Polskie Radio

Polskie Radio dla Ukrainy nadal nadaje w Przemyślu i Hrubieszowie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 16:40
Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje nadawanie swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim. W ten sposób również wielotysięczna ukraińska społeczność mieszkająca w stolicy nadal będzie mogła otrzymywać informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, gdzie udać się po pomoc i w jaki sposób załatwić formalności. Obecnie Polskiego Radia dla Ukrainy można słuchać w Przemyślu, na częstotliwości 98,6 FM, oraz w Hrubieszowie, na częstotliwości 93,3 FM. Stacja dostępna jest również cyfrowo nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
Polskie Radio dla Ukrainy nadal nadaje w Warszawie
Polskie Radio dla Ukrainy nadal nadaje w WarszawieFoto: PR

Uruchomienie Polskiego Radia dla Ukrainy było konsekwentnym działaniem publicznego nadawcy wspierającym naszych ukraińskich przyjaciół. Polskie Radio już 24 lutego, czyli w dniu bandyckiej napaści armii rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczęło emisję – jako pierwszy nadawca w Polsce – specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Od tej pory Polskie Radio sukcesywnie poszerza swoją ofertę, skierowaną do obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju. We wszystkich dostępnych formach emisji, czyli na antenach swoich stacji (nadających w systemie FM oraz cyfrowo), a także w internecie. Działania te spotykają się z gorącym przyjęciem ukraińskiej społeczności w naszym kraju oraz docenione zostały m.in. przez Ukraińskie Siły Zbrojne i Krajową Radę Telewizji i Radiofonii Ukrainy.

Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim 2 maja 2022 roku. Polskie Radio dla Ukrainy to informacyjno-publicystyczno-muzyczna rozgłośnia skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stałe mieszkających w Polsce.

W programie znajdują się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie: o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również wskazówki i niezbędne informacje dla Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce – np. gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na dwóch częstotliwościach: w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie na 93,3 FM. Integralną częścią ramówki stacji są autorskie audycje dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim – można ich słuchać aż przez dziesięć godzin dziennie – od godz. 11.00 do 21.00.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" – do bezpłatnego pobrania. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF – dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach donieckim i ługańskim.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie programy: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24, oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU Ukraina