Polskie Radio
Section05
wynalazcy

Jan Józef Baranowski - zapomniany polski geniusz

Dzisiaj mija 135 lat od śmierci Jana Józefa Baranowskiego, wybitnego polskiego wynalazcy trochę zapomnianego lub raczej mniej znanego, choć z jego wynalazków od ponad wieku korzysta cały świat w codziennym życiu. Ten szlachcic, ale też ekonomista i inżynier zmarł 30 marca 1888 roku w Londynie. Jego nazwisko w swoim czasie było niezwykle popularne w ówczesnej Europie i to właśnie dzięki niesamowitym wynalazkom, z których najczęściej wymieniane są gazomierz, ręczny kasownik biletów, maszynę do druku biletów czy semafor.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wynalazcy

Jan Szczepanik i inni. Powstanie Muzeum Zapomnianych Wynalazców

- Jeżeli zliczyłoby się wszystkie kraje, to Jan Szczepanik jest autorem nawet 70-80 patentów. Już dawno temu skradł moje serce, ale krakowska dusza nie pozwala mi nie wspomnieć o innym naszym zapomnianym wynalazcy - Sędziwoju. Był to jeden z prekursorów chemii. Najprawdopodobniej był odkrywcą tlenu, chociaż zapisał to takim szyfrem, że dopiero kolejni naukowcy musieli to rozszyfrowywać - mówiła w Dwójce dr Monika Koperska, inicjatorka Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców.
Zobacz więcej na temat:  wynalazek wynalazcy Jakub Jamrozek Dwójka muzeum Uniwersytet Jagielloński geniusz

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Krakowscy naukowcy z wyjątkowym projektem

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców chcą stworzyć naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach projektu dokumenty, zdjęcia i inne archiwalia po odkrywcach zostałyby zdigitalizowane. Archiwalia takie znajdują się obecnie często w prywatnych zbiorach rodzinnych oraz w mniejszych, lokalnych kolekcjach. Obecnie wiele z tych obiektów dziedzictwa kulturowego nie ma opieki konserwatorskiej i nie jest ogólnodostępnych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wynalazcy Witold Szolginia matematyka Lwów Kraków