09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz
Poradnik Św. Mikołaja - co kupić dziecku, aby oderwać je od komputera: klocki, planszówkę? A może zestaw do samodzielnego rękodzieła lub majsterkowania?
Gość - Magda Kordaszewska ekspertka ds. zabawek i artykułów dla dzieci.
Piernik last minute i śledzie dla początkujących - czyli jak zrobić, aby się nie narobić: sprawdzone pomysły Beaty Musiał - restauratorki. Ponadto kolejny odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich" i konkursy "Od małego dla dużego", "A to kto to…" oraz Turystyczna Lista Przebojów PL.
19.30 - "Eureka" / Dziedzictwo i Pamięć - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego
Historia konspiracyjnej Organizacji Ziem Zachodnich "Ojczyzna" (1939-45) powstałej w Poznaniu.
23 stycznia 1940 roku Ignacy Jan Paderewski na pierwszym posiedzeniu Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu wygłosił patriotyczne przemówienie obejmując funkcję przewodniczącego Rady, symbolicznego parlamentu na obczyźnie. Wystąpienie wybitnego pianisty miało być inspiracją dla księdza Józefa Prądzyńskiego do nadania nazwy Ojczyzna - organizacji konspiracyjnej o charakterze narodowym powstałej w Poznaniu już w końcu września 1939 roku.
Terenem działania Ojczyzny do 1945 roku były przede wszystkim ziemie polskie włączone do Rzeszy Niemieckiej. Jak doszło do powstania tak szybko tej organizacji, która w listopadzie wysłała pierwszą emisariuszkę Polskiego Państwa Podziemnego do stolicy Francji i odegrała ważną rolę w budowaniu struktur tego państwa? Czy domagała się także granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej?
Kim byli jej założyciele i członkowie? Jakie miała cele? Czy oficjalne rozwiązanie 15 lipca 1945 roku zakończyło jej działanie? W raporcie komunistycznych organów bezpieczeństwa z 1954 roku napisano, że środowisko Ojczyzny jest tym bardziej niebezpieczne z uwagi na to, że składa się prawie.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku.
Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.
21.45 - "Opowiadania" Stefana Grabińskiego w interpretacji Tomasza Borkowskiego, czyli fantastyka i horror w wersji retro.
23.50 - Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy", czyta Krzysztof Kolberger.
PŁYTYA TYGODNIA:
"Gore gwiazda Jezusowi" - Chór Polskiego Radia, Dorota Miśkiewicz, Paweł Tomaszewski Quartet, Chór dziecięcy
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Tadeusz Nowak "Psalmy" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska
Zbigniew Bargielski Historyjki wiedeński na fortepian na 4 ręce, wyk. Maria Murawska, Paweł Wakarecy – fortepian; Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, wyk. Bartłomiej Nizioł – skrzypce, Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak; Mikołaj Zieleński Offertoria et Communiones (wybór), wyk. Camerata Silesia, Concerto Polacco, dyr. Anna Szostak
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski
Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Józef Haydn, Franciszek Schubert, Georg Philipp Telemann, Edvard Grieg, Edward Elgar, Alphons Diepenbrock, Johann Sebastian Bach, Jean-Philippe Rameau, Johann Philipp Kirnberger, Gustav Holst, Felix Mendelssohn, Johann Strauss
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Ewa Szczecińska
Nikola Kołodziejczyk Koncert na saksofon, akordeon i smyczki, wyk. Paweł Gusnar - saksofony, Klaudiusz Baran - akordeon, Chopin University Chamber Orchestra, dyr. Rafał Janiak; Mieczysław Karłowicz pieśni do słów Kazimierza Przerwy - Tetmajera, wyk. Małgorzata Walewska – mezzosopran, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej, dyr. Rune Bergmann; Fryderyk Chopin Walc Es-dur op.18, Scherzo b-moll op. 31, Polonez As-dur op. 53, wyk. Witold Małcużyński – fortepian
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Kolędy w autorskich aranżacjach przy wykorzystaniu instrumentów dętych - tak nietypowo zapowiada się najbliższa, świąteczna Miejscówka z Dwójką. Jej gospodarzem będzie Brass Federacja, zespół nawiązujący do tradycji nowoorleańskich brass bandów, ale na tej bazie tworzący własne kompozycje.
Wszystkie wykorzystywane przez zespół instrumenty, począwszy od suzafonu, poprzez puzony, baryton marszowy, trąbki, flugelhorn - należą do rodziny dętych blaszanych.
Na Miejscówkę zaprosi w Poranku Dwójki założyciel Brass Federacji - Piotr Wróbel - puzonista, suzafonista i kompozytor. Początek rozmowy o godz. 9.30. W audycji również:
- "Czarny deszcz" - wystawa prac Jerzego Skolimowskiego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej;
- FREEZ ART FAIR - Zimowe Targi Sztuki w Galerii Piec;
- Felieton językowy Nowa Mowa.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - William Christie i Théotime Langlois de Swarte grają Sonaty Jean-Marie Leclaira i Jean-Baptiste Senaillé’a
11.10-12.00 - Franciszek Liszt Christus - Oratorium na Boże Narodzenie, wyk. Radiowa Orkiestra Symfoniczna ze Stuttgartu, Krakowski Chór Kameralny, Gachinger Kantorei, Henriette Bonde-Hansen - sopran, Iris Vermillion - mezzosopran, Michael Schade - tenor, Andreas Schmidt – bas-baryton, dyr. Helmuth Rilling
12.05-12.45 - Sergiej Prokofiew w nagraniach Jakuba Jakowicza i Łukasza Chrzęszczyka
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój dom rodzinny / Gość: Elżbieta Ficowska
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś
Actus Humanus 2021 - recital Andreasa Staiera (Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta, 3.12.2021)
…POUR PASSER LA MÉLANCOLIE
Johann Jacob Froberger Suite XXX a-moll; Jean-Henri d’Anglebert Fugue grave pour l’Orgue d-moll; Johann Caspar Ferdinand Fischer Suite d-moll ‘Uranie’; Louis Couperin Suite F-dur; Jean-Henri d’Anglebert Prélude d-moll; Tombeau de Mr. de Chambonnières. Fort lentement; Chaconne Rondeau D-dur; Johann Caspar Ferdinand Fischer Ricercar pro Tempore Quadragesimae super Initium; Cantilenae: Da Jesus an dem Creutze stund; Louis-Nicolas Clérambault Suite c-moll; Georg Muffat Passacaglia g-moll
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
"Polska. Dziedzictwo i nowoczesność" to niedawno wydany i bogato ilustrowany sugestywnymi zdjęciami album. Przedstawia miejsca, które w Polsce warto odwiedzić - zarówno zabytki, zwłaszcza te, które trafiły na światową listę dziedzictwa UNESCO, ale też nowoczesną architekturę i nowe obiekty, które współgrają z zabytkową zabudową." Album wydano po polsku i po angielsku.
We wstępie, autorstwa prof. Michała Kleibera czytamy m.in.: "(...) Jego celem jest ukazanie piękna i niezwykłości Polski, kraju o bogatej tradycji i imponującej kulturze współczesnej, państwa nowoczesnego i kreatywnego (...)".
O tym, jaki obraz Polski znajdziemy w tym albumie i do kogo jest on skierowany porozmawiamy z prof. Michałem Kleiberem.
Zaprosimy też na wyjątkowy koncert "Leonard Andrzej Mróz In memoriam" - poświęcony pamięci wielkiego śpiewaka, cenionego pedagoga - prof. Leonarda Andrzeja Mroza. Wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa wystąpią wybitni soliści: Rafał Siwek, Aleksander Teliga, Sylwester Kostecki i Adam Zdunikowski. W koncercie weźmie też udział Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, który poprowadzi pomysłodawca wydarzenia - prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczeń prof. Mroza, dyrygent i śpiewak.
Zaprosimy także do lektury książki "Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921-2021". To wyjątkowy hołd złożony przez Teatr Lalka dyrektorowi artystycznemu tej sceny w latach 1952 - 1969, aktorowi, reżyserowi i autorowi sztuk teatralnych. Opowiemy również o Pawle Mikuckim, niezwykłym artyście kowalu, który w swojej kuźni w Augustowie tworzy prawdziwe dzieła sztuki z metalu.
Odwiedzimy też klasztor Benedyktynek w małopolskich Staniątkach. Jak co roku można tu kupić na bożonarodzeniowy stół hodowane przez siostry karpie i pieczone przez nie ciasta. To forma kwesty, którą zakonnice prowadzą od lat na remont i ogrzewanie zabytkowego opactwa.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / West Side Story - aud. Michała Nowaka
Czy Stevenowi Spielbergowi udało się tchnąć nowe życie do klasycznego musicalu sprzed 60 lat? O czym opowiada jego "West Side Story"? Dlaczego nie przeniósł akcji we współczesne czasy? Czym różni się jego wersja opowieści od obsypanego nagrodami filmu Roberta Wise’a?
Zastanowimy się nad tym z Jackiem Mikołajczykiem, znanym Państwu z naszej anteny znawcą musicali, teatrologiem i reżyserem teatralnym oraz Sebastianem Smolińskim, krytykiem filmowym i amerykanistą.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
Tadeusza Strugały, soliści: Menahem Pressler - fortepian, Daniel Hope - skrzypce, Antonio Meneses - wiolonczela (Katowice, 12.11.2004)
Ludwig van Beethoven Koncert potrójny C-dur op. 56, Johannes Brahms III Symfonia F-dur op. 90
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Meirav Hen - aut. Aldona Łaniewska-Wołłk
Meirav Hen, wnuczka Izaaka Baszewisa Singera niedawno po raz kolejny odwiedziła Warszawę. Powodem wizyty była premiera spektaklu "Jentl" w reż. Roberta Talarczyka w Teatrze Żydowskim.
Mieszkająca obecnie w Izraelu Meirav Hen jest profesorem psychologii. W rozmowie z Aldona Łaniewską-Wołłk opowie m.in. o swojej trudnej relacji z I.B. Singerem i wspaniałych spotkaniach z Warszawą.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Literackie Boże Narodzenie: Melchior Wańkowicz "Szczenięce lata".
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jaroslav Hašek "Gdy się serce roznamiętni", czyta Krzysztof Kowalewski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Jarosław Iwaszkiewicz "Aleja przyjaciół", czyta Zbigniew Zapasiewicz.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak
02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara
05.00-06.00 - "Trójka budzi: soul & funk" - Małgorzata Łukowska
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan
W audycji m.in.:
6:50 Śniegu w wielu regionach coraz więcej, a w ostatnich latach modne stały się narty biegówki. W Jakuszycach ruszył właśnie sezon. Jak sobie radzą amatorzy tej aktywności? Czy to dobry sposób na spędzenie Bożego Narodzenia?
7:15 Wigilie firmowe. Czy się odbywają, jeśli tak to w jakiej formie? Czy tęsknimy za standardowymi wigiliami, sprzed pandemii? Czy lubiliśmy te spotkania?
8:10 Jak pandemia zmieniła nasze relacje z ludźmi? Czy nie brakuje nam momentów – także w okresie Bożego Narodzenia – które przynosiły oddech w codziennym życiu pełnym rywalizacji? Gość dr Justyna Pokojska, socjolog UW.
08.45 – 09.00 Salon polityczny Trójki – Beata Michniewicz
Gość - Piotr Müller, rzecznik rządu.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka
W audycji m.in.:
9.30 „Re[k]wizyty” to prezentacja prac zakupionych do Kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w 2021 r. Wśród nich znajdują się obrazy, rzeźby i rysunki polskich twórców: Marka Chlandy, Jacka Dłużewskiego, Małgorzaty Mirgi-Tas, Ludwiki Ogorzelec i Tomasza Tatarczyka, a także instalacja, będąca szczególnym świadectwem jednorazowej współpracy artystów konceptualnych: Josepha Kosutha oraz Emilii i Ilji Kabakovów. Kolekcja Centrum Sztuki Współczesnej powstaje od 1985 roku.
Gość: Daniel Echaust, kurator wystawy „re[k]wizyty”
10.30 Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała wpisana na listę UNESCO. Dywany kwiatowe, są trzecim polskim wpisem na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. W 2018 roku jako pierwszy polski element dziedzictwa Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Port Louis na Mauritiusie uznał szopkarstwo krakowskie, zaś w grudniu 2020 r. na listę UNESCO dodano kulturę bartniczą.
Gość: Maria Pełka, mieszkanka zaangażowana od lat w podtrzymywanie tradycji dywanów kwiatowych, prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” oraz dr Jędrzej Kałużny z Centrum Spycimierskie Boże Ciało
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Radosław Okrasko
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda
W audycji m.in.:
13.15 Bakterie z Antarktyki mogą pomóc w ratowaniu raf koralowych.
Michał Styczyński z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odkrył, że bakterie z Antarktyki wytwarzają naturalną substancję z grupy melanin. Można by ją wykorzystać w kremach z filtrem UV, zastępując syntetyczny oksybenzon, który przyczynia się do wymierania koralowców.
Gość: Michał Styczyński z Wydziału Biologii UW;
14:30 Badminton w Polsce staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza uprawiany amatorsko zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Jest dyscypliną, która poprawia wydolność i kształtuje mięśnie całego ciała. Zaczynają grać już pięciolatki, a najstarsi zawodnicy mają grubo po siedemdziesiątce. Przez wiele lat najlepszym klubem w Polsce był Technik Głubczyce, który dzisiaj stara się popularyzować badminton głównie wśród najmłodszych. Kultowy klub w Głubczycach odwiedził Grzegorz Frankowski
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
15.40 Raport z Granicy. Żołnierze przygotowują się do świąt oraz wigilijne spotkanie prezydenta RP z pogranicznikami;
15.50 O czym pamiętać i na co uważać przy świątecznych zakupach? Co zrobić aby w gorącym okresie nie paść ofiarą oszustwa. O trikach handlowców i o tym jak się chronić przed kieszonkowcami;
18.40 Reportaż w Trójce
"Świat bajki" - Joanna Bogusławska
Dziesięcioletni Adaś Niezgódka rozpoczyna naukę w Akademii Pana Kleksa, który poza tym, że jest nauczycielem, jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód, a w Akademii uczą się tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A. Adaś poznaje tajemniczego ptaka Mateusza, który kiedyś był księciem, znajduje tajemniczy guzik doktora Paj-Chi-Wo oraz poznaje tajemniczego fryzjera Filipa Golarza.
Ten ostatni wprowadza do Akademii chłopca - robota, żeby ją zniszczyć. Film, "Akademia Pana Kleksa", na podstawie prozy Jana Brzechwy został wyreżyserowany przez Krzysztofa Gradowskiego , scenarzystę, reżysera filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Był również autorem filmów animowanych oraz kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego - fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021.
Czy powstanie teraz kolejna ekranizacja Akademii Pana Kleksa?
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik
21.00 - 22.00 "Klub Trójki" – Michalina Szymborska
Kim są aniołowie w religii chrześcijańskiej? Czy anioł stróż to nasz przyjaciel i dlaczego warto pamiętać o nim, nie tylko podczas Świąt Bożego Narodzenia o tym w najbliższym Klubie Trójki porozmawiam z Marią Druh ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów oraz z księdzem Piotrem Prusakiewiczem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”
22.00-23.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.
22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
Rozmowa o historycznych fotografiach z 16 grudnia 1981 roku zrobionych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". Gościem będzie Marek Janicki - fotograf, który zrobił te zdjęcia. Janicki był wtedy uczniem Technikum Elektronicznego w Katowicach Piotrowicach, miał 18 lat. Jego fotografie pokazują akcję pacyfikacji, zomowców w hełmach z pałkami, rannych górników, czołgi na ulicach miasta.
Przez około 30 lat zdjęcia funkcjonowały jako anonimowe. Teraz można je oglądać na wystawach w Lublinie i Katowicach, a historyczne negatywy zakupiło Muzeum Fotografii w Krakowie.
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
O wystawie "Kwiatowy krzyż" w Kordegardzie, która jest dokumentacją świadectw trwania idei Solidarności w czasach komunizmu. Tamte kwiaty składane były w odruchu buntu - były świadectwem trwania idei Solidarności i solidarnością na żywo, na co dzień.
W kilku polskich miastach, zwłaszcza w najbardziej uczęszczanych miejscach Warszawy i Krakowa, w ciągu dnia powstawały spontanicznie konstruowane krzyże, ułożone na trotuarach. Składały się na nie kwiaty, gałązki jedliny i innych drzew; w to wplatane były znicze.
W ciągu dni te "pomniki" sprzeciwu wobec komunistycznej władzy i postawy większości społeczeństwa rosły - zaś przez noc milicja starała się je usunąć. Tamte "Kwiatowe Krzyże" - zjawisko z samej natury materii nietrwałe - uwieczniło kilku fotografów i artystów.
O wystawie w Kordegardzie opowie jej kurator - dr Tadeusz Boruta, artysta, autor tekstów o sztuce i filozofii.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Małgorzata Jakubowska
Dorastanie w czasach lockdownu - spotkanie z Janem Dybusem, reżyserem serialu "Wilk".
10.00-12.00 - "Stacja Kultura” – Kasia Dydo
W cyklu "Białe Kruki" - w związku z 20. rocznicą śmierci Grzegorza Ciechowskiego porozmawiamy o pierwszej płycie zespołu Republika "Nowe sytuacje".
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Acetylopirydyna, limonen, geosemina, heksanal. Brzmi jak skład produktu, którego raczej nie mamy ochoty próbować. A to związki, które odpowiadają za zapachy, które poczujemy w święta. Skąd bierze się cudowny zapach pierników? A co odpowiada za niezbyt czasem przyjemny "aromat" niektórych ryb? Rozłożymy świąteczny stół, a raczej to, co na nim położymy na (od)czynniki pierwsze.
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Sprawdzimy, jak święta planują spędzić polscy studenci, którzy uczą się na zagranicznych uczelniach i nie wracają na ten czas do domów. Okazuje się, że takie plany ma coraz więcej osób. Czasem decydują względy ekonomiczne. Niektórzy nie mogą pozwolić sobie na powrót z powodu obostrzeń, ale jeszcze inni chcą spędzić Boże Narodzenie w gronie przyjaciół. W ten sposób poznają tradycje innych państw, świętują w innej kulturze, ale też przekazują dalej polskie zwyczaje.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Kolejna odsłona świątecznej zabawy Czwórka Prezentuje i okazja do zdobycia cennych nagród.
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"
Łukasz Drzewicki to DJ, członek żagańskiej ekipy Dark City Crew, wychowany na scenie zielonogórskiej, założyciel Decybelle Studio Żary, współzałożyciel stowarzyszenia Experymentalna Kultura oraz współautor projektu Drum Kwadrat. Meloman, w przeszłości interesował się muzyką hip hop, pisał teksty i nagrywał własne kawałki w stworzonym przez siebie domowym studio.
00.00-01.00 - "Off Control" - Maciej Szajkowski
Studio festiwalowe 31. Mikołajek Folkowych w Lublinie - relacja z festiwalu, rozmowy z laureatami konkursu sceny otwartej czyli Chrustem, Sekundem, Potockiem, Morimbayą oraz przedstawicielami jury.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Pożegnanie jesieni" - fragmenty powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza czyta Jakub Kordas, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Poranek na biało, bo przyszła zima a zima kojarzy się z tym kolorem. O śniegu, białych zwierzętach i wszystkim co białe.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Gościem audycji będzie Czesław Mozil, który opowie m.in o płycie Czesław Mozil i Grajkowie przyszłości – „Kiedyś to były Święta”.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Zwyczaje świąteczne. Kiedy w Polsce pojawiły się bombki? I co jeszcze kiedyś wieszano na choince?
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - 21 grudnia to pierwszy dzień zimy. Czym się różni zima astronomiczna od kalendarzowej? I wiele zimowych ciekawostek.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Kuchnia bożonarodzeniowa w krajach anglosaskich. Jakie przysmaki jemy w czasie Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej. Gość: Marta Pawlak - nauczyciel języka angielskiego.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
1. Temat: Czy rak to wyrok i dlaczego warto pamiętać o regularnej samokontroli. Dlaczego ważne są regularne badania kobiecych dolegliwości. Jak reagować, kiedy dopadają nas choroby. Dlaczego ważna jest też samokontrola i dokładne obserwowanie swojego organizmu. Gość: Agnieszka Ciecierska, dziennikarka, która doświadczyła choroby.
2. Temat: Jak przetrwać święta w miłej atmosferze i pomimo rodzinnych animozji. Jak nie zwariować, ale też nikogo nie urazić podczas świątecznych spotkań. Gość: Beata Borucka, psycholog biznesu, babcia 3 wnucząt, twórczyni facebookowego fanpage’a Mądra Babcia.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
12.15 i 14.00 - zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie".

13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Dorota Kozińska
W programie o przyjaźni Friedricha Kalkbrennera z Fryderykiem Chopinem. Nie zabraknie muzyki fortepianowej obu kompozytorów i rozważań o roli śpiewu w nauce gry na instrumencie.
14.00 - "Lekcja mistrzowska" - Anna Skulska i prof. Andrzej Ratusiński
Bohaterem Lekcji jest francuski pianista Lucas Debargue.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
W ramach przypominania nagrań najbardziej klasycznych, tym razem pozycja nieunikniona: Glenn Gould w muzyce Jana Sebastiana Bacha (którego Chopin cenił ponad wszelką miarę.) Z niej zaś - w sposób konieczny - w Wariacjach Goldbergowskich. W programie również m.in. porównanie dwóch studyjnych wersji Die Kunst der Fuge - z samego początku i z samego końca kariery pianisty. Całość uzupełni Suita angielska a-moll.
Zapraszamy!