Polskie Radio
Section05
Marek Gaszyński

Marek Gaszyński we wspomnieniach. "Prowadził niesłychanie bujne życie"

- Piosenką, która go definiuje chyba w najlepszym stopniu, jest utwór "Gdzie się podziały tamte prywatki". Marek był człowiekiem niesłychanie towarzyskim, kochał rozrywkę szeroko pojętą. Był niezrównanym biesiadnikiem i kompanem - tak zmarłego dziennikarza Marka Gaszyńskiego wspominał inny radiowiec - Tomasz Szachowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Szachowski dziennikarze historia radiofonii muzyka rozrywkowa Polskie Radio

Wielcy nieobecni muzycznego świata. Została z nami ich twórczość

W dniu Wszystkich Świętych wspominaliśmy muzyków, którzy nie ma już z nami. W ostatnich miesiącach odeszli m.in. Tina Turner, Jeff Beck, Sinnead O’Connor, Sixto Rodriguez (Sugar Mana).  W audycji "Trójka niezapomnianych…" Michał Żołądkowski wraz ze Słuchaczami wspominali artystów, którzy dzięki swojej muzyce pozostaną na zawsze w naszych sercach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka odeszli 2023 Sinead O'Connor The Smiths Kult MUZYKA Lynyrd Skynyrd Michał Żołądkowski

Odszedł Marek Gaszyński. Reportaż Jakuba Tarki "Dopóki mnie chcą"

Autor przeszło 150 piosenek, z których wiele (jak choćby: "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Baw się razem z nami", "Ojciec żył, tak jak chciał" czy "Sen o Warszawie") stało się ponadpokoleniowymi przebojami. W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy wybitnego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, dziennikarza, autora tekstów, krytyka muzycznego - Marka Gaszyńskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Dopóki mnie chcą" nagranego podczas 80. urodzin dziennikarza. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Polskie Radio

Marek Gaszyński w świecie muzyki i radia. Reportaż "Dopóki mnie chcą" [POSŁUCHAJ]

Autor przeszło 150 piosenek, z których wiele (jak choćby: "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Baw się razem z nami", "Ojciec żył, tak jak chciał" czy "Sen o Warszawie") stało się ponadpokoleniowymi przebojami. W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy wybitnego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, dziennikarza, autora tekstów, krytyka muzycznego - Marka Gaszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Polskie Radio Czesław Niemen pr poleca

"Był zawsze uśmiechnięty i pomocny". Wspomnienie Marka Gaszyńskiego.

– To był wspaniały facet. Gość, którego będziemy pamiętali przez kolejne pokolenia. Dla tych poprzednich też był bardzo, bardzo ważną osobą. Poznałem go pierwszego dnia, gdy przyszedłem do Trójki, to był listopad 1977 roku. Marek Gaszyński był już wtedy gwiazdą. On był współorganizatorem pierwszego festiwalu w Opolu. Wspólnie z Wiktorem Pogranicznym, był autorem audycji dotyczącej muzyki młodzieżowej. To była półgodzinna audycja – opowiada Paweł Sztompke, redaktor muzyczny radiowej Jedynki, wspominając powstanie programu "30 minut rytmu", który w 1958 roku zadebiutował w Rozgłośni Harcerskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski MUZYKA

Marek Gaszyński o sobie. Posłuchaj archiwalnej rozmowy

Jak wspominał Marek Gaszyński, jego fascynacja muzyką sięga wczesnych lat młodości. Na pierwszy festiwal muzyczny wyruszył mając 16 lat. - Pojechałem tam samotnie, nikogo nie znałem, ale zawarłem kilka znajomości. Jak wróciłem do Warszawy, to dowiedziałem się, że powstał klub Stodoła – opowiadał. W kolejnym roku powstał klub Hybrydy, do którego Marek Gaszyński dostał kartę wstępu w podziękowaniu za… odgruzowywanie piwnicy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA

"Dopóki mnie chcą". Historie z życia Marka Gaszyńskiego w reportażu Jakuba Tarki

Przez wiele lat Marek Gaszyński był związany z Polskim Radiem, gdzie znalazł się w gronie dziennikarzy inicjujących powstanie Programu Trzeciego. Ważnym elementem jego życia była muzyka - pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. O przygodach ze swojego życia dziennikarz i autor tekstów piosenek opowiedział  w 2019 roku Jakubowi Tarce.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż

"Dopóki mnie chcą". Historie z życia Marka Gaszyńskiego w reportażu Jakuba Tarki

Przez wiele lat Marek Gaszyński był związany z Polskim Radiem, gdzie znalazł się w gronie dziennikarzy inicjujących powstanie Programu Trzeciego. Ważnym elementem jego życia była muzyka - pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. O przygodach ze swojego życia dziennikarz i autor tekstów piosenek opowiedział  w 2019 roku Jakubowi Tarce.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Trójka pr poleca

Zmarł Marek Gaszyński. Legenda Polskiego Radia

Z radiem związany był od lat 50. Najpierw z Rozgłośnią Harcerską, później z Polskim Radiem. Pisał teksty dla Czerwonych Gitar i Czesława Niemena. Znał historię rock'n'rolla i 13-zgłoskowcem napisał utwór poetycki "Pan Tadeusz jazz, czyli krajobraz po bitwie". Łatwość rymowania, lekkość pisania i ogromna wiedza. To on napisał słowa do piosenki "Sen o Warszawie". W wieku 84 lat zmarł dziennikarz radiowy, pisarz i autor tekstów piosenek Marek Gaszyński. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023