Polskie Radio

"Lubię, bo polskie 2022". Znamy zwycięzców rankingu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 12:16
W specjalnym wydaniu audycji ekonomicznej "Winien i ma" w Trójce ogłoszono zwycięzców rankingu Polskiego Radia "LUBIĘ, BO POLSKIE 2022". Laureatami konkursu zostali: ORLEN Południe S.A., Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", Fabryka Broni "Łucznik"- Radom Sp. z o.o. oraz Warszawskie Zakłady Mechaniczne "PZL-WZM" w Warszawie S.A. Finaliści odebrali nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się w siedzibie Polskiego Radia S.A.

Posłuchaj
46:02 PR3_AAC 2022_11_25-09-06-52.mp3 VI finał edycji ogólnopolskiego rankingu "LUBIĘ, BO POLSKIE 2022" ("Winien i Ma"/Trójka)

25 listopada odbył się VI finał edycji ogólnopolskiego rankingu "LUBIĘ, BO POLSKIE 2022" – organizowanego przez Polskie Radio oraz redakcję Trójki Polskiego Radia. Celem rankingu jest promowanie polskich produktów i usług, a także wspieranie rodzimych firm oraz edukowanie słuchaczy publicznego nadawcy, w jaki sposób zakup polskich produktów i korzystanie z usług krajowych przedsiębiorców wpływa na koniunkturę naszej gospodarki.

Polskie Radio – informując o konkursie i przedstawiając nominowane firmy i produkty na antenach Polskiego Radia zachęcało słuchaczy do wspierania polskiej gospodarki poprzez świadome wybory konsumenckie.

Laureatów tegorocznej edycji "LUBIĘ, BO POLSKIE 2022" poznaliśmy podczas specjalnej audycji „Winien i Ma” na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Statuetki zostały wręczone zwycięzcom w poszczególnych kategoriach podczas uroczystej gali, która odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Podobnie, jak w ubiegłych latach, Kapituła rankingu wyróżniła firmy, produkty i usługi w kilku wyraźnie sprecyzowanych kategoriach. 

Nagrodę główną w kategorii NAJLEPSZY POLSKI PRODUKT EKOLOGICZNY 2022 otrzymał ORLEN Południe S.A. za BIO Glikol propylenowy. W tej kategorii nagradzane są firmy, które wytwarzają produkt o największych walorach ekologicznych. Drugie miejsce przypadło 4NatureSystem Sp. z o.o. za 4Nature Smart Green, a trzecie Zakład Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Polskie Przetwory” we Włocławku za Ketchup „Polskie Przetwory”.

W kategorii NAJLEPSZA POLSKA USŁUGA 2022 pierwsze miejsce przypadło Przedsiębiorstwu Państwowemu „Porty Lotnicze” za Szybkie Przejście Fast Track. W tej kategorii nagradzane są firmy, które są pomysłodawcami i jednocześnie realizatorami nowoczesnych produktów usługowych. Kapituła przyznała też dwa drugie miejsca: firmie PKP Intercity za „Taniej z bliskimi”, a także spółce Polski Standard Płatności Sp. z o.o. za BLIK Płacę Później.

NAJLEPSZYM POLSKIM PRODUKTEM EKSPORTOWYM 2022 została Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. za karabinek automatyczny MSBS Grot C - 16 FB - A2 kal. 5,56 x 45 mm. W kategorii tej przyznawane są nagrody dla firm, które mogą pochwalić się produktem lub usługą eksportową o wyjątkowych walorach lub wyróżniają się wysokimi wskaźnikami sprzedaży na obcych rynkach. Jest to nagroda dla firm skutecznie i ciekawie promujących polskie produkty lub usługi za granicą. Drugie miejsce zostało przyznane firmie FAKRO Sp. z o.o. za Okna dachowe FAKRO , trzecie przypadło spółce Cedrob S.A. za Krakauerland.

Miano najlepszego PRODUKTU INNOWACYJNEGO 2022 zostało przyznane Warszawskim Zakładom Mechanicznym „PZL – WZM” w Warszawie S.A. za ,,Rozpylacze paliwa z igłą pokrytą powłoką DLC”. W tej kategorii nagradzane są firmy wprowadzające innowacyjne rozwiązania – produkt lub usługę, która w przełomowy sposób wpłynęła na zwiększenie konkurencyjności polskich firm na rynku krajowym lub za granicą. Kapituła przyznała drugie miejsce: firmie PGNiG Grupa Orlen za system HY- Chess oraz trzecie dla Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego za System ANSI.

Pierwsza edycja rankingu "LUBIĘ, BO POLSKIE" odbyła się w 2017 roku. Patronat honorowy nad rankingiem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Patronat medialny - Polska Agencja Prasowa.

Zasady związane z przeprowadzeniem rankingu zawiera Regulamin.

Więcej o rankingu na stronie LUBIĘ, BO POLSKIE 2022.

Mat. promocyjne