Polskie Radio

"Kasia Moś Karin Stanek". Nowa płyta Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 12:02
W piątek (27.05) ukazała się płyta "Kasia Moś Karin Stanek" - to nowe wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Na płycie znajdują się nowe wersje popularnych przebojów, jak i mniej znanych piosenek, które w latach 60- tych wykonywała Karin Stanek. Wśród nich m.in. "Autostop", "Malowana lala" czy "Chłopiec z gitarą".
Kasia Moś Karin Stanek. Nowa płyta Agencji Muzycznej Polskiego Radia
"Kasia Moś Karin Stanek". Nowa płyta Agencji Muzycznej Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

Nowe życie znanych piosenek

Karin Stanek urodziła się w Bytomiu, pod koniec II wojny światowej. W latach 60. ubiegłego wieku była jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek i symbolem tzw. bigbitu. Utwory „Autostop”, „Malowana lala”, czy „Chłopiec z gitarą” znała i nuciła cała Polska od małolatów, po emerytów.

Kasia Moś i jej starszy brat Mateusz Moś pochodzą z Bytomia. Z Bytomiem związany jest też Mateusz Kołakowski.

Nic dziwnego, skoro są krajanami, że ta trójka pracująca razem twórczo została zainspirowana repertuarem Karin Stanek. Matką tego pomysłu była znana w środowisku Gina Komasa, zasłużona dla polskiej kultury swoją wieloletnią działalnością twórczą, jak i czwórką niezwykle zdolnych dzieci.

Covery bigbitowych piosenek sprzed pół wieku 

Robienie coverów, szczególnie jeśli ktoś uczynił już taką piosenkę hitem, ma sens tylko wtedy, jeśli ma się pomysł, jak to zrobić, żeby nasza wersja była inna niż oryginału, ale też została zapamiętana.

Ta myśl z pewnością przyświecała Kasi Moś, jej bratu Mateuszowi i Mateuszowi Kołakowskiemu, kiedy rozpoczynali pracę nad nowymi wersjami jedenastu utworów, które prawie pół wieku wcześniej wykonywała z powodzeniem Karin Stanek. Efekt tej pracy to właśnie płyta „KASIA MOŚ KARIN STANEK”.

Przeboje Karin Stanek, to było charakterystyczne dla tamtych czasów, typowe gitarowe granie i chrypliwy głos wokalistki.

Źródło: YouTube Kasia Moś - AUTOSTOP/Karin Stanek (Official Video)

Nieoczekiwane aranżacje brzmieniowo przenoszą do współczesności

Mateusz Moś i Mateusz Kołakowski postanowili nas zaskoczyć i potraktowali materiał wyjściowy w sposób nieoczekiwany. Niby te same teksty i linie melodyczne, ale z punktu widzenia słuchacza to zupełnie różne utwory. Wymyślone przez Mateusza Mosia i Mateusza Kołakowskiego aranżacje oraz produkcja muzyczna płyty, za którą obaj odpowiadają, przenoszą nas brzmieniowo wielkim skokiem do współczesności.

Nieoczywisty, lekko dramatyczny, klubowy podkład niesie znakomicie wokal Kasi Moś, która swoim interpretacjom nadała zupełnie inny wyraz, niż w wykonaniach oryginalnych. Tę trójkę wykonawczo wspomagają Tomasz Machański i Artur Kudłacik. Ostateczny kształt nadał dźwiękowi miksem i masteringiem Piotr Witkowski.

Źródło: YouTube Kasia Moś - AUTOSTOP/Karin Stanek (Official Video)

Wybierając utwory na ten album, którego premierę Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaplanowała na 27 maja 2022, Kasia Moś i Mateuszowie wybrali tytuły bardzo popularne w latach 60., jak i mniej znane, poruszające piosenki wykonywane przez Karin Stanek.

Bytom z muzycznymi tradycjami przez pokolenia

Włodarze miasta Bytom widząc, jak smacznie kultywowana jest z pokolenia na pokolenie tradycja muzyczna tego miasta, dołożyli wszelkich starań, by związanym z Bytomiem artystom ułatwić realizację projektu, co między innymi przełożyło się na fakt, że teledyski do kolejnych utworów z albumu realizowane są w Bytomiu, całkowicie bytomskimi siłami.

Tracklista:

 1. Tato kup mi dżinsy 3:44
 2. Modlitwa 4:42
 3. Autostop 5:07
 4. Malowana lala 5:03
 5. Wierny wiatr 5:05
 6. Proszę nie płacz już 6:41
 7. Chłopiec z gitarą 4:17
 8. Która to Gwiazda 5:15
 9. O Jimmy Joe 3:56
 10. Dlaczego tak się stało 5:15
 11. Katarzyna 6:27

 Mat. promocyjne