Polskie Radio

Dlaczego tak trudno nam zrezygnować z gotówki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 12:53
Ponad 38 proc. Polaków rozlicza się bezgotówkowo zawsze, kiedy ma taką możliwość. Blisko 75 proc. regularnie płaci kartą, telefonem bądź zegarkiem. Wyłącznie lub prawie wyłącznie gotówką posługuje się prawie 18 proc. osób (badanie zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w styczniu 2024 roku).
Najrzadziej bezgotówkowo płacą osoby najstarsze
Najrzadziej bezgotówkowo płacą osoby najstarszeFoto: vivooo/shutterstock.com

Dlaczego tak trudno zrezygnować nam z gotówki, choć żyjemy w czasach, gdy możemy płacić za zakupy nie tylko kartą, ale też np. aplikacją w telefonie czy w smartwatchu? Czy nadejdzie taki moment, w którym w ogóle przestaniemy korzystać z gotówki?

Wydaje się, że nie. Zwolennicy tej opinii mają na jej poparcie różne argumenty: zawieszanie się systemów obsługujących nasze płatności, coraz częstsze ataki hakerskie na nie, brak anonimowości podczas zawierania bezgotówkowych transakcji, a wreszcie i taki, że część sklepów… nie akceptuje płatności kartą!

O zaletach i wadach transakcji bezgotówkowych, ale też i płatności gotówką będziemy w "Czterech porach roku" rozmawiać z ekspertem w dziedzinie ekonomii i bankowości, dr. n. ekon. Rafałem Płókarzem.

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

- O ubezpieczeniach przed wyjazdem na zimowy wypoczynek.

Czym kierować się wybierając takie ubezpieczenie? Co można, co powinno się ubezpieczyć, gdy planujemy np. uprawianie różnego rodzaju zimowych sportów? Co w sytuacji, gdy np. zagranicą pomocy będą nam udzielać górskie służby ratunkowe i wystawią nam za to rachunek? Czy możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie naszemu dziecku, które wybiera się na zimowisko, czy też wystarczy tylko to zapewniane przez organizatorów wyjazdu?

Gość: Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Materiał reporterski Karoliny Ryniak o aplikacjach przydatnych w górach, nie tylko w trakcie ferii zimowych.

- Konkursy: Kto to, co to?

- Lektura - słuchowisko według powieści Gustava Flauberta "Pani Bovary" reżyserii Henryka Rozena. Występują: Marta Lipińska, Jerzy Kamas, Bronisław Pawlik (archiwum Polskiego Radia, 1984 rok).

***

Na audycję "Cztery pory roku" w czwartek (1.02) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek.

kk/mg