Polskie Radio

Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Inicjatywa przypominająca o odkryciach polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 12:00
Niezwykła inicjatywa Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki: Timeless - Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców, ma przypominać, jak duży wkład w naukę i technikę mają Polacy. To nie tylko epokowe odkrycia, ale czasem rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności, np. spinacz biurowy czy wycieraczki samochodowe.
Inicjatywa Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki ma na celu zachowanie i upowszechnianie wiedzy o dokonaniach Polaków, którzy w przeszłości mieli znaczny wpływ na naukę i technikę
Inicjatywa Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki ma na celu zachowanie i upowszechnianie wiedzy o dokonaniach Polaków, którzy w przeszłości mieli znaczny wpływ na naukę i technikęFoto: Triff/Shutterstock

Projekt Timeless - Muzeum Zapomnianych Wynalazców ma pomóc w zachowaniu materiałów zgromadzonych podczas prac nad serialem Telewizji Polskiej "Geniusze i marzyciele", przybliżającym sylwetki zapomnianych polskich naukowców - mowa m.in. o Janie Szczepaniku i Stefanie Banachu. Inicjatywa ma ponadto przybliżać je społeczeństwu i przypominać o ważnej roli naukowców oraz ich wkładzie w świat nauki i techniki. 

Projekt, którego liderem jest Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu "Nauka dla społeczeństwa". Każdy z nas może natomiast stać się architektem tego wyjątkowego muzeum - wystarczy wypełnić ankietę!

Ponadto w audycji:

W grudniu miłośnicy astronomicznych obserwacji mają okazję do wyglądania ostatnich w tym roku "spadających gwiazd", czyli rojów meteorów. Wśród nich dominują Geminidy, meteory dość wyjątkowe, bo pochodzące od asteroidy, nie zaś od komety. W okolicach Bożego Narodzenia na niebie można spodziewać się Ursydów. A co jeszcze "spada z nieba"?

Czytaj także:

***

Do wysłuchania audycji "Eureka" we wtorek (12.12) o godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki.

qch/kh