Polskie Radio
Section05
festiwal filmowy w Gdyni

Gdynia '82. "To mógł być festiwal filmów ważnych dla tamtych czasów"

- Powrót do tamtych lat i staranne obejrzenie tych filmów było niezwykłą przygodą. Wybraliśmy tylko takie, które nigdy później nie pojawiły się już w festiwalowym konkursie. Odkryłem, że pojawia się w nich wiele niespodziewanych treści, które nie kojarzą się z historią polskiego kina, a było ono na początku lat 80. bardzo upolitycznione - mówił w Dwójce filmoznawca dr Miłosz Stelmach.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Gdynia Dwójka film polski Adriana Prodeus Piotr Gociek

47. FPFF w Gdyni - czas podsumowań

- Po to jest przegląd filmów z różnych stylistyk, sposobów myślenia o kinie, żeby traktować festiwal jako miejsce dyskusji - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, która wraz z Piotrem Goćkiem w każdy wtorek w paśmie "O wszystkim z kulturą", opowiada o kinie. W premierowym odcinku audycji duet prowadzących podsumowywał 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Adriana Prodeus kino festiwal filmowy w Gdyni reżyser Dwójka

Podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy dla filmu o bliźniaczkach z Barbadosu, "IO" bez nagród

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Złotymi Lwami uhonorowano film "The Silent Twins". Wydarzenie było pod pewnymi względami wyjątkowe. Decyzją komitetu organizacyjnego w tym roku o Złote Lwy rywalizowało aż 20 filmów, w tym kilkanaście premier. Festiwalowi towarzyszyły pokazy specjalne w ramach sekcji "Czysta klasyka", "Polonica" - czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami - pokazy filmów dla najmłodszych pod wspólnym tytułem "Gdynia dzieciom", a także spotkania filmowców z widzami i debaty poświęcone problemom polskiego kina.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni spektakl Gdynia Agnieszka Smoczyńska Walia Barbados Leopold Tyrmand Jerzy Skolimowski Polski Instytut Sztuki Filmowej

47. FPFF w Gdyni. Walka samotnej matki, zombie i nieznany ks. Kaczkowski

Powoli dobiega końca 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O Złote Lwy ubiegają się produkcje z najrozmaitszych gatunków. Wśród nominowanych filmów znalazły się między innymi historie matki walczącej o prawa jej dziecka, opowieść o apokalipsie zombie oraz dzieje życia ks. Jana Kaczkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  film polski festiwal filmowy w Gdyni kino Joanna Sławińska Xawery Żuławski

Filmy o trudnym rodzicielstwie i o katastrofie klimatycznej. Trwa 47. FPFF w Gdyni

- Tutaj chodzi o samotne matki, które muszą samotnie zajmować się dziećmi z wszelkiego rodzaju zaburzeniami. Była to geneza myślenia o "Śubuku" - mówił reżyser Jacek Lusiński podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Witold Banach Xawery Żuławski Gdynia festiwal filmowy w Gdyni reżyser kino film polski macierzyństwo klimat Broad Peak Maciej Berbeka

47. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Utytułowane filmy rywalizują z tymi mniej znanymi"

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest już na półmetku. Wśród filmów konkursowych możemy zobaczyć m.in. "IO" Jerzego Skolimowskiego i "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej. - Te znane filmy rywalizują z tymi mniej znanymi, których jeszcze nie widzieliśmy, zaś ich twórcy są dopiero zaczynającymi - mówi Joanna Sławińska z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski Xawery Żuławski Joanna Sławińska Gdynia Jerzy Skolimowski Agnieszka Smoczyńska Jan Kaczkowski Dawid Ogrodnik FPFF w Gdyni Anna Jadowska Daniel Jaroszek festiwal filmowy w Gdyni

Radiowa Trójka na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

12 września rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, podczas którego polskie produkcje powalczą m.in. o Złote Lwy. Do konkursu zostało zgłoszonych 20 tytułów – wśród nich sześć pełnometrażowych debiutów reżyserskich i dwa drugie filmy reżyserów. Relacji z festiwalu można posłuchać na antenie radiowej Trójki, jak również w Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni film polski Trójka Ryszard Jaźwiński Paweł Turski