Polskie Radio

"Sen o Warszawie" – Metallica i Coldplay w hołdzie dla polskich mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 16:45
"Sen o Warszawie" rozbrzmiewa regularnie na stadionie Legii Warszawa. Ale przebój Czesława Niemena z tekstem Marka Gaszyńskiego śpiewały też tysiące gardeł na PGE Narodowym, podczas koncertów wielkich gwiazd światowej muzyki.
21 sierpnia 2019 roku do Polski po raz kolejny zawitał zespół Metallica. Legenda światowego heavy metalu miała podczas tamtej trasy koncertowej zwyczaj włączania do repertuaru jednego utworu będącego przebojem w akurat odwiedzanym kraju. W Polsce padło właśnie na Sen o Warszawie
21 sierpnia 2019 roku do Polski po raz kolejny zawitał zespół Metallica. Legenda światowego heavy metalu miała podczas tamtej trasy koncertowej zwyczaj włączania do repertuaru jednego utworu będącego przebojem w akurat odwiedzanym kraju. W Polsce padło właśnie na "Sen o Warszawie"Foto: Shutterstock/Maj.l

"Sen o Warszawie" jest nieoficjalnym hymnem kibiców Legii. Jego chóralne wykonanie przed meczem wiele razy sprawiło, że miękły nogi piłkarzy, którzy przyjechali na stadion przy ul. Łazienkowskiej, by zmierzyć się ze stołeczną drużyną. Jednak jeszcze szerszym echem odbiła się sytuacja, która miała miejsce kilka lat temu na oddalonym o kilka kilometrów stadionie PGE Narodowym.

Po polsku, ale ze ściągawką

21 sierpnia 2019 roku do Polski po raz kolejny zawitał zespół Metallica. Legenda światowego heavy metalu miała podczas tamtej trasy koncertowej zwyczaj włączania do repertuaru jednego utworu będącego przebojem w akurat odwiedzanym kraju. W Polsce padło właśnie na "Sen o Warszawie". W rolę głównego wokalisty wcielił się wyjątkowo grający na basie Robert Trujillo, wspomagany przez dziesiątki tysięcy fanów zgromadzonych na widowni.

Aby móc w miarę wiernie zaśpiewać słowa autorstwa Marka Gaszyńskiego, Trujillo przygotował sobie ściągę z fonetycznym zapisem tekstu. Jej zdjęcie, opublikowane w sieci, pokazuje, z jak dużym wyzwaniem musiał się zmierzyć kalifornijski muzyk.

Wariacja na temat Niemena

Niecałe trzy lata później, dokładnie 8 lipca 2022 roku, "Sen o Warszawie" znów wybrzmiał na PGE Narodowym, tym razem w wersji zespołu Coldplay. Brytyjczycy wpletli fragment utworu Niemena we własny utwór "Sparks". Trzeba przyznać, że wokaliście Chrisowi Martinowi poszło z tekstem Gaszyńskiego całkiem przyzwoicie, natomiast pod względem melodycznym piosenka miała niewiele wspólnego z polskim oryginałem.

Czytaj też: 

Metallica - Sen O Warszawie [Czesław Niemen cover] [Live] - 8.21.19 - PGE Narodowy - Warsaw, Poland/Erynn Halvorson

kc/kor