie, że Bałtyk może dymić i toczyć lodowe kule, że przyjmuje niezwykłych gości z oceanów, skrywa podwodne łąki, karmi tysiące ptaków, a na co dzień jest domem krewetek, ryby o zielonych ościach i pewnego diabła. Zaskoczeni? Czas zatem poznać wszystkie sekrety Bałtyku i wreszcie odkryć jego prawdziwą urodę.

11.00-12.00 - "Źródełko" - Start II edycji konkursu RCKL i PRD "Nasze muzyczne źródełko". Do tego odwiedzimy tradycyjną kuźnię, ale uwaga... w środku miasta! O kowalstwie opowie jeden z braci Głeckich, prowadzących Muzeum Kowalstwa i kuźnię przy Dolince Służewieckiej w Warszawie.

16.00 - "Łowcy dziecięcych przygód" - 14-letni Benjamin Poulsen, opowie nam o tym, jak wygląda życie młodego człowieka na Wyspach Owczych.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - audycja plenerowa z Wrocławia z 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada".

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - W audycji wspomnienie wielkich debiutów, otóż właśnie 26 września 1961 roku Bob Dylan zadebiutował na scenie w Greenwich Village w Nowym Jorku. Ponadto - tegoroczna jesień zasypuje nas muzycznymi nowościami, które przedstawi w audycji Damian Sikorski.


.
   

18.00 - Transmisja recitalu Philippa Giusiano z Zamku Królewskiego w Warszawie

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie "Chopin. Salon romantyczny".

17.00 - "Chopin w najlepszym gatunku" - dr Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Mini-cykl ośmiu audycji, który ma pomóc osobom początkującym w śledzeniu Konkursu Chopinowskiego. W programie przedstawi niezbędne informacje o muzyce Fryderyka Chopina, opowie o opusach i gatunkach muzycznych, które pojawią się na tegorocznym Konkursie. Tematem ósmego spotkania będą koncerty fortepianowe i barkarola.

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]

Przed nami ostatnia audycja z cyklu "Wielkich recitali" poświęcona uczestnikom Konkursu Chopinowskiego z 1960 roku. W programie usłyszymy o dalszych losach Aleksandra Słobodianika, rozwoju jego kariery muzycznej. Wrócimy raz jeszcze do recitalu z 1971 r., podczas którego wykonał on oba zeszyty etiud Fryderyka Chopina, co stanowiło nie lada wyzwanie nawet dla tak utalentowanego pianisty! Nie zabraknie też nagrań studyjnych.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU