Polskie Radio
Section05
archiwizacja

Ta historia naprawdę jest naszą historią, czyli czym są archiwa społeczne? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Historia wielu miasteczek, wsi, dzielnic, a nawet poszczególnych domów, nigdy by nie została opowiedziana, gdyby nie aktywność setek środowisk i tysięcy ludzi, tworzących ruch archiwistyki społecznej. Czym jest archiwistyka społeczna, kim są ludzie, którzy się nią zajmują, a przede wszystkim – po co to robią?
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo archiwum archiwizacja Grażyna Wielowieyska

Dbać o polskie dziedzictwo za granicą. Instytut "Polonika" ma pięć lat

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" ma już pięć lat. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala. Instytucja zajmuje się konserwacją, renowacją i zabezpieczaniem szeroko pojętej spuścizny materialnej w 20 krajach świata. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ukraina architektura zabytki archiwizacja Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Paweł Lekki Katowice archiwum archiwizacja IPN historia Polski

Pożar w archiwum krakowskiego magistratu. Spłonęła bardzo cenna dokumentacja

Strażacy nadal gaszą pożar archiwum Urzędu Miasta Krakowa. Po południu w jednej ze ścian wykuto trzy duże otwory, przez które do wnętrza hal podane zostały strumienie wody. W akcji uczestniczy obecnie 36 zastępów – 100 strażaków. W objętych pożarem budynkach znajduje się ok. 20 km bieżących dokumentów. To akta osobowe byłych pracowników magistratu, dawne druki meldunkowe oraz dokumenty z wydziałów urzędu m.in. architektury. Radni PiS przygotowują interpelację do prezydenta Krakowa ws. utraconych dokumentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Kraków małopolskie służby i bezpieczeństwo straż pożarna pożar archiwum archiwizacja

Katarzyna Ziętal: archiwa społeczne tworzą osoby z pasją

- Te dokumentacje tworzą ludzie, którzy odkryli, że jakiś temat jest nieudokumentowany. Nie ma badań na ten temat, często nawet w jakiejś społeczności lokalnej ten temat nie istnieje i ci ludzie postanawiają ten temat udokumentować metodą archiwum społecznego, czyli gromadzą te materiały i udostępniają je społeczeństwu - mówiła w Dwójce manager z Ośrodka Karta.
Zobacz więcej na temat:  Ośrodek Karta Aleksandra Łapkiewicz archiwizacja KULTURA

M. Olczak: są rodziny, które dbają o swoje archiwa

- Jesteśmy instytucją, która jako pierwsza otworzyła się na archiwa społeczne. Dzięki temu zgromadziliśmy duży zasób nowych dokumentów, które pochodzą z rąk prywatnych i które są udostępniane m.in. u nas w pracowni w Warszawie - powiedział w "Sygnałach Dnia" Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Archiwum Akt Nowych społeczeństwo fotografia zdjęcia archiwum archiwizacja dokumentacja Mateusz Drozda

Poznaliśmy zwycięzców akcji "Moje archiwum"

W wielu domowych archiwach na odkrycie wciąż czekają unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny. To z myślą o takich pamiątkach powstała akcja "Moje Archiwum". Wspólnie ze słuchaczami radiowej Jedynki oraz Archiwum Akt Nowych udało się stworzyć niepowtarzalne rodzinne archiwum pełne oryginalnych zdjęć i wyjątkowych wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  archiwum archiwizacja Archiwum Akt Nowych