Polskie Radio

Zamek Królewski. Skarb ze Słuszkowa

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 17:50
Srebrne monety, złote pierścienie i placki srebra znalazły się w garncu ukrytym w początkach XII wieku w okolicach Słuszkowa. Sensacyjne odkrycie archeologiczne z 2020 roku prezentowane jest teraz na wystawie czasowej w podziemiach Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zamek Królewski zaprasza na wyjątkową wystawę
Zamek Królewski zaprasza na wyjątkową wystawęFoto: ecstk22/shutterstock

W 1935 roku odnaleziony został w Słuszkowie pierwszy wielki skarb, z którego zachowało się do dziś ponad trzynaście tysięcy monet. Wiele lat trwały poszukiwania lokalizacji miejsca jego odkrycia. W 2020 roku zamiast oczekiwanych pozostałości pierwszego skarbu, odnaleziony został drugi, ukryty w tej samej lokalizacji i zapewne w tym samym czasie. Teraz to nowe znalezisko po raz pierwszy jest pokazywane szerszej publiczności.

Gość: dr Michał Zawadzki - kierownik Gabinetu Numizmatycznego Zamku Królewskiego w Warszawie, kurator ekspozycji.

Poza tym w audycji:

Stanowisko Marea to antyczne miasto położone na południowy zachód od Aleksandrii, nad jeziorem Mareotis. W czasach bizantyńskich było ważnym portem i ośrodkiem handlowym. Numizmatycy z Wydziału Archeologii UW przebadali tysiące drobnych monet odkrytych w Marei, które pomijane były dotąd w analizach. Wśród nich zidentyfikowano kilkanaście skarbów, takich jak pozostałości sakiewek a także setki pojedynczych monet zagubionych przez mieszkańców miasta albo pielgrzymów, zmierzających do położonego na pustyni egipskiej grobu św. Menasa. W ramach projektu zbadano niemal 8,5 tys. monet bizantyńskich i umajjadzkich. Uzyskane wyniki zmieniają utrwalony w dotychczasowej literaturze obraz obiegu monetarnego w Egipcie u schyłku starożytności.

Gość: dr Piotr Jaworski - kierownik projektu, Wydział Archeologii UW.

Zobacz także:

***

Na audycję "Eureka" w piątek (19.01) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS