Nowa Opera Bałtycka ma powstać na Placu Zebrań Ludowych

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2025 17:07
Metropolitalna Opera Bałtycka prawdopodobnie powstanie na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. W trakcie spotkania społecznego komitetu wsparcia budowy omówiono wybraną lokalizację nowej siedziby i podpisano list intencyjny pomiędzy władzami Gdańska i samorządu. Zgodnie z założonym harmonogram, nowa instytucja miałaby zostać ukończona do 2032 roku. 
Metropolitalna Opera Bałtycka prawdopodobnie powstanie na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. W trakcie spotkania społecznego komitetu wsparcia budowy omówiono wybraną lokalizację nowej siedziby i podpisano list intencyjny pomiędzy władzami Gdańska i samorządu.
Metropolitalna Opera Bałtycka prawdopodobnie powstanie na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. W trakcie spotkania społecznego komitetu wsparcia budowy omówiono wybraną lokalizację nowej siedziby i podpisano list intencyjny pomiędzy władzami Gdańska i samorządu. Foto: East News/ Karol Makurat

Spośród kilku lokalizacji na nową siedzibę Metropolitalnej Opery Bałtyckiej eksperci wybrali Plac Zebrań Ludowych. W trakcie spotkania wielokrotnie podkreślano, że obecny budynek instytucji jest przestarzały, źle wyposażony i ma małą widownię.

Metropolitalna Opera Bałtycka - inwestycja na skalę całego regionu

- Żywot obecnego budynku Opery Bałtyckiej dobiega końca – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Jak podkreślił, Pomorze zasługuje na ikoniczną budowlę, która będzie obiektem wielofunkcyjnym, służącym nie tylko operze, ale wielu środowiskom artystycznym. Jego zdaniem budowa Opery Bałtyckiej jest jednym z projektów, które pobudzają wyobraźnię i wpływają na rozwój całego regionu.

Zgodnie z rekomendacjami, nowa obiekt miałby posiadać dwie sale widowiskowe (dużą i kameralną), salki edukacyjne, profesjonalne warsztaty scenograficzne i kostiumowe oraz sale konferencyjne. Jak zaznaczyła, opera ma być przestrzenią otwartą, funkcjonującą przez cały rok jako centrum kultury, edukacji i wydarzeń – ikona i symbol naszych czasów.

Plac Zebrań Ludowych nową siedzibą Metropolitalnej Opery Bałtyckiej

Komitet, w przygotowanym projekcie dotyczącym lokalizacji opery podał, że przy wyborze nowego miejsca brano pod uwagę tereny postoczniowie. Szczegółowa analiza uwarunkowań lokalizacyjnych wykonana została w oparciu o opracowane i pozyskane z jednostek zarządzających urbanistyką, nadzorem konserwatorskim oraz infrastrukturą techniczną. Na tej podstawie Plac Zebrań Ludowych został jednogłośnie uznany za najlepszą lokalizację przyszłej Metropolitalnej Opery Bałtyckiej.

W projekcie podkreślono, że powierzchnia Placu Zebrań Ludowych w żaden sposób nie ogranicza realizacji założonego programu funkcjonalno-użytkowego. Pozwala tym samym na swobodne zaprojektowanie podstawowej bryły budynku opery z wykorzystaniem nowoczesnych technologii budowy sceny głównej, widowni i zaplecza techniczno-magazynowego, na wzór współcześnie zrealizowanych ostatnio tego typu obiektów w Europie (oper w Kopenhadze w Danii oraz w Oslo w Norwegii).

Siedziba na miarę XXI wieku 

Wybrana lokalizacja umożliwia także wprowadzenie na teren bezpośrednio sąsiadujący z budynkiem nowej opery dodatkowej przestrzeni amfiteatralnej do działań plenerowych, także przestrzeni do spędzania czasu wolnego dla społeczności lokalnej. - Szacujemy, że mogłaby ona pomieścić nawet 12 tysięcy widzów, korzystających z technicznego zaplecza głównej sceny opery. To stwarza warunki do organizacji dużych wydarzeń plenerowych w infrastrukturze znacznie lepszej niż obecnie dostępna - powiedział prof. Jakub Szczepański z Politechniki Gdańskiej.

Harmonogram budowy nowej siedziby Metropolitalnej Opery Bałtyckiej

Zgodnie z zaprezentowanym harmonogramem, między lipcem a wrześniem 2026 nastąpi "opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego", do grudnia 2027 roku ma zostać ogłoszony i przeprowadzony międzynarodowy konkurs architektoniczny. Do września 2029 roku zostanie zrealizowany przetarg i wykonanie projektu opery, natomiast do czerwca 2032 roku planowane jest zakończenie budowy.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 800 mln złotych.


*** 

Opera Bałtycka: 

  • Obecnie Opera Bałtycka działa w budynku przy al. Zwycięstwa, wzniesionym w 1915 roku jako ujeżdżalnia koni.
  • Z czasem obiekt przekształcono w halę sportowo-widowiskową, w której odbywały się m.in. zawody bokserskie.
  • Po 1947 roku został przeznaczony na cele kulturalne i wielokrotnie przebudowywany.

***

IAR/PAP/zuzannachowaniec 

Czytaj także

Opera "Głos Potwora" zwieńczy polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2025 12:50
"Głos Potwora" to opera inspirowana filmem "Europa, Europa" Sallego Perela i Agnieszki Holland. - Jest o osobie, która nigdy, pod groźbą śmierci, nie może ujawnić prawdy o sobie. Musi się ukrywać lub przebierać. Udawać kogoś innego. Stale obserwować wszystko i wszystkich, nie ufać nikomu - mówią twórcy. O szczegółach opowiedział w Dwójce kompozytor, Alek Nowak.
rozwiń zwiń