Polskie Radio

George Michael będzie miał pomnik w swoim miasteczku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 16:11
George Michael zostanie upamiętniony pomnikiem w miasteczku Goring-on-Thames niedaleko Oxfordu. Zmarły w 2016 roku gwiazdor muzyki pop spędził w nim ostatnie kilkanaście lat życia.
George Michael będzie miał pomnik w Goring-on-Thames
George Michael będzie miał pomnik w Goring-on-Thames Foto: Chris Radburn / PA Images / Forum
  • George Michael zmarł 25 grudnia 2016 roku w wieku 53 lat.
  • O postawienie pomnika artysty w miasteczku Goring-on-Thames od pięciu lat starali się jego bliscy, jednak spotykało się to z oporem mieszkańców.
  • Pomnik George'a Michaela zaprojektuje rzeźbiarka Laura Lian, mająca już doświadczenie w wykonywaniu podobizn nieżyjących gwiazd show-biznesu.

George Michael był jedną z największych gwiazd muzyki pop przełomu XX i XXI wieku. Autor takich hitów, jak "Last Christmas", "Careless Whisper" czy "Wake Me Up Before You Go-Go" przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od używek, które ostatecznie doprowadziło do jego przedwczesnej śmierci w 2016 roku, w wieku zaledwie 53 lat.

Pomnik nie w smak lokalnej społeczności

Od 2018 roku bliscy piosenkarza zabiegali o upamiętnienie go pomnikiem w miasteczku Goring-on-Thames w angielskim hrabstwie Oxfordshire, gdzie George mieszkał przez ostatnich 17 lat życia. Lokalne władze odmawiały jednak pozwolenia na budowę, argumentując to sprzeciwem ponad 3 tys. mieszkańców, którzy obawiali się, że wywoła to najazd fanów i zakłóci spokój ich miejscowości.

Obawy te nie są całkiem bezpodstawne, bowiem tuż po śmierci wokalisty jego wielbiciele gremialnie udali się pod jego dom w północnym Londynie i całkowicie sparaliżowali życie ludzi mieszkających po sąsiedzku. Doszło do tego, że rodzina Michaela musiała wystosować oficjalny komunikat, w którym prosiła fanów, by zaprzestali pielgrzymek i pozostawiania upominków pod bramą posiadłości zmarłego idola.

Śladami Lennona i Bowiego

Ostatecznie jednak udało się uzyskać zgodę na postawienie pomnika w Goring-on-Thames. Jego autorką ma zostać brytyjska rzeźbiarka Laura Lian. Ma ona w portfolio m.in. podobne projekty, będące hołdem dla takich gwiazd muzyki, jak John Lennon czy David Bowie.

Czytaj też: 

kc