Polskie Radio
Section05
Roman Czejarek

Prezes PR Agnieszka Kamińska: wszyscy uwielbiamy Piknik Naukowy

- Wszyscy to uwielbiamy. Ja widzę i słyszę, jak pan redaktor się cieszy, ma wielką frajdę z tego, że jest tutaj i może o tym opowiadać. Przychodzą tłumy, coraz ich więcej na stadionie, z wielką ciekawością zaglądają, dopytują, chcą się zapoznać z wieloma różnymi atrakcjami, które tutaj mamy - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w audycji specjalnej z Pikniku Naukowego "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 sztuczna inteligencja Centrum Nauki Kopernik Agnieszka Kamińska

Widzisz, słyszysz, podejrzewasz przemoc? Podpowiadamy, jak zareagować

- Często jest tak, że boimy się zareagować, kiedy nie mamy konkretnej instrukcji. Nie wiemy jak, obawiamy się, bo nigdy tego nie robiliśmy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Aleksandra Maskiera. Po tragicznej śmierci 8-letniego Kamila, który został skatowany przez swojego ojczyma, rozmawiamy o tym, jak powinniśmy reagować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek przemoc problemy społeczne dzieci

Naczynia połączone. Jak wpływają na nasze życie wydarzenia z innych państw?

Konflikty zbrojne, jak również wszelkiego rodzaju klęski żywiołowe, wpływają na rynek, ekonomię, podaż i produkcję różnego rodzaju towarów. Najnowszy przykład to wojna domowa w Sudanie; kraj jest potentatem w produkcji gumy arabskiej - kluczowego składniku wielu produktów, jak choćby napojów gazowanych, słodyczy i kosmetyków. Czy zdajemy sobie więc sprawę, że świat to system naczyń połączonych? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek konsument społeczeństwo

Oszustwa telefoniczne nowej generacji. Przestępcy mogą naśladować głos kogoś nam bliskiego

Oszuści zaczynają wykorzystywać nowoczesne technologie, w tym sztuczną inteligencję, do wyłudzenia naszych danych, a w konsekwencji pieniędzy. Co zrobić, żeby nie dać się okraść? - Jedynym rozwiązaniem jest zasada ograniczonego zaufania - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Dalewski, ekspert ds. IT. Jak to wygląda w praktyce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek cyberprzestępczość oszustwo sztuczna inteligencja

"Sednem matematyki jest logiczne myślenie". Jak w XXI wieku zmienia się nauczanie królowej nauk?

XXI wiek to czas nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji. Stąd pojawia się pytanie: czy znajomość arytmetyki, geometrii, algebry, rachunku prawdopodobieństwa czy trygonometrii jest nam jeszcze potrzebna? - Trzeba przejść przez pewien trening (…), aby później móc skorzystać z maszyny i robić to kompetentnie - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dawid Kielak, wybitny matematyk.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek matura Matura 2023 edukacja szkoła matematyka

Konstytucja 3 maja. Bohaterowie i tragiczne postacie w historii

Stanisław August, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn i ich adwersarze: Franciszek Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski ale i Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Puławski. Co wiemy o tych osiemnastowiecznych bohaterach, o których czytamy w podręcznikach? O bohaterach, a także tragicznych postaciach historii w "Czterech porach roku" mówił prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  3 Maja konstytucja 3 maja historia Polski Roman Czejarek Stanisław August Poniatowski Hugo Kołłątaj