Polskie Radio

Polskie Radio patronem medialnym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 13:17
W dniach 18-23 września odbywa się  48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Program 3 Polskiego Radia w czasie festiwalu zapraszają na  rozmowy z ludźmi ze świata kina, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w dniach 18-23 września 2023 roku
48. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w dniach 18-23 września 2023 rokuFoto: Mat. promocyjne

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie. Co roku uczestnicy wydarzenia, często jako pierwsi w Polsce, mogą zapoznać się z najnowszymi rodzimymi produkcjami. O statuetki Złotych i Srebrnych Lwów oraz innych nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze polskie filmy. W programie wydarzenia znajdują się: Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące.

W Programie 1 Polskiego Radia, który jest wieloletnim patronem medialnym festiwalu, dziennikarka radiowej Jedynki Martyna Podolska przedstawi relacje, rozmowy z reżyserami, aktorami oraz ciekawostki ze świata kina. Już w najbliższą niedzielę, 17 września (godz. 23.35), w audycji "Spotkanie z…" rozmowa z Joanną Łapińską, dyrektor artystyczną FPFF, która opowie o programie festiwalu, jego idei, tegorocznych zmianach i prezentowanych filmach.

W poniedziałek, 18 września, relacje z wydarzenia pojawią się w "Sygnałach dnia" (godz.6.00-9.00) i w "Ekspresie Jedynki" (godz. 15.00-18.00). Materiały oraz rozmowy z twórcami także w środę, 20 września w "Ekspresie Jedynki" oraz "Kulturalnej Jedynce" (godz. 23.00-24.00). 21 września specjalne wydanie "Magazynu bardzo filmowego" (godz. 23.00-24.00), na żywo, z Teatru Muzycznego z Gdyni.

W sobotę, 23 września, poznamy laureatów festiwalu – relacje m.in. w "Wolnej sobocie" (godz. 6.00-9.00) oraz "Kulturze na weekend" (godz. 14.45). Podsumowanie imprezy w niedzielnej audycji "Kulturalna Jedynka" (godz. 23.00-24.00). Słuchaczy, którzy nie będą mogli śledzić przebiegu festiwalu na antenie, radiowa Jedynka zaprasza na stronę www.jedynka.polskieradio.pl, gdzie dostępne będą artykuły i wszystkie audycje. Informacje na temat wydarzenia będzie można znaleźć także w mediach społecznościowych stacji.

W radiowej Trójce o najważniejszych wydarzeniach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni opowiadać będzie Ryszard Jaźwiński, który spotka się między innymi z twórcami filmów pokazywanych w trzech konkursach: Konkursie Głównym, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych oraz Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Motywem dominującym w audycjach będzie wzbudzający największe zainteresowanie i emocje Konkurs Główny. W tym roku wśród prezentowanych w nim 16 tytułów aż 14 będzie miało swoją premierę. Radiowa Trójka zaprasza na rozmowy o najnowszych polskich produkcjach, które pojawią się w kinach dopiero w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Od 18 do 21 września (godz. 13.45) i w sobotę, 23 września (godz. 7.50), audycje Ryszarda Jaźwińskiego "Fajny film" oraz "Trójkowo, filmowo" (piątek, 22 września, godz. 13.00-15.00) prosto z festiwalu w Gdyni.

Mat.prasowe/id