Polskie Radio

II Trekking Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 11:09
„Nie idź na skróty” – takie hasło przewodnie przyświecać będzie uczestnikom „II Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino”. Wydarzenie odbędzie się 18 maja 2023 r.,  dokładnie w 79. rocznicę zdobycia przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego klasztoru benedyktynów. Ta 12-kilometrowa ścieżka historyczna, biegnąca tą samą trasą, którą w 1944 r. wzgórze zdobywali żołnierze gen. Władysława Andersa, została oficjalnie zainaugurowana 18 maja 2022 r.
Polskie groby na Monte Cassino
Polskie groby na Monte CassinoFoto: Shutterstock/Antonio Nardelli

W wydarzeniu udział wezmą m.in. byli sportowcy: wicemistrz świata i Europy w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, a obecnie prezes Klubu Biegacza Sporting Międzyzdroje – Bogusław Mamiński, multimedalista imprez mistrzowskich w biegach na 800 i 1500 metrów Marcin Lewandowski oraz mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski.

Na trasę marszu uczestnicy wyruszą z centrum miasta Cassino. Dalej trakt prowadzi pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego poprzez „Drogę Polskich Saperów”, wzgórze „Widmo”, „Gardziel”, aż po strategiczne wzgórze 593, zwane „Górą Ofiarną”, na którym stoi obelisk upamiętniający poległych tu żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich wchodzącej w skład 2 Korpusu Polskiego.

szlak monte cassino.PDF


Drogę oznakowano dwunastoma tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Umieszczono na nich informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne. Konsultantem projektu był znany historyk prof. Zbigniew Wawer.

Aby wziąć udział w „II Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino” należy zarejestrować się przez stronę www.montecassinotrek.pl i wnieść opłatę w wysokości 100 zł za pakiet startowy, w ramach którego uczestnicy otrzymają okolicznościową koszulkę, plecaczek oraz suchy prowiant. Każdy, kto ukończy marsz otrzyma także na mecie pamiątkowy medal.

Maksymalna liczba uczestników, którzy mogą wziąć udział w marszu jest symboliczna i wynosi 1057, bo tylu właśnie zidentyfikowanych polskich żołnierzy pochowanych jest na Polskim Cmentarzu Wojennym na wzgórzu Monte Cassino.

Pakiety startowe wydawane będą na terenie plenerowej wystawy pn. „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony” na placu Alcide de Gasperi przed Urzędem Miasta Cassino w środę 17 maja w godz. 15.00 - 20.00 oraz w czwartek 18 maja w godz. 7.00 - 9.00.

Ramowy program II Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino, 18 maja 2023 r.

9.00 - zbiórka (Plac Alcide de Gasperi przed Urzędem Miasta Cassino)

9.30 - start marszu (Plac Alcide de Gasperi)

ok. 13.00 - dotarcie pierwszych uczestników na Wzgórze 593, wręczenie pamiątkowych medali, posiłek regeneracyjny

15.00 - odjazd autokarów z uczestnikami na miejsce startu marszu (zbiórka na parkingu przy Polskim Cmentarzu Wojennym)

Organizatorem „II Trekkingu Szlakiem Monte Cassino” jest Klub Biegacza Sporting Międzyzdroje, a włoskim współorganizatorem Stowarzyszenie Sportowe Aprocis. Partnerem wydarzenia jest Polska Fundacja Narodowa, a partnerem merytorycznym – Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Historia powstania „Szlaku historycznego bitwy o Monte Cassino”

Pomysł ścieżki powstał w 2019 r., w 75. rocznicę bitwy. – Przyjechaliśmy na Monte Cassino z marzeniem, aby stworzyć polski szlak historyczny – opowiada Maciej Podczaski z Polskiej Fundacji Narodowej, a wcześniej dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego (WIW). Podczas wspinaczki na wzgórze klasztorne minęliśmy wycieczkę ze Szkocji. – Zastanawialiśmy się, czy wiedzą o walkach Polaków. Wtedy marzenie zamieniło się w projekt stworzenia nawigacji historycznej, która pomoże uczestnikom wycieczek i trekkingów świadomie przeżyć obecność w tym, świętym dla Polaków, miejscu – dodaje Podczaski.

– Tylko pasjonaci historii wiedzieli, jak wielkimi zmaganiami okupione było zdobycie tego wzgórza. Powstały szlak przedstawia historię zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego i przybliża ją odwiedzającym to miejsce turystom. Przypomina także, że podczas II wojny światowej Polska była ofiarą dwóch totalitaryzmów: Niemców i Sowietów. Opowiada o tym historia 2 Korpusu Polskiego, którego żołnierze przeszli przez sowieckie łagry – zaznacza Anna Putkiewicz, redaktor naczelna portalu „Polska Zbrojna” i kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”.

Ścieżka historyczna została opracowana i zrealizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy. Szlak powstał dzięki współpracy z samorządem Cassino i wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Patronem wydarzenia jest Polskie Radio.

Historia zdobycia Monte Cassino w 1944 roku

Zanim 2 Korpus Polski przystąpił do bitwy pod Monte  Cassino, w prowadzonych od stycznia 1944 r. trzech wcześniejszych bezowocnych natarciach na masyw wykrwawiło się kilka alianckich armii. W lutym 1944 r. roku przestała także istnieć perła architektury włoskiej i miejsce święte – założone w VI wieku opactwo benedyktynów, które po nalotach alianckich zostało niemal zrównane z ziemią, grzebiąc w swych ruinach 250 cywilów.

W czwartej bitwie o Monte Cassino rozkaz zdobycia masywu otrzymał 2 Korpus Polski, a 18 maja 1944 r. na ruinach klasztoru załopotała polska flaga. Bitność i ofiarność polskich żołnierzy w bojach o zdobycie Monte Cassino wywołała uzasadniony podziw obserwatorów i dowódców alianckich, a wybitni historycy wojskowości są zgodni, że 2 Korpus Polski dokonał czynu heroicznego, który obiektywnie przekraczał jego możliwości.

Bitwy o Monte Cassino uznawane są za największe lądowe batalie w Europie na wszystkich frontach II wojny światowej. Były to także najcięższe i najbardziej krwawe z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem, podczas których zginęło około 200 tys. żołnierzy po obu walczących stronach. Zwycięstwo w bitwie, w której obok Polaków z Niemcami walczyli Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Hindusi, Kanadyjczycy, Nowozelandczycy i Włosi, pozwoliło przełamać Linię Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

Mat.prasowe