Polskie Radio

Dwupłytowy album Józefa Skrzeka - laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 10:00
To już trzecia pozycja z kolekcji albumów honorujących laureatów Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Po pięciopłytowym zestawie Jana Ptaszyna Wróblewskiego i zeszłorocznym, dwupłytowym wydawnictwie Piotra Beczały - 9 grudnia 2022 roku ukazał się podwójny album CD ubiegłorocznego laureata zatytułowany po prostu "Józef Skrzek". 
Dwupłytowe wydawnictwo Józefa Skrzeka - laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.
Dwupłytowe wydawnictwo Józefa Skrzeka - laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. Foto: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Pochodzącego z Siemianowic Śląskich pioniera rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basistę, multiinstrumentalistę i kompozytora nagrodzono między innymi: za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Nocny występ w Planetarium Śląskim, fortepianowe nagrania pośrodku szpitala dla chorych psychicznie, wyjście na scenę jednego z największych festiwali rockowych w Europie zaraz po Bobie Marleyu, to zaledwie przystanki na drodze twórczej Józefa Skrzeka.

Zaczynał, jak kilku innych przed nim i po nim, w zespole BREAKOUT Tadeusza Nalepy, ale już w 1971 roku powołał do życia z gitarzystą Apostolisem Anthimosem i perkusistą Jerzym Piotrowskim trio SILESIAN BLUES BAND. Grupa zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiego rocka, w początkowym okresie, w latach 1971-1973, towarzysząc Czesławowi Niemenowi jako GRUPA NIEMEN. Jednym z ostatnich koncertów tej formacji był występ w sopockiej Operze Leśnej, 31 lipca 1973 roku, podczas I Nadbałtyckich Spotkań Jazzowych "Jazz Jantar '73"

Od 1974 roku, używając najpierw przekształconej nazwy SZUKAJ BURZ BUDUJ, by ostatecznie pozostać przy skrótowym SBB (funkcjonującym w przestrzeni publicznej do dziś), trio regularnie nagrywało płyty i koncertowało w Polsce i za granicą, aż do 1980 roku, kiedy zespół po raz pierwszy zawiesił swoją działalność. Po dziesięciu latach SBB powróciło i pojawiało się na scenie z różnymi muzykami towarzyszącymi Skrzekowi, by od 2014 roku znowu grać w składzie, który rozpoczął historię zespołu: SkrzekAnthimosPiotrowski.

Począwszy od roku 1975, Józef Skrzek koncertował i nagrywał równocześnie pod własnym nazwiskiem, zaczynając uroczym albumem "Pamiętnik Karoliny". Komponował też i nagrywał muzykę do filmu i teatru.

W warstwie muzycznej Józef Skrzek nie zna ograniczeń, poruszając się od rocka, przez funk i folklor góralski, po awangardę i muzykę doby romantyzmu, z licznymi odniesieniami do jazzu. Stąd historyczna współpraca z takimi muzykami jak Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski, Tomasz Szukalski czy Tomasz Stańko.

Głos i instrumenty Józefa Skrzeka można usłyszeć na ponad stu płytach i albumach, a kolejny właśnie pojawia się na rynku, sygnowany przez Polskie Radio S.A.

 

Tracklista:

CD 1

  1. Bitwy na obrazach – SBB/Tomasz Stańko (1974) / 9'08''
  2. Dla Przyjaciół – Józef Skrzek (1977) / 7'12''
  3. Ambitus Extended – Józef Skrzek/Tomasz Szukalski (1981) / 7'25''
  4. Duoblueben – Józef Skrzek/Tomasz Szukalski (1981) / 5'57''
  5. Nieco liryczny tercet – Józef Skrzek (1978) / 3'55''
  6. Interpretacje do muzyki Mieczysława Karłowicza

na instrumenty klawiszowe – Józef Skrzek (1983) / 13'47''

  1. Miłość – Józef Skrzek (1978) / 6'30''
  2. Z których krwi krew moja – SBB (2015) / 5'02'' 

Total Time 59'14'' 

mat. pras / rk / kor

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" w wysokości 100 tys. zł. Polskie Radio doceniło muzyka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum i profanum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Skrzek z Nagrodą Mediów Publicznych 2021. Jak wspomina początki kariery?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 14:10
Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. - W Breakoutach grało się utwory ważne, ale ja chciałem mieć własny zespół - wspominał w Czwórce wybitny kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych. "Jeśli jesteś z miłości, to ludzie cię kochają"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:26
- Tutaj czuję się jakby pewniej. To jest miejsce, w którym raczkowałem i które zawsze dawało speed niezbędny każdemu młodemu człowiekowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rodzinnych Siemianowicach Śląskich Józef Skrzek, wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier rocka progresywnego i elektronicznego, a także laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Skrzek: przebywanie w różnych odcieniach sztuki to fantastyczna przygoda

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 16:30
- Jeżeli ma się talent i uruchamia się go na różnych przestrzeniach instrumentalistyki, komponowania albo innego aranżu, to jest to wielka przygoda. (...) Samo przebywanie w sztuce, w różnych jej odcieniach, jest fantastyczne - mówi na antenie Jedynki Józef Skrzek. Laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" opowiadał m.in. o historii założonej przez niego formacji SBB. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Skrzek o swojej twórczości: zawsze jestem sobą

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:16
- To dzieło wielu artystów, którzy spotkali się w czasie przebudowy wszystkiego, to były lata 80., i tam rodziły się formacje, które później grywały w Jarocinie - mówi na antenie Jedynki Józef Skrzek. Laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" opowiedział m.in. o chorzowskiej "Leśniczówce", kultowym miejscu spotkań śląskiego środowiska muzycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Skrzek: jestem skazany na to, by być na świecie grając

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 10:54
- Byłem gdzieś tam na świecie, ale stwierdziłem, że on jest trochę fałszywy - wydaje się piękny, ale w pewnym momencie wiesz, że jesteś samotny. Poza tym, miałem już rodzinę, a rodzina jest dla mnie absolutorium, jest pierwszorzędna - powiedział w Polskim Radiu 24 kompozytor Józef Skrzek, pytany o powroty na Śląsk. - Jestem skazany na to, by być na świecie grając, a lubię to bardzo. Wszystko, co jest w tej naszej podróży, to jedna wielka przygoda - dodał. 
rozwiń zwiń