Polskie Radio
Section05
Jan Żaryn

Tadeusz Bielecki. Dlaczego jest nazywany następcą Romana Dmowskiego?

Urodził się w 1901 roku, był politykiem narodowym, parlamentarzystą II Rzeczpospolitej, honorowym przywódcą narodowców na emigracji, publicystą, autorem wspomnień "W szkole Dmowskiego". Dlaczego Tadeusz Bielecki jest nazywany następcą Romana Dmowskiego? Kiedy i jak z związał się z ruchem narodowym, jaką spuściznę po sobie pozostawił?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Roman Dmowski Młodzież Wszechpolska Dorota Truszczak Jan Żaryn

Wiesław Chrzanowski. "Wiedział, że z komunistami nie ma o czym rozmawiać"

Wiesław Chrzanowski przetrwał okupację niemiecką, represje stalinowskie i przechował wszystko to, co było najcenniejsze w przedwojennej Polsce, aby przenieść to do Polski demokratycznej. - Wiedział, że z komunistami nie ma o czym rozmawiać, ponieważ byli oni wrogami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Chrzanowski Dorota Truszczak historia Polski Jan Żaryn

Prof. Jan Żaryn: zbrodnia katyńska była zemstą Stalina za rok 1920

- Zemsta ta była znakiem, że Rosja pamięta o swojej historii i ją kontynuuje. Rosja to nie jest państwo, w którym nie obowiązuje polityka historyczna. Oni są państwem, z punktu widzenia projektów politycznych, osadzonym we własnej, tragicznej dla nas, tradycji - mówił w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (13.04) historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Katyń Jan Żaryn Aleksander Ziemiańczyk IPN

"Bezkarność wizytówką świata". Prof. Jan Żaryn o nierozliczonych zbrodniach wojennych

- Mamy globalne doświadczenie, gdzie nierozliczone zbrodnie de facto ludobójcze stają się fundamentem do tego, żeby myśleć w kategoriach bezkarnych i kolejni zbrodniarze zgłaszają się i będą się zgłaszać, tak długo, jak bezkarność będzie wizytówką świata - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Jan Żaryn ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Władimir Putin II wojna światowa komunizm

Narodowe Siły Zbrojne. Negocjacje w sprawie scalenia z Armią Krajową

Do 7 marca 1944 roku trwały negocjacje zakończone podpisaniem umowy scaleniowej jednej z największych organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce, czyli Narodowych Sił Zbrojnych, z Armią Krajową. - Żołnierze NSZ-AK i NSZ-OP wzięli udział wspólnie z AK w Powstaniu Warszawskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn. Dlaczego po scaleniu istniały jednak dwie organizacje NSZ?
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Narodowe Siły Zbrojne Armia Krajowa Dorota Truszczak

Otwarto Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. "Szansa na odczarowanie stereotypów"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zainicjował działalność Centrum Edukacyjnego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest edukacja i debata dot. myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej, w tym "odczarowywanie najróżniejszych stereotypów".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Roman Dmowski HISTORIA Ignacy Jan Paderewski Jan Żaryn

"Zawdzięczamy im Polskę". Prezydent odsłonił Epitafium Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Andrzej Duda odsłonił w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Epitafium Żołnierzy Wyklętych, upamiętniające działaczy podziemia, którzy zostali zamordowani przez komunistyczne władze. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda HISTORIA Żołnierze Wyklęci Przemysław Czarnek Jan Żaryn Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Manifestacja patriotyzmu polskiego". Prof. Żaryn o pogrzebie Romana Dmowskiego

83 lata temu zmarł Roman Dmowski, jeden z ojców niepodległości Polski i współzałożyciel Narodowej Demokracji. Podczas uroczystości pogrzebowych żegnały go setki tysięcy Polaków. - Ta wielka manifestacja patriotyzmu polskiego okazała się ważna w drodze do niezwykłej mobilizacji, która nastąpiła 1 września 1939 roku i w późniejszych latach, gdy istniało Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Jan Żaryn II wojna światowa Stronnictwo Narodowe Roman Dmowski

Rocznica śmierci Romana Dmowskiego. Jan Żaryn: oddał życie Polsce

- Roman Dmowski świadomie nie założył rodziny, nigdy w życiu od nikogo niczego nie chciał. Ponadto całą swoją energię i niezwykłe talenty oraz błyskotliwość oddał na rzecz odzyskiwania przez Polskę niepodległości i to w dodatku z niezwykłymi sukcesami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn Roman Dmowski historia Polski Antoni Opaliński

Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA Jan Żaryn FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej kino finansowanie

Historia konspiracyjnej Organizacji Ziem Zachodnich "Ojczyzna"

23 stycznia 1940 roku Ignacy Jan Paderewski na pierwszym posiedzeniu Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu - symbolicznego parlamentu na obczyźnie - obejmując funkcję przewodniczącego Rady, wygłosił patriotyczne przemówienie. Miało ono być inspiracją dla księdza Józefa Prądzyńskiego do nadania nazwy "Ojczyzna" organizacji konspiracyjnej o charakterze narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  ojczyzna HISTORIA II wojna światowa Wielkopolska historia Polski Polskie Państwo Podziemne Jan Żaryn Dorota Truszczak Poznań

"Atak na polską historię". Przemysław Czarnek o próbach zmiany nazwy Ronda Dmowskiego

"Próba usunięcia Romana Dmowskiego ze zbiorowej pamięci jest atakiem na polską historię i kulturę" - napisał w liście otwartym do dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jana Żaryna szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. List ma związek z uchwałą warszawskich radnych o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Przemysław Czarnek Jan Żaryn Warszawa