Polskie Radio
Section05
Jan Żaryn

"Chcemy sięgać do naszego zaplecza historycznego". Prof. Jan Żaryn o Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej

- Instytut został powołany do opieki i wzbudzania chęci kultywowania dziedzictwa obozu narodowego i katolicyzmu społecznego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Kościół katolicki historia Polski Jan Żaryn społeczeństwo katolicyzm

"Tylko jedna strona jest szykanowana za korzystanie z wolności słowa". Jan Żaryn o sprawie Ewy Budzyńskiej

- Tylko jedna, konserwatywna strona debaty publicznej jest szykanowana za korzystanie z wolności słowa - powiedział profesor Jan Żaryn z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tak odniósł się do decyzji Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Śląskiego w sprawie socjolog, profesor Ewy Budzyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  wolność słowa edukacja społeczeństwo Jan Żaryn POLSKA

Prof. Jan Żaryn: młodzież jest coraz bardziej oddalona od narodowego dziedzictwa kulturowego

- Od dłuższego czasu jesteśmy bombardowani z jednej strony przez szeroko pojętą lewicę dawką pomyj, degradowania człowieczeństwa. Widzę to w takich kategoriach. Z drugiej strony poszukiwanie odpowiedzi, i to mnie bardziej zajmuje i interesuje, jak wyjść z tego niebezpieczeństwa degradacji polskiej kultury - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Jan Żaryn społeczeństwo strajk kobiet Gazeta Wyborcza edukacja młodzież

"Czarny czwartek" w Szczecinie i Gdyni

50 lat temu, 17 grudnia 1970 roku, na polskim wybrzeżu doszło do dwóch masakr. "Czarny czwartek" w Gdyni jest bardziej znany, ale był także "czarny czwartek" w Szczecinie, gdzie zginęło 16 osób. Można powiedzieć, że finałem tych wydarzeń była wizyta Edwarda Gierka w stoczni szczecińskiej, a później gdańskiej. Niektórzy twierdzą, że ich efektem było też powstanie w sierpniu 1980 r. Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Semka HISTORIA Grudzień 1970 społeczeństwo Szczecin Trójmiasto Jan Żaryn Artur Kubaj Trójka

"Jaruzelski wypełniał niewolnicze zobowiązania". Prof. Żaryn o stanie wojennym

- Rosja nie chciała restrykcji ze strony USA, bo już spotkały ją sankcje za Afganistan. Jaruzelski wypełniał swoje usługowe, niewolnicze zobowiązania wobec Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, w rozmowie poświęconej 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Żaryn Magdalena Ogórek historia Polski PRL stan wojenny

"PRL - historia prawdziwa". Prof. Jan Żaryn: Kościół stanął na drodze manipulacjom takich organizacji jak Grunwald

- Od końca lat 60. w partii komunistycznej pojawił się element komunistycznych działaczy, którzy uważali, że na gruncie skojarzeń narodowo-demokratycznych odnaleźć w społeczeństwie tych, którzy by legitymizowali władzę komunistyczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówiąc np. o narodowych komunistach z Grunwaldu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Robert Tekieli Jan Żaryn

"Powinniśmy przede wszystkim pamiętać". Prof. Żaryn w rocznicę ataku ZSRR na Polskę

- Nie powinniśmy być zdrajcami dziedzictwa, tylko przenosić z pokolenia na pokolenie o nim prawdę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Profesor tłumaczył, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach z 17 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA 17 września 1939 II wojna światowa Antoni Trzmiel Jan Żaryn

Myśl endecka w okresie PRL. Prof. Żaryn: używana jako sposób do legitymizacji władzy komunistycznej

- Część ludzi, którzy w warunkach krajowych po 1956 roku odwoływali się do Narodowej Demokracji i jej programu, używali argumentów, które mogły zalegitymizować władzę komunistyczną w ramach dialogu ze społeczeństwem - powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn PRL historia PRL Narodowa Demokracja historia Polski

Prof. Jan Żaryn: porozumienie w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było symboliczne

- Porozumienie elit w obliczu wojny polsko-bolszewickiej było zarówno symbolicznie, jak i taktyczne. Rząd Wincentego Witosa, człowieka centrum, miał symbolizować zgodę od lewicy po prawicę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bitwa warszawska Józef Piłsudski 1920 historia Polski Jan Żaryn