Polskie Radio
Section05
Roman Czejarek

Jak odróżnić prawdziwą wiadomość od fake newsa?

Wielokrotnie przeglądając informacje przekazywane w internecie bądź podawane dalej przez znajomych, można natknąć się na zadziwiające doniesienia, które wydają się wiarygodne. Często z czasem okazuje się, że to rozpowszechniane kłamstwa. - Kłamstwo jest zawsze atrakcyjniejsze od prawdy i to jest siła fake newsa - podkreśla prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska.
Zobacz więcej na temat:  fake news internet Roman Czejarek dezinformacja

Czy powinno się ujawniać, który z nauczycieli jest zaszczepiony?

Prędzej czy później uczniowie powrócą do szkół. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie wykluczył, że jeśli statystyki zachorowań będą spadały, to najpierw otwarte zostaną przedszkola, a w kolejnym tygodniu młodzież powróci do klas I-III i kolejnych w szkołach podstawowych. I tu rodzi się dylemat - informować czy nie informować, którzy z nauczycieli zaszczepili się przeciwko COVID-19?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia nauczyciel zdrowie Michał Sutowski Roman Czejarek

Samemu można poświęcić święconkę, nie trzeba iść do kościoła

Święta za pasem i u bardzo wielu osób rodzi się dylemat - iść do kościoła, czy pozostać w domu. Bo z jednej strony tradycja, wiara i pewien zwyczaj, a z drugiej obawa przed możliwością zakażenia się koronawirusem od innych, którzy tłumnie przyjdą święcić pokarmy i uczestniczyć w wielkanocnych mszach. Zaś Kościół wskazuje, że święcenie pokarmów to z liturgicznego punktu widzenia nie taki ważny obyczaj.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Wielkanoc Wielki Post religia Kościół katolicki wiara Roman Czejarek

Ekspert radzi: jak brać kredyt, to z głową

Często zaczyna się niewinnie: brakuje pieniędzy, więc pożyczamy, a później... są problemy. Patrząc na ostatnie dane, można wywnioskować, że w czasie pandemii Polacy poszli po rozum do głowy i przestali brać kredyty bez opamiętania. Warto zauważyć, że wiele z nich bywa ukrytych. Okazje typu "kredyt zero procent" lub "przez pierwsze pół roku nie płacisz" to też pożyczka, tylko inaczej nazwana.
Zobacz więcej na temat:  kredyt pożyczka spłata kredytu bank Roman Czejarek

Profil zaufany - cyfrowa metoda potwierdzania tożsamości

Pandemia przyspieszyła cyfrową edukację Polaków. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, czyli na przykład zdobycie urzędowych dokumentów, teraz jest na wyciągnięcie ręki. Rosnącą popularnością cieszą się cyfrowe dokumenty takie jak prawo jazdy, karta wozu czy e-dowód osobisty. Aby uzyskać takie dokumenty trzeba mieć tzw. profil zaufany. Założyło go już blisko 10 milionów Polaków.
Zobacz więcej na temat:  internet cyfryzacja bank komputery Roman Czejarek

Ekologia w dobie pandemii. "Masowo wróciliśmy do plastików"

Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na nasze podejście do ekologii. - W kwietniu zeszłego roku bardzo wiele procesów zmierzających do tego, żeby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, skończyło się jak nożem uciął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Brzózek z Uczelni Łazarskiego. Dlaczego teraz tak chętnie korzystamy z tzw. jednorazówek?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek ekologia odpady