Polskie Radio

Narodowcy na Emigracji po 1945 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 11:22
Odzyskanie pełnej suwerenności, cofnięcie Jałty - wokół tych idei po 1945 roku postanowił scalić narodowców na emigracji Tadeusz Bielecki prezes Stronnictwa Narodowego w Londynie. Z jakim skutkiem? 
Członkowie Stronnictwa Narodowego podczas defilady. Na czele trzyosobowa delegacja z wieńcem. W kolejnym rzędzie pierwszy z prawej widoczny Tadeusz Bielecki, źr. NAC
Członkowie Stronnictwa Narodowego podczas defilady. Na czele trzyosobowa delegacja z wieńcem. W kolejnym rzędzie pierwszy z prawej widoczny Tadeusz Bielecki, źr. NACFoto: Zbiory NAC

Jaką pozycję polityczną zajmowali narodowcy na uchodźstwie w latach 1945 - 1990? Do jakich  idei narodowych odwoływali się  w ówczesnej rzeczywistości, także na łamach pism: "Myśl Polska", "Horyzonty", "Słowo Polskie", "Przegląd narodowy"?

Jak się organizowali, skoro wybierali na swoją drugą ojczyznę nie tylko Wielką Brytanię, ale m.in. Stany Zjednoczone, Francję, Belgię? Wokół jakich postaci, poza Tadeuszem Bieleckim?  

Gościem audycji będzie prof. Jan Żaryn dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Czytaj więcej: 

***

W audycji "Dziedzictwo i pamięć" przypominamy historię polskiej myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, ludzi z nimi związanych i ich wpływ na dzieje Polski.

Audycja przygotowana we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

***

Na audycję "Dziedzictwo i pamięć" we wtorek (16.01) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak

ans