Polskie Radio
Section05
festiwal filmowy w Gdyni

Złote Lwy dla filmu "Kos" Pawła Maślony. Za nami 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Grand Prix na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni powędrowała do twórców filmu "Kos", który opowiada o Tadeuszu Kościuszce porywającym szlachtę i chłopów do powstania przeciw Rosji. Film ten otrzymał także nagrody za charakteryzację i montaż i prześcignął takie produkcje, jak m.in. "Raport Pileckiego", "Różyczka 2", "Święto ognia", "Doppelgänger. Sobowtór", a także "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  chłopi festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film o Tadeuszu Kościuszce z nagrodą krytyków

Film "Kos" z nagrodą krytyków i dziennikarzy akredytowanych na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film Pawła Maślony to oryginalna opowieść o Tadeusza Kościuszce, który w 1794 roku wraca do Polski i planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Zobacz więcej na temat:  film polski festiwal filmowy w Gdyni Tadeusz Kościuszko POLSKA społeczeństwo

"Raport Pileckiego", "Różyczka 2", "Święto ognia". Kto zdobędzie Złote Lwy?

- Ta druga część "Różyczki" oddychała mi na karku właściwie krótko po premierze pierwszej części. Już wtedy autor scenariusza Maciej Karpiński oraz reżyser Jan Kidawa-Błoński zaczęli przebąkiwać o tym, że być może mieliby taki pomysł i jak to mogłoby wyglądać, to znaczy jak mogłoby wyglądać życie tych bohaterów, gdybyśmy dali im szansę dotrwać do dzisiejszych czasów - mówiła aktorka Magdalena Boczarska, która zagrała zarówno w pierwszej, jak i w drugiej części filmu "Różyczka" pokazywanej właśnie na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kino film polski Martyna Podolska

48. FPFF w Gdyni. Reportaż Jakuba Tarki "Festiwal wczoraj, festiwal dziś"

Tegorocznemu Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2023) towarzyszą dwie wystawy - projektów scenografii Allana Starskiego (tegorocznego laureata Platynowych Lwów za całokształt twórczości) i plakatów Andrzeja Pągowskiego "Morgenstern na nowo". Obaj twórcy od lat związani są z Festiwalem. Jakie zdarzenia z tej corocznej imprezy filmowej utkwiły w ich pamięci, jak wyglądały jej początki, jaki wpływ miała na ich twórczość i jak oceniają ją dziś?
Zobacz więcej na temat:  reportaż festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jakub Tarka

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podsumowanie czterech dni pokazów

Czwarty dzień 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za nami. Wydarzenie, które odbywa się pod patronatem radiowej Jedynki, potrwa do 23 września; wtedy też poznamy laureatów trzech festiwalowych konkursów. A w "Magazynie bardzo filmowym" podsumowaliśmy dotychczasowe pokazy.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FPFF w Gdyni festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film polski

48. FPFF w Gdyni: "Chłopi", "Święto ognia", "Figurant" i inne konkursowe produkcje

"Chłopi", "Święto ognia", "Doppelgänger. Sobowtór" czy "Figurant" - to niektóre z produkcji, jakie mogą obejrzeć uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 23 września, wtedy też poznamy nazwiska zwycięzców trzech konkursów. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Henryk Szrubarz festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni FPFF w Gdyni Gdynia

48. FPFF w Gdyni. Kto inwigilował Karola Wojtyłę? Wyjaśnia reżyser filmu "Figurant"

Trwa 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym prezentowany jest m.in. film "Figurant" o esbeku, który przez 20 lat inwigilował przyszłego papieża. - Uruchomiono cały aparat po to, żeby osaczyć Karola Wojtyłę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Karol Wojtyła Robert Gliński Gdynia Martyna Podolska

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Chłopi" 2023 z szansą na Złote Lwy... i Oscara?

Jedną z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych premier 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest animacja malarska "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta, wyreżyserowana przez DK Welchman i Hugh Welchmana. Film wzbudził zachwyt publiczności i krytyków. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Gdynia festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chłopi Władysław Reymont DK Welchman Ewa Kasprzyk Kamila Urzędowska Oscary

48. FPFF w Gdyni. "W konkursie głównym jest miejsce na różne odcienie polskiego kina"

- Festiwal w Gdyni jest absolutnie wyjątkową imprezą poświęconą kinu polskiemu, a to pojęcie się bardzo komplikuje. To miejsce prezentacji rozmaitych dokonań filmowych z danego roku, a także spotkań twórców i ludzi związanych z polskim kinem, przestrzeń do różnych dyskusji - mówili w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr Gociek podczas specjalnej audycji z 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni film polski Adriana Prodeus Piotr Gociek Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chłopi

Święto polskiego filmu. Wystartował 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oficjalnie rozpoczęty. Galę otwarcia tegorocznego Festiwalu uświetnił premierowy pokaz filmu "Doppelgänger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka, który znalazł się w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu i wraz z 15 innymi produkcjami rywalizuje o Grand Prix Złote Lwy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia kino film polski FILM KULTURA festiwal filmowy w Gdyni

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka filmem otwarcia

Film "Doppelgänger. Sobowtór" otworzył w poniedziałkowy wieczór 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz w reżyserii Jana Holoubka znalazł się w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu i wraz z 15 innymi produkcjami rywalizuje o Grand Prix - Złote Lwy. Patronem medialnym Festiwalu jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Holoubek Gdynia festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Święto miłośników kina. Rozpoczyna się 48. FPFF w Gdyni

120 filmów pełno- i krótkometrażowych zostanie pokazanych podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O Złote Lwy powalczy 16 pełnometrażowych filmów fabularnych, w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych o nagrodę będą rywalizować cztery filmy, a w Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazło się 25 tytułów. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Gdynia festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film polski kino Martyna Podolska KULTURA Allan Starski

"Strzępy" w reżyserii Beaty Dzianowicz. "To potrzebny film"

– Gdzie nie pojedziemy, jest niesamowity odbiór tego filmu. Dla mnie po roku jeżdżenia na festiwale z tym filmem ważne są rozmowy z widzami, które trwały czasem godzinę, czasem półtorej. Ludzie nie wychodzili z kina, tylko chcieli rozmawiać – mówi Agnieszka Radzikowska, odtwórczyni jednej z głównych ról w "Strzępach".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Gdynia FPFF w Gdyni festiwal filmowy w Gdyni film polski festiwal filmowy KULTURA FILM

Polskie Radio patronem medialnym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

W dniach 18-23 września odbywa się  48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Program 3 Polskiego Radia w czasie festiwalu zapraszają na  rozmowy z ludźmi ze świata kina, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni W POLSKIM RADIU