Polskie Radio

Leszek Długosz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Idea

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 20:23
Leszek Długosz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Idea. Laureat to legendarny współtwórca Piwnicy pod Baranami, poeta, pieśniarz, kompozytor i felietonista.
Piosenkarz Leszek Długosz (na ekranie) podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych
Piosenkarz Leszek Długosz (na ekranie) podczas uroczystej Gali Nagród Mediów PublicznychFoto: PAP/Marcin Obara

Zwycięzca jest uznawany - obok Marka Grechuty i Ewy Demarczyk - za jeden z najbardziej twórczych filarów poetyckiej rewolty w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego.

W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Idea, weszli prezesi siedemnastu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

Swoją nagrodę nazwaną Idea wręczyły rozgłośnie regionalne. Prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali do niej pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego - od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK i Teatrem Polskiego Radia; poetę, pieśniarza, kompozytora, legendarnego artystę Piwnicy pod Baranami Leszka Długosza oraz felietonistę, muzyka i wokalistę Felicjana Andrzejczaka.

Honorowy patronat

Nad Nagrodą Mediów Publicznych honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Jej przewodniczący Krzysztof Czabański podkreślił, że to wyraz hołdu, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej najwybitniejszym twórcom.

- Jest to uznanie roli kultury w naszym życiu, roli pierwszoplanowej. Wbrew dyskusjom, gorącym nieraz, o mediach publicznych i ich miejscu w życiu Polski, to nie inne sprawy, niż kultura są najważniejsze, tylko właśnie kultura. To oferta, którą dostajemy, jako media publiczne, od twórców kultury stanowi i przesądza o jakości treści tych mediów, oferty skierowanej do odbiorców - powiedział Krzysztof Czabański. Dodał, że Nagrody Mediów Publicznych to także bardzo realna pomoc dla twórców.

Posłuchaj
00:19 12085039_1.mp3 Leszek Długosz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Idea (IAR)

Laureaci

- Nie tylko tych, którzy zdobywają główną nagrodę. Ona ma niebagatelny wymiar materialny, ale również dla tych twórców, którzy biorą udział już w finale, którzy są nominowani, ponieważ ich dzieła, ich twórczość jest przedstawiana w mediach publicznych na dosyć dużą skalę, co się wiąże nie tylko z prestiżem i z popularnością, ale również też ma wymiar materialny - zwrócił uwagę przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak, Mirosław Bork, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka.

PAP,IAR,pkur

Czytaj także

Andrzej Zybertowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 20:02
Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. - Prof. Zybertowicz pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością - podkreślono w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń