Polskie Radio
Section05
Marek Gaszyński

Odszedł Marek Gaszyński. Reportaż Jakuba Tarki "Dopóki mnie chcą"

Autor przeszło 150 piosenek, z których wiele (jak choćby: "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Baw się razem z nami", "Ojciec żył, tak jak chciał" czy "Sen o Warszawie") stało się ponadpokoleniowymi przebojami. W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy wybitnego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, dziennikarza, autora tekstów, krytyka muzycznego - Marka Gaszyńskiego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki pt. "Dopóki mnie chcą" nagranego podczas 80. urodzin dziennikarza. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż Polskie Radio

Marek Gaszyński w świecie muzyki i radia. Reportaż "Dopóki mnie chcą" [POSŁUCHAJ]

Autor przeszło 150 piosenek, z których wiele (jak choćby: "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Baw się razem z nami", "Ojciec żył, tak jak chciał" czy "Sen o Warszawie") stało się ponadpokoleniowymi przebojami. W ubiegłą niedzielę pożegnaliśmy wybitnego, przez wiele lat związanego z Polskim Radiem, dziennikarza, autora tekstów, krytyka muzycznego - Marka Gaszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż Polskie Radio Czesław Niemen pr poleca

Miłość do radia i muzyki. Marek Gaszyński w opowieściach o swojej pasji

Marek Gaszyński był nie tylko wybitnym dziennikarzem, ale również autorem tekstów wielu piosenek, które stały się przebojami. Muzyka była ważnym elementem jego życia. Twórca zmarł w niedzielę, 15 stycznia. W audycji "Tu jest muzyka" przypomnieliśmy archiwalne nagrania, w których opowiadał o swojej muzycznej pasji.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Marek Gaszyński Polskie Radio muzyka rozrywkowa

"Był zawsze uśmiechnięty i pomocny". Wspomnienie Marka Gaszyńskiego.

– To był wspaniały facet. Gość, którego będziemy pamiętali przez kolejne pokolenia. Dla tych poprzednich też był bardzo, bardzo ważną osobą. Poznałem go pierwszego dnia, gdy przyszedłem do Trójki, to był listopad 1977 roku. Marek Gaszyński był już wtedy gwiazdą. On był współorganizatorem pierwszego festiwalu w Opolu. Wspólnie z Wiktorem Pogranicznym, był autorem audycji dotyczącej muzyki młodzieżowej. To była półgodzinna audycja – opowiada Paweł Sztompke, redaktor muzyczny radiowej Jedynki, wspominając powstanie programu "30 minut rytmu", który w 1958 roku zadebiutował w Rozgłośni Harcerskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski Marek Gaszyński MUZYKA

Marek Gaszyński o sobie. Posłuchaj archiwalnej rozmowy

Jak wspominał Marek Gaszyński, jego fascynacja muzyką sięga wczesnych lat młodości. Na pierwszy festiwal muzyczny wyruszył mając 16 lat. - Pojechałem tam samotnie, nikogo nie znałem, ale zawarłem kilka znajomości. Jak wróciłem do Warszawy, to dowiedziałem się, że powstał klub Stodoła – opowiadał. W kolejnym roku powstał klub Hybrydy, do którego Marek Gaszyński dostał kartę wstępu w podziękowaniu za… odgruzowywanie piwnicy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Gaszyński MUZYKA

Człowiek, który kształtował radio i muzykę. Wspominamy Marka Gaszyńskiego

W wieku 83 lat zmarł Marek Gaszyński - dziennikarz radiowy, pisarz i autor tekstów piosenek. Przez wiele lat był związany z Polskim Radiem, pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. Zmarłego dziennikarza wspominaliśmy podczas audycji specjalnej wraz z redaktorami Programu 1.
Zobacz więcej na temat:  Marek Gaszyński Polskie Radio Anna Will Maria Szabłowska Marcin Kusy Paweł Sztompke

"Dopóki mnie chcą". Historie z życia Marka Gaszyńskiego w reportażu Jakuba Tarki

Przez wiele lat Marek Gaszyński był związany z Polskim Radiem, gdzie znalazł się w gronie dziennikarzy inicjujących powstanie Programu Trzeciego. Ważnym elementem jego życia była muzyka - pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. O przygodach ze swojego życia dziennikarz i autor tekstów piosenek opowiedział  w 2019 roku Jakubowi Tarce.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż

"Dopóki mnie chcą". Historie z życia Marka Gaszyńskiego w reportażu Jakuba Tarki

Przez wiele lat Marek Gaszyński był związany z Polskim Radiem, gdzie znalazł się w gronie dziennikarzy inicjujących powstanie Programu Trzeciego. Ważnym elementem jego życia była muzyka - pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. O przygodach ze swojego życia dziennikarz i autor tekstów piosenek opowiedział  w 2019 roku Jakubowi Tarce.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż Trójka pr poleca

Zmarł Marek Gaszyński. Legenda Polskiego Radia

Z radiem związany był od lat 50. Najpierw z Rozgłośnią Harcerską, później z Polskim Radiem. Pisał teksty dla Czerwonych Gitar i Czesława Niemena. Znał historię rock'n'rolla i 13-zgłoskowcem napisał utwór poetycki "Pan Tadeusz jazz, czyli krajobraz po bitwie". Łatwość rymowania, lekkość pisania i ogromna wiedza. To on napisał słowa do piosenki "Sen o Warszawie". W wieku 84 lat zmarł dziennikarz radiowy, pisarz i autor tekstów piosenek Marek Gaszyński. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Marek Gaszyński

Danuta Błażejczyk: młodzi odkrywają Danutę Rinn na nowo

"Nadwiślański świt" - to hasło kolejnej, szóstej edycji Danuta Rinn Festiwal. Wydarzenie rusza w sobotę, 27 listopada, w Domu Kultury "Kadr" w Warszawie. - Poza piosenkami Danuty Rinn młodzież będzie śpiewała piosenki Marka Gaszyńskiego - mówi w "Muzycznej Jedynce" Danuta Błażejczyk, organizatorka festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Rinn Danuta Błażejczyk MUZYKA Marek Gaszyński Maria Szabłowska

Danuta Błażejczyk: chciałam, żeby piosenki Danusi Rinn dalej żyły

Danuta Błażejczyk jest organizatorem już 6. edycji Danuta Rinn Festiwal - "Nadwiślański Świt". Przyznaje, że nieżyjąca już piosenkarka odstąpiła jej nawet własne łóżko i mieszkanie. - Pomyślałam, że dobrze by było, żeby jej piosenki dalej żyły - odpowiada pytana, jaka była geneza festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Rinn Danuta Błażejczyk Marek Gaszyński Marcin Kusy