Polskie Radio

"Koncerty w porze lunchu" i "Folk Off". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:00
Czy żartobliwe zwroty i zdrobnienia mogą być powodem do oskarżenia kogoś o mobbing? O prawdopodobnie jedynej na świecie placówce muzealniczej poświęconej słuchowiskom teatru radiowego - Muzeum Teatru Polskiego Radia i o Irenie Iłłakowicz - jednej z najlepszych polskich agentek w czasie II wojny światowej. Nowy radiowy cykl - "Podróże pana Pichona", czyli o podróżach Chopina na Polską wieś. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia
zdjęcie ilustracyjne, studio multimedialne Polskiego Radia Foto: materiały promocyjne
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Czy żartobliwe zwroty, zdrobnienia i w ogóle język, którego używamy w stosunku do koleżanek i kolegów z pracy, ale też uczniów czy studentów może być powodem do oskarżenia kogoś o mobbing? Nawiązując do głośnej sprawy studentki z Gdańska urażonej zwrotem "dziunia" porozmawiamy na ten temat z prawnikiem, mecenasem Janem Znajdkiem.

Na życzenie Słuchaczy wrócimy też do tematu dotyczącego ochrony naszych danych osobowych - co zrobić w sytuacji, gdy takie dane już wyciekły i jesteśmy bombardowani mailami bądź telefonami z różnego rodzaju ofertami?

W jakich sytuacjach i komu mamy obowiązek pokazać nasz dowód osobisty? Czy może tego od nas żądać np. właściciel wypożyczalni sprzętu sportowego? Czy pracownicy hoteli bądź pensjonatów mają prawo kserować nasze dowody osobiste bądź paszporty?

Na ten temat Paweł Ellerik ekspert ochrony danych osobowych i IT. Kilka minut poświęcimy też zdrowiu (w ramach kampanii "Planuję długie życie").

W audycji również: konkursy "A to kto?" i "Od małego do dużego" oraz kolejny odcinek słuchowiska o doktorze Murku Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z Romanem Wilhelmim w głównej roli.

19.30-20.00 - "Eureka" / Dziedzictwo i Pamięć - zaprasza Dorota Truszczak

Irena Iłłakowicz - jedna z najlepszych polskich agentek w czasie II wojny światowej. Brawurowo, na motocyklu uciekła z Kurdystanu do Teheranu od swojego pierwszego męża księcia, zresztą z jego pomocą; w Alpach, nie zważając na niebezpieczeństwo spuściła się na linie, aby ratować alpinistę, który spadł w głęboka szczelinę, a władze szwajcarskie uhonorowały ją za to złotą odznaką alpinistyczną. Irena Iłłakowicz z domu Morzycka, bo o niej mowa, nie z powodu tych wyczynów w okresie międzywojennym zapisała się w naszej historii.

Była jedną z najpiękniejszych Polek w II Rzeczpospolitej, znała 7 języków, a podczas II wojny światowej była jedną z najlepszych agentek polskiego wywiadu antyniemieckiego i antykomunistycznego. Była więziona na Pawiaku i na Majdanku. Została zastrzelona w tajemniczych okolicznościach w 1943 roku w Warszawie. W tym roku, w lipcu, minęła 115. rocznica jej urodzin.

Jej drugim mężem był major Jerzy Iłłakowicz (od 1934 roku), w okresie międzywojennym działacz, tak jak i ona, Organizacji Polskiej (tajnej struktury Obozu Narodowo-Radykalnego), w czasie wojny żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Mieli córkę Ligię. Dlaczego Irena Iłłakowicz została agentką i jakie były jej wojenne zadania?

Tę historię przypomni gość Jedynki Polskiego Radia prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Doktor Murek" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego w interpretacji Grzegorza Damięckiego.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Jakub Jamrozek 

Gościem audycji będzie dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła. W Poranku Dwójki zaprosimy do prawdopodobnie jedynej na świecie placówki muzealniczej poświęconej słuchowiskom teatru radiowego. "Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów” powstało z inicjatywy Janusza Kukuły – Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa – Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Muzeum będzie miejscem żywym, w którym każdy będzie mógł poznać kulisy powstawania teatru radiowego, ale również nauczyć się np. techniki nagrywania i montażu spektakli i słuchowisk.

O szczegóły tego wyjątkowego miejsca zapytamy o godz. 9.30. W programie przedstawimy także relację z kolejnego dnia finałów Konkursu Chopinowskiego, nie zabraknie również felietonu Nowa Mowa. Przeniesiemy się też do Poznania na startujący festiwal Off Cinema oraz do Trójmiasta na spotkanie z gdańską malarką, autorką książki "Dziewczyna z gór".

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

10.00-11.00 - Jan Sebastian Bach Koncerty brandenburskie, wyk. Berlińska Akademia Muzyki Dawnej

11.10-12.00 - Jean-Marie Leclair Sonaty skrzypcowe wyk. David Plantier - skrzypce i kier. art., Les plaisirs du Parnasse 

12.05-12.45 - Józef Zeidler Nieszpory, wyk. Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Robert Gierlach - baryton, Tomasz Krzysica - tenor, Polski Chór Kameralny, Sinfonietta Cracovia, dyr. Michał Klauza

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Józef Kański

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Fundacja Gulbenkiana (Lizbona, 26.01.2020) Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy F-dur op. 18/1, Wielka fuga B-dur op. 133, Kwartet smyczkowy a-moll op. 132, wyk: Meccore String Quartet

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

To już jedenasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego Clarimania. W programie znalazły się przede wszystkim koncerty gwiazd klarnetu z różnych stron świata, ale też lekcje mistrzowskie dla uczniów i studentów, wystawy instrumentów, wykłady oraz spotkania z artystami. O programie Clarimanii 2021 oraz idei i historii festiwalu porozmawiamy z jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym, Janem Jakubem Bokunem.

Opowiadamy również o wyjątkowej płycie "Le 3 Contre-Ténors". Tworzą ją utwory baroku w wykonaniu trzech kontratenorów: Samuela Mariño, Filippa Minecci i Valera Sabadusa oraz wersalskiej Orchestre de l'Opéra Royal, prowadzonej przez Stefana Plewniaka, polskiego skrzypka, dyrygenta i producenta muzycznego, który będzie naszym gościem.

Zajrzymy też do Krakowa, gdzie do 24 października trwa 13. Festiwal Conrada i zdradzimy tajemnice pewnej wrocławskiej cukierni.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / "Piórem i pazurem" - spotkanie z Jarosławem Abramowem-Newerlym - aud. Wacława Holewińskiego

18.00-22.00 - Transmisja z Filharmonii Narodowej - Finały XVIII  Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (streaming) - prowadzi Jacek Hawryluk, w studiu Marek Zwyrzykowski

22.00-23.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński 

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Colum McCann "Apeirogon", czyta Marcin Bosak.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.


logo


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan 

W audycji m.in.:

6.15 To już ostatnie dni jesiennej aury w Tatrach. Widać to m.in po zachowaniu tatrzańskich zwierząt, które intensywnie objadają się na wszelkie możliwe sposoby. Dla nich to walka o przetrwanie zimy a dla nas, że wkrótce spadnie pierwszy śnieg;

6.45 Program "zanocuj w lesie" okazał się strzałem w dziesiątkę. W nadleśnictwie Jugów w Górach Sowich na Dolnym Śląsku z nocnego odpoczynku na leśnej ściółce skorzystało w sezonie co najmniej osiemset osób;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in.:

9.30 Teatr Wierszalin to najważniejsza autorska scena teatralna na Podlasiu, które świętuje właśnie 30-lecie istnienia. Teatr Wierszalin cechuje prostota. Spektakle nasycone są muzyką i śpiewem. Drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami. Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak „Teatr LABORATORIUM“ Jerzego Grotowskiego czy „Cricot 2” Tadeusza Kantora.

GOŚĆ:  PIOTR TOMASZUK, reżyser, autor sztuk teatralnych, założyciel i dyrektor Teatru Wierszalin;

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

13:15 Październik to najniebezpieczniejszy miesiąc na polskich drogach. Dlaczego?

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

17.20 Wilki. Bać się czy nie? Coraz częściej te zwierzęta można spotkać w naszych lasach – wg. szacunków WWF – jest ich nawet 2 tysiące. Wilki są pod ścisłą ochroną. Każdy, kto poniesie straty z powodu szkód jakie wyrządzą, może się zgłosić po odszkodowanie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska;

18.45 Reportaż "Jedyny taki konkurs"  - Jakub Tarka

Jaka jest historia Konkursu Chopinowskiego? Jak ewoluował przez lata? Czy obecnie jest trampoliną do wielkiej kariery pianistycznej?

Opowiadają finaliści, laureaci Konkursu nagrani przed laty oraz współcześni jego uczestnicy.

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski

W Warszawie trwa finał Konkursu Chopinowskiego. Wielu uczestników, żeby dojść do tego etapu, musiało znaleźć w sobie wielkie pokłady pasji do gry i do muzyki.

W audycji - ile może kosztować nas realizowanie naszych muzycznych marzeń i co dają nam one w życiu codziennym. 

22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo

​ 

22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Gościem audycji będzie Maja Sokołowska, zajmująca się od lat 70. XX w. fotografią sportową, a potem studyjną. Zawodu uczyła się od ojca, Mariana, fotoreportera Centralnej Agencji Fotograficznej. Sama Sokołowska początkowo zajęła się karierą sportową, trenowała siatkówkę w klubie Skra Warszawa, pracowała też w laboratorium fotograficznym.

Spełniła jednak swoje marzenie zostając fotoreporterką w zespole czasopisma "Sportowiec". Jej prace wielokrotnie trafiały na okładkę tego tygodnika. Niedawno Sokołowska stała się jedną z bohaterek książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek" autorstwa Moniki Szewczyk-Wittek.

Zapraszamy na spotkanie z Mają Sokołowską w "Głębi Ostrości".

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Jak robić szkołę? Od dłuższego czasu w Polsce trwa burzliwa dyskusja o oświacie, systemach i formach nauczania, jakości i ukierunkowaniu naszego szkolnictwa. Pandemia wzmocniła ten kryzys - zdalne nauczanie wyrządziło jeszcze więcej szkód, każda strona uważa się za pokrzywdzoną.

Muzeum Sztuki Współczesnej od wielu lat organizuje festiwal "Warszawa w budowie". W tegorocznej, 13. edycji motywem przewodnim przedsięwzięcia jest pytanie "Jak robić szkołę?". I jakie związki z tą instytucją ma MSN?

Wystawa ma charakter wieloproblemowy. M.in. odwołuje się do przedwojennej akcji budowania szkół w II RP, zainicjowanej przez prezydenta Stefana Starzyńskiego, przywołany jest także legendarny program "1000 szkół na tysiąclecie" realizowany w czasach PRL. A w ogóle - jakie cechy powinna mieć współcześnie "dobrze zrobiona szkoła"?

O tym wszystkim opowie w audycji Anna Grajewska, zastępca dyrektora MSN ds. komunikacji.


logo


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Mukbang, banchan czy hanbok i wiele innych - jak to się stało, że do Oxfrod Dictionary dołącza aż 26 koreańskich słów?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

W cyklu muzycznym "Białe kruki" porozmawiamy o najcenniejszych wydaniach płytowych - tym razem o albumie "Tak Tak!" Obywatela GC.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Zapowiedź wirtualnych targów edukacji międzynarodowej Elab Education Expo oraz BEST Design Week organizowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. 

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Wystąpi Chupax

Muzyką elektroniczną zafascynował się pod koniec ubiegłego stulecia, kiedy w Polsce dzielono ją jeszcze na house i techno. Prezentowany obecnie styl opiera z jednej strony o klasyczną przestrzeń electro, z drugiej zaś odsłania nieco ambitniejsze zakątki techno, Chicago house i space disco, spod znaku takich wytwórni, jak m.in.: Clone Records, Bordello a Parigi, Viewlexx czy Moustache Records. W swoich setach stara się jednak nie zamykać w sztywnych ramach danego gatunku, nieustannie poszukując nowych brzmień i kształtując swą muzyczną osobowość. Na przestrzeni ostatnich kilku lat miał okazję wystąpić u boku m.in.: Legowelta, Egyptian Lovera, Dmx Krew, Anthonego Rothera, Arabian Prince’a, Williego Burnsa oraz wielu innych wspaniałych artystów. Począwszy od 2011 roku aktywnie uczestniczy przy produkcji festiwalu Original Source Up To Date w Białymstoku.

22.00-00.00 - "Numer Raz na Fali" - Michał Witak "Numer Raz"

Duet Miętha opowie o swoim nowym albumie. Tytuł wydawnictwa "36,6" nawiązuje do naturalnej temperatury ludzkiego ciała, a utwory na płycie poruszają temat złożoności naszego charakteru w zderzeniu z codziennością.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

Spotkanie z muzykami zespołu GaGa Zielone Żabki - Smalcem i Marcinem Lisowskim, którzy opowiedzą o działalności kulturalno-edukacyjnej w Jaworze na Dolnym Śląsku, gdzie zaadaptowali Zamek Piastowski na Centrum Kultury.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka". Czyta Justyna Kowalska - laureatka nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W Poranku zastanowimy się kim jest tłumacz i z jakimi wyzwaniami się mierzy. Posłuchamy wypowiedzi najbardziej znanych tłumaczy literatury dziecięcej: Ewy Gawryluk, Marty Dybuli i Ewy Nicewicz. Przypomnimy też o projekcie "Ja, Europejczyk", któremu patronuje Polskie Radio Dzieciom i wytłumaczymy, co kryje się za zabawą "Pojedynki tłumaczy".

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dary jesieni i co z nich możemy wykonać.​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Co jeść w chłodne dni, aby zachować zdrowy organizm,  dostarczyć mu niezbędnej energii i zadbać o siły do szkolnych i przedszkolnych wyzwań. O jakich posiłkach nie możemy zapominać zwłaszcza jesienią. Gość: Magdalena Czyrynda- Komeda, dietetyk.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Fundacja K.I.D.S. zaprezentowała raport "Dziecięcy Szpital Przyszłości", który nakreśla wizję transformacji placówek Ochrony Zdrowia. Raport powstał przy współpracy z Centrum Zdrowia Dziecka oraz Influture.Institute, a do dyskusji na temat transformacji przyłączyli się Rzecznik Praw Pacjenta oraz IPPEZ.

Raport prezentuje drogę pacjenta od momentu diagnozy do powrotu do domu. By stworzyć kompleksowy obraz systemu zdrowotnego eksperci K.I.D.S. zbadali różne perspektywy: dziecka, rodzica, ale także personelu medycznego i szpitalnej administracji. Na podstawie pogłębionych wywiadów stworzono definicję "szpitala przyszłości".

Gość: Karolina Sielska-Bielska z zarządu K.I.D.S. oraz liderka projektu Forum Rodziców.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Bajki ciotki Edith" na podstawie książki Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Jana Warenycia.

Teatr Polskiego Radia, 1998 r.
Wystąpili m.in. Anna Seniuk, Krzysztof Tyniec, Andrzej Ferenc, Krystyna Królówna, Barbara Zielińska, Ewa Wencel, Ryszard Barycz, Marek Frąckowiak.

.


13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Dorota Kozińska

W audycji autorka przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni "Leci liście z drzewa" Chopina do słów Wincentego Pola. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Aleksandry Kurzak, Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Iwony Sobotki czy Stefanii Woytowicz. Całość dopełnią: Etiuda c-moll op. 10 nr 12 pod palcami Vladimira Horowitza i Polonez fis-moll op. 44 w interpretacji Artura Rubinsteina.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]

W audycji rozpoczynamy nowy cykl "Podróże pana Pichona", czyli o podróżach Chopina na Polską wieś. Przewodniczką będzie dr Ewa Sławińska-Dahlig, dyrektor generalna Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. 

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Granie na fortepianie to może być dobra zabawa. Fortepian bywa traktowany jak zabawka. Bywa też zabawką. A co gdy taką zabawkę potraktować poważnie? I na toy piano zagrać - jako prawdziwy toy pianista - muzykę najróżniejszą, i tą żartobliwą, i tę rozmarzoną, i tę najpoważniejszą, jak Marsz z Sonaty b-moll Fryderyka Chopina? Zadanie karkołomne, ale zespół Małe Instrumenty od dawna pokazuje, że wśród zabawek tego świata, znajdują brzmienia, które potrafią oddać wszystko. Także ducha muzyki Fryderyka Chopina.

To ich wykonania wypełnią najbliższą audycję "Chop-in-pop", w której tym razem "pop" dotyczy tylko materii (zabawkowe, miniaturowe fortepiany i pianina dla dzieci), z ducha będzie za to zgoła najwyższych lotów, dalekich od komercji. 


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU