Polskie Radio
Section05
Jan Żaryn

Relacje polsko-niemieckie. Prof. Przyłębski: Niemcy boją się, że reparacje mogłyby otworzyć puszkę Pandory

- Niemcy boją się, że reparacje wojenne mogłyby naruszyć ich budżet i reputację w świecie, a także otworzyć puszkę Pandory - powiedział w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" prof. Andrzej Przyłębski. Na temat relacji polsko-niemieckich, w tym reparacji wojennych, rozmawiał on w Programie 1 Polskiego Radia z prof. Janem Żarynem i prof. Jackiem Reginią-Zacharskim. Zapraszamy do słuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-niemieckie historia Polski Jan Żaryn Andrzej Przyłębski reparacje wojenne Niemcy POLSKA społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Prezydent Duda: ufam, że podczas Targów Wydawców Katolickich wybrzmi szacunek należny Janowi Pawłowi II

Ufam, że podczas XXVIII Targów Wydawców Katolickich wybrzmi szacunek wobec pamięci i dzieła Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych Polaków w naszych dziejach – zaznaczył prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników targów, które otwarto w czwartek w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Targi Wydawców Katolickich Jan Żaryn Witold Kawecki Grzegorz Górny

"Europa Środkowo-Wschodnia wymaga głębszej tożsamości wspólnotowej". Prof. Żaryn o historii Polski i Ukrainy

- Bez wyjaśnienia spraw z przeszłości, przyszłość będzie oparta wyłącznie na interesach tymczasowych. Bardzo liczę na to, że - prędzej czy później - prezydent Zełenski wypowie się jednoznacznie w kwestii ludobójstwa na Kresach południowo-wschodnich - powiedział historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina relacje polsko-ukraińskie POLSKA HISTORIA Jan Żaryn Wołyń Rzeź Wołyńska historia Polski

Dwie konstytucje II Rzeczpospolitej: marcowa i kwietniowa

Długotrwała debata, w czasie której rozpatrywano kilka projektów, demokratyczne głosowanie - w takich okolicznościach, podczas Sejmu Ustawodawczego, została uchwalona w 1921 roku konstytucja marcowa. A dlaczego konstytucję kwietniową z 1935 roku uchwalono przy obecności na sali jedynie części posłów, co było wbrew ustawie zasadniczej, a najważniejszym organem władzy został prezydent, a nie tak jak dotychczas sejm?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak konstytucja historia Polski konstytucja marcowa konstytucja kwietniowa Jan Żaryn dziedzictwo narodowe Józef Piłsudski

Działania komunistycznej bezpieki wobec kardynała Karola Wojtyły

"Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kardynała Karola Wojtyły" - publikacja o tym tytule została wydana przez IPN już w 2009 roku, w serii "Niezłomni", poświęconej tym, którzy w sposób zdecydowany oparli się działaniom komunistycznej władzy, duchownym i świeckim, w tym Karolowi Wojtyle. Dlaczego dwudziestokilkuletni ksiądz, a następnie metropolita krakowski, był obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Żaryn kościół w prl Karol Wojtyła historia Polski

Dlaczego zginął ks. Blachnicki? Prof. Żaryn: chciał oddziaływać na młodzież Europy Środkowo-Wschodniej

- Ksiądz Franciszek Blachnicki być może dlatego został zamordowany, że jego dzieła zaczęły obejmować nie tylko młodzież polską, ale wszystko wskazuje na to, że widział także możliwość oddziaływania - idąc śladem papieża Jana Pawła II - na teren Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Franciszek Blachnicki IPN morderstwo księdza Blachnickiego społeczeństwo POLSKA

"Zleceniodawców trzeba szukać w Moskwie". Jan Żaryn o śmierci ks. Blachnickiego

- W przypadku zbrodni na księdzu Franciszku Blachnickim wszystko wskazuje na to, że zleceniodawców trzeba jednak szukać w Moskwie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn. Historyk podkreślił, że choć to jest jego hipoteza, to "Czesław Kiszczak i gen. Wojciech Jaruzelski mieli stworzyć warunki do dokonania tej zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn POLSKA HISTORIA IPN Karol Nawrocki Zbigniew Ziobro

Człowiek formatu prezydenckiego. Rzecz o kpt. Włodzimierzu Marszewskim

Włodzimierz Marszewski (1891-1948) był uczestnikiem I wojny światowej; pełnił również służbę w Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera we Francji oraz kierował działalnością konspiracyjną polskiego podziemia. Leszek Żebrowski, autor tekstu o Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym, opisując działalność konspiracyjną kpt. Marszewskiego, określił go mianem "człowieka formatu prezydenckiego".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Żaryn II wojna światowa Historia - ludzie Dorota Truszczak

"Atakujący nie bazują na faktografii". Prof. Żaryn o niszczeniu wizerunku Jana Pawła II

Niszczenie wizerunku Jana Pawła II odbywa się za pomocą metod, z których korzystała Służba Bezpieczeństwa. Przecież w PRL aparat bezpieczeństwa po to atakował różne autorytety, aby pomniejszyć ich wpływ i oddziaływanie na społeczeństwo - mówi historyk prof. Jan Żaryn, dyr. Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA papież KSIĄŻKA Jan Żaryn społeczeństwo Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II

Zbrodnia katyńska. Od tego dokumentu wszystko się zaczęło

83 lata temu, 5 marca 1940 roku, sowiecki dyktator Józef Stalin podpisał ściśle tajną uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku. Decyzja Stalina i jego towarzyszy z Politbiura była początkiem zbrodni katyńskiej. – My, jako historycy powtarzamy to bardzo często, że jest to w jakiejś mierze także osobista zemsta Stalina za wojnę 1920 roku. Oficerowie polscy, Wojsko Polskie nie dopuściło do wtargnięcia bolszewizmu na teren Europy, powstrzymaliśmy tę nawałnicę – mówił w Trójce profesor Jan Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Jan Żaryn Anna Popek II wojna światowa