Polskie Radio

Queen, Abba i The Beach Boys – piosenki na jesienną chandrę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 17:49
"Don't Stop Me Now" grupy Queen, "Dancing Queen" zespołu Abba i "Good Vibrations" formacji The Beach Boys – te trzy piosenki, zdaniem naukowców, najlepiej nadają się do poprawy ponurego nastroju, wywołanego na przykład nadejściem szarych, jesiennych dni.
Muzyka może nas przenieść do innego, radośniejszego świata
Muzyka może nas przenieść do innego, radośniejszego świataFoto: Shutterstock/pikselstock

Tak zwana sezonowa depresja to zjawisko dobrze znane psychologom – według badań ten problem może dotyczyć nawet 8 proc. mieszkańców Polski i krajów położonych w naszej strefie klimatycznej. Na szczęście są też naukowcy, którzy stawiają sobie za cel znalezienie antidotum na gwałtowne obniżenie nastroju. Do tej grupy należy dr Jacob Jolij z Uniwersytetu w Groningen w Holandii.

Badacz ten wziął pod lupę kilka tysięcy popularnych piosenek, studiując zarówno ich teksty, jak i muzyczne tonacje, tempa czy ogólnie pozytywne przesłanie. – Podnoszący na duchu utwór to bardzo osobista sprawa. Muzyka jest ściśle związana ze wspomnieniami i emocjami, które w dużym stopniu decydują o tym, czy piosenka wprawia cię w dobry nastrój czy nie – stwierdził przytomnie dr Jolij. Uznał on jednak, że istnieją obiektywne przesłanki pozwalające zaliczyć dany kawałek do kategorii optymistycznych – na przykład jego durowa tonacja, wakacyjna tematyka czy tempo oscylujące wokół 150 beatów na minutę.

Złote przeboje górą

W wyniku tych badań powstał ranking, na czele którego uplasował się rockowy utwór "Don't Stop Me Now", nagrany przez grupę Queen w 1978 roku. Tuż za nim znalazła się o dwa lata starsza taneczna piosenka "Dancing Queen" Abby, zaś podium zamyka wesoła kompozycja "Good Vibrations", którą zespół The Beach Boys opublikował w 1996 roku. W czołowej dziesiątce pojawiły się jeszcze m.in. takie kawałki, jak: "Uptown Girl" Billy'ego Joela, "Girls Just Wanna Have Fun" Cyndi Lauper czy "Walking on Sunshine" formacji Katrina & The Waves.

źródło: YouTube / Queen Official

Nieco niepokoić może fakt, że choć w badaniu (przeprowadzonym w 2015 roku) wzięto pod uwagę piosenki z ostatnich 50 lat, najmłodszy utwór z wyróżnionej dziesiątki  "Livin' on a Prayer" grupy Bon Jovi – pochodzi z 1986 roku. Czyżby przez ostatnie trzy dekady żadnemu artyście nie udało się nagrać kawałka, który skutecznie pomagałby rozjaśnić jesienną szarugę?

Zobacz też: Queen, U2 i inni. Piosenki wspomagające pozytywne myślenie

kc/kor