Polskie Radio
Section05

wynalazcy

Polski Edison albo Leonardo da Vinci z Galicji - wynalazca kamizelki kuloodpornej

Jan Szczepanik to genialny konstruktor, wynalazca m.in. kamizelki kuloodpornej, a także nauczyciel. Urodził się 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach i zmarł 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie. O tym niezwykłym umyśle porozmawiamy z dr Moniką Koperską, popularyzatorką nauki oraz pomysłodawczynią i koordynatorką Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Uniwersytet Jagielloński Jan Szczepanik

Jan Czochralski. Fan metalu, który wyprzedził swoją epokę o dziesięciolecia

- To był człowiek o nieprawdopodobnej zdolności tworzenia w sferze techniki. Jego zainteresowanie najrozmaitszymi technologiami dawało efekty zupełnie niebywałe - tak o wybitnym polskim naukowcu i wynalazcy mówił w audycji Polskiego Radia publicysta i historyk techniki Stefan Bratkowski. Dziś mija 71 lat od jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II RP II wojna światowa PRL Jan Czochralski

Leonardo da Vinci. Zbyt zajęty tajemnicami świata, żeby kończyć swe obrazy

– Po prostu nie miał kiedy ukończyć obrazów, bo kiedy malował oko, to przeprowadzał przez wiele tygodni eksperymenty nad okiem, a kiedy malował światło, badał struktury światła. Zajmował się matematyką, fizyką, mechaniką, anatomią, architekturą, urbanistyką, literaturą i Bóg jeden wie, czym jeszcze – mówiła w Polskim Radiu dr Bożena Fabiani.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci HISTORIA Florencja malarstwo wynalazek

Julian Antonisz. Filmowiec, który bawił się konwencjami

 - Film go interesował pod warunkiem, że będzie autentycznym dziełem artysty, czyli to nie może być kopia stworzona przez kamerę, tylko musi być ręcznie wykonany przez autora - wspominała w Polskim Radiu Malwina Antoniszczak, córka artysty. 37 lat temu, 31 stycznia 1987 roku, zmarł Julian Antonisz, plastyk i twórca filmów animowanych. Uwielbiał bawić się konwencjami, lubił pastisz i absurd, co nie wykluczało refleksji nad pokracznym, brzydkim światem komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  FILM animacja Kraków artysta PRL HISTORIA film polski fotografia muzyka filmowa