Polskie Radio
Section05
Roman Czejarek

Sprzęt RTV pamiętający czasy PRL. Sentyment i... dobry biznes

- Dzisiaj, żeby kupić jakikolwiek sprzęt RTV, idzie się po prostu do sklepu albo klika się w internecie. Natomiast wtedy było tak, że tego przecież w sklepach nie było i zdobycie każdego takiego sprzętu to była przygoda. Niektórzy potrafili jechać np. z Warszawy do Katowic, żeby w sklepie górniczym kupić kolumny - mówił w "Czterech porach roku" Krzysztof Sagan, założyciel serwisu RadioPolska.pl, pasjonat radia i kolekcjoner starego sprzętu grającego.
Zobacz więcej na temat:  technika historia PRL Roman Czejarek telewizja historia radiofonii sprzęt dla audiofila rtv

Konstytucja 3 maja. Gdzie znajduje się najstarszy oryginał? [ZOBACZ WIDEO]

Właśnie dziś, w 231. rocznicę jej wydania, w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odbywa się pokaz Konstytucji 3 maja. - Ze wszystkich egzemplarzy ustawy rządowej, które uważamy za oryginalne, ten dokument jest najstarszy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Kulecki. Jak wygląda oryginalny egzemplarz konstytucji z 1791 roku?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek historia Polski konstytucja 3 maja

Gigant streamingowy sięga po powieść polskiej pisarki

Debiutancka powieść "Dzisiaj śpisz ze mną" Anny Szczypczyńskiej już niedługo trafi na ekrany za sprawą znanej platformy streamingowej. - To jest fajne, kiedy możemy opowiedzieć uniwersalną historię i przy okazji sprzedać trochę czegoś unikatowego, co jakby jest związane z naszym krajem, mentalnością i realiami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Szczypczyńska.
Zobacz więcej na temat:  serial FILM premiera netflix Piotr Słowiński Roman Czejarek

Nauczycielka: ukraińskie dzieci w naszej szkole są bardzo pracowite

- W tej chwili jest u nas czternaścioro dzieci z Ukrainy: czworo w przedszkolu, pięcioro w oddziale przygotowawczym, dwoje w szóstej, a troje w ósmej klasie. Są to dzieci bardzo otwarte, przyjazne i pracowite, starają się uczyć języka polskiego - mówiła w "Czterech porach roku" Danuta Gutysz, polonistka z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Dźwierzutach na Mazurach.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Ukraina szkoła Roman Czejarek edukacja