Polskie Radio

Pierwsze dzwonki. Pół wieku od fonograficznego debiutu zespołu ABBA

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 11:50
Równo 50 lat temu ukazał się singiel z piosenką "Ring Ring". Wydanie tytułowego utworu z debiutanckiego albumu grupy ABBA można uznać za oficjalne "chrzciny" zespołu, który zmienił bieg historii muzyki pop.
ABBA w 1973 roku
ABBA w 1973 rokuFoto: KENNETH THORÉN KTH / TT newsagency / Forum

Gdy 14 marca 1973 roku do sklepów trafił singiel z nagraniem "Ring Ring", szwedzki kwartet nie był już anonimowy, występował jednak pod mało seksowną nazwą Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid, składającą się z imion tworzących go muzyków. Znacznie lepiej brzmiał wymyślony przez menedżera Stiga Andersona skrót ABBA, który stał się oficjalnym szyldem grupy właśnie w okresie wydania wspomnianej piosenki.

Utwór "Ring Ring" w oryginale miał szwedzki tekst i podtytuł "(Bara du slog en signal)", co w tłumaczeniu oznacza: "Gdybyś tylko zadzwonił". Rodacy ABBY pokochali piosenkę, która dotarła do pierwszego miejsca tamtejszej listy przebojów. Gorzej poszło jej w krajowych preselekcjach do festiwalu Eurowizji, organizowanych pod nazwą Melodifestivalen, gdzie "Ring Ring" zajęło dopiero trzecie miejsce. Na podbój Europy ABBA musiała zaczekać do kolejnej edycji festiwalu, która zakończyła się wielkim triumfem Szwedów.

>>>Zobacz serwis specjalny poświęcony grupie ABBA!<<<

Pierwsze dzwonki sławy

Można jednak uznać, że utwór "Ring Ring" przetarł szlak dla późniejszej kariery piosenki "Waterloo". Nagrany ponownie w anglojęzycznej wersji – z tekstem Neila Sedaki i jego współpracownika Phila Cody'ego – podbił listy przebojów w kilku europejskich krajach, takich jak Belgia, Holandia, Austria oraz Dania. Nieco później powstały także wersje niemiecko- i hiszpańskojęzyczna, a specjalny remiks, przygotowany z myślą o rynku brytyjskim, zameldował się także na liście UK Singles Chart.

Pierwotna wersja piosenki "Ring Ring" została zarejestrowana 10 stycznia 1973 roku z pomocą producenta i inżyniera dźwięku Michaela B. Tretowa. Przeżywał on akurat wówczas fascynację tzw. ścianą dźwięku Phila Spectora, którą próbował odtworzyć w warunkach studia Metronome w Sztokholmie. W tym celu nagrał wszystkie partie instrumentalne dwa razy, by – po nałożeniu ich na siebie – uzyskać quasi-orkiestrowe brzmienie. W brytyjskim remiksie utworu słyszymy dodatkowo saksofonowe zagrywki w wykonaniu Ulfa Anderssona.

źródło: YouTube / ABBA

Po sukcesie singla "Ring Ring" i wydanego kilkanaście dni później albumu pod takim samym tytułem muzycy ABBY postanowili porzucić inne projekty, w jakich maczali palce, i zająć się pielęgnowaniem kariery nowo powstałego kwartetu. Miliony fanów z całego świata są im za to wdzięczne do dziś.

Czytaj też: 

kc


Zobacz więcej na temat: ABBA MUZYKA W POLSKIM RADIU