Polskie Radio
Section05
Polska Fundacja Narodowa

PR24 Polscy uczeni niczym herosi Marvela. Dr Zarzecki: PFN pomaga przybliżyć ich historie

- Poprzez formę kampanii audiowizualnej najłatwiej nam pokazywać to, co ważne: naszą historię, kulturę, dziedzictwo narodowe, ale także tych, którzy są wybitnymi Polakami i którzy mieli wpływ na losy świata, a, tak naprawdę, na naszą codzienność - powiedział w Polskim Radiu 24 prezes PFN dr Marcin Zarzecki o kampanii "Akademia Superbohaterów", którą oglądać można w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Marcin Zarzecki Polska Fundacja Narodowa NAUKA historia Polski

Powstaje film o Krystynie Skarbek. Była ulubionym szpiegiem Churchilla. Główną rolę zagra córka Romana Polańskiego

Zdjęcia do polsko-brytyjskiego filmu o Krystynie Skarbek - Polce służącej w brytyjskich służbach wywiadowczych podczas II wojny światowej - kręcone są w Bystrzycy Kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Premiera filmu "The Partisan" planowana jest na 2024 r. Życiorys Krystyny Skarbek jest niczym gotowy scenariusz filmowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA film dokumentalny Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polska Fundacja Narodowa

II Trekking Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino

„Nie idź na skróty” – takie hasło przewodnie przyświecać będzie uczestnikom „II Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino”. Wydarzenie odbędzie się 18 maja 2023 r.,  dokładnie w 79. rocznicę zdobycia przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego klasztoru benedyktynów. Ta 12-kilometrowa ścieżka historyczna, biegnąca tą samą trasą, którą w 1944 r. wzgórze zdobywali żołnierze gen. Władysława Andersa, została oficjalnie zainaugurowana 18 maja 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Monte Cassino Polska Fundacja Narodowa Zbigniew Wawer

"Zarażanie pasją historii". Marcin Zarzecki o Kongresie Pamięci Narodowej

- Historię należy przekazywać w określony sposób. Na Kongresie były gry: planszowe, komputerowe i szyfrów. Rzeczywistość wirtualna. Była praca z sitodrukiem czy powielaczem, można nawet było uzyskać własny nieśmiertelnik - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki Kongres Pamięci Narodowej Instytut Pamięci Narodowej

Dr Marcin Zarzecki, prezes PFN o wystawie fotografii i programie PFNteam100

Kiedy zaczęła się wojna na Ukrainie, Polacy nie zadawali sobie pytania, czy pomóc. Polska Fundacja Narodowa dokumentowała wielki ruch pomocy uchodźcom w pierwszych tygodniach wojny. Owocem tej dokumentacji jest wystawa prezentowana w Warszawie. Opowiedział o niej w audycji "Wolna sobota z Jedynką" dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki

Otwarcie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Dr Zarzecki: chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei

- Nie chcemy, aby Polska była pojmowana jako wielkie cmentarzysko, jako ofiara tyrani, ofiara komunizmu. Chcemy opowiadać o Polsce jako o kraju nadziei, który potrafił się w tym mrocznym okresie zmobilizować - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Zarzecki (prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Waszyngton komunizm Polska Fundacja Narodowa