Polskie Radio

Helena Vondráčková kończy 75 lat! Jubileusz królowej czeskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 07:00
Porównywano ją do Tiny Turner i Barbry Streisand, ale tak naprawdę jest klasą sama dla siebie – Helena Vondráčková, pierwsza dama czeskiej piosenki, obchodzi dziś 75. urodziny!
Helena Vondrkov na tegorocznym festiwalu w Opolu
Helena Vondráčková na tegorocznym festiwalu w Opolu Foto: PAP / Krzysztof Świderski

Urodzona 24 czerwca 1947 roku w Pradze Helena Vondráčková to ktoś więcej niż popularna piosenkarka. U naszych południowych sąsiadów zmieniały się rządy, wybierano kolejnych prezydentów, a nawet podzielono kraj na dwie części, a ona wciąć utrzymuje się na muzycznym szczycie. Kiedyś czechosłowacka, dziś czeska supergwiazda ma też spore grono fanów w naszym kraju, który zresztą często i chętnie odwiedza.

Diwa z demoludów

Vondráčková nagrała w swej karierze ponad tysiąc utworów w przeróżnych językach, w tym m.in. po włosku, francusku i japońsku. Łączną sprzedaż jej płyt szacuje się na przeszło 200 milionów egzemplarzy, co stawia ją w gronie najpopularniejszych artystów XX wieku. Miała szansę na światową karierę, ale – jak to często bywało w przypadku wykonawców wywodzących się z tzw. demoludów – ostatecznie skończyło się na planach. Nie zmienia to faktu, że po koncertach w nowojorskiej Carnegie Hall recenzent "New York Timesa" odważył się nazwać ją "drugą Barbrą Streisand".

źródło: YouTube / Helena Vondráčková 

Nawiązań do słynnych nazwisk światowej sceny jest w życiorysie Heleny znacznie więcej. Jej sceniczna kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w konkursie "Szukamy nowych talentów", w którym – mając 17 lat – zaśpiewała piosenkę George’a Gershwina "The Man I Love". Natomiast jednym z pierwszych przebojów w jej dorobku była własna wersja utworu "Down Town" Petuli Clark, który w czechosłowackiej wersji nosił tytuł "Pátá". Dla Vondráčkovej przerabiano też inne światowe hity, takie jak "The Winner Takes It All" Abby ("A ty se ptáš, co já") czy "Killing Me Softly" Roberty Flack ("Dvě malá křídla").

Królewska przyjaźń i niespożyta energia

Sztandarowy przebój Heleny był jednak oryginalną produkcją – nosił tytuł "Malovaný džbánku" i przyniósł czechosłowackiej gwieździe m.in. Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie w 1977 roku. Mniej więcej w tym samym czasie nawiązała się trwająca do dziś przyjaźń Vondráčkovej z królową polskiej piosenki, Marylą Rodowicz. Obie panie chętnie spotykają się do dziś, zarówno prywatnie, jak i na scenie. W ubiegłym roku dały wspólny koncert w ramach trasy "Lata z Radiem", a zaledwie kilka dni temu obie były gwiazdami festiwalu w Opolu.  

źródło: YouTube / Helena Vondráčková 

Opolski koncert pokazał, że 75-letnia Vondráčková wciąż jest w znakomitej formie i o żadnej emeryturze nie może być mowy. Po części to zapewne zasługa genów, ale też odpowiedniego trybu życia, wolnego od niszczących zdrowie nałogów – wokalistka nigdy nie paliła papierosów i nie brała narkotyków, a z alkoholu pozwala sobie jedynie od czasu do czasu na lampkę wina. Niewykluczone, że na jej dobrostan mają też wpływ jej związki uczuciowe. Od 2003 roku jest żoną 63-letniego Martina Michala, a jej poprzedni mąż Helmut Sickel też był od niej o kilka lat młodszy.

Niedługo przed 60. urodzinami Vondráčková wzięła udział w słowackim tanecznym show "Star Dance", a w 2007 roku z powodzeniem wystąpiła w polskiej wersji "Tańca z gwiazdami". Od tamtego czasu minęło już wprawdzie 15 lat, ale biorąc pod uwagę żywotność i niespożytą energię legendy czeskiej piosenki, nie możemy wykluczyć, że niebawem znów zobaczymy ją wirującą po tanecznym parkiecie.

kc

Czytaj także

Paul i Linda McCartney – miłość aż po grób

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 07:48
Paul McCartney nigdy nie uskarżał się na brak powodzenia. Był w kilku poważnych związkach, ale bez wątpienia miłością jego życia była Linda Eastman, którą poślubił w 1969 roku i z którą był przez kolejne 29 lat, aż do jej przedwczesnej śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kate Bush – miliony funtów dzięki piosence sprzed 37 lat!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 19:38
Nawet milion funtów miesięcznie może zarobić w najbliższym czasie Kate Bush na nagranej prawie 40 lat temu piosence "Running Up That Hill". Wszystko dzięki bijącemu rekordy popularności serialowi "Stranger Things", w którym wykorzystano utwór brytyjskiej artystki.
rozwiń zwiń