Polskie Radio
Section05
pieniądze

Trzecia Droga i KO chcą zmian dot. budowy farm wiatrowych. Michał Szczerba jest zdziwiony, choć sam podpisał wniosek

Michała Szczerbę zapytano o to czy projekt ustawy wiatrakowej przedstawiony przez KO i Trzecią Drogę powstał w wyniku działania lobby. Poseł stwierdził, że nie zna zapisu ustawy i był zaskoczony, że to projekt jego partii. Jednak jego podpis widnieje na wniosku posłów w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  OZE pieniądze Michał Szczerba prawo POLSKA polityka koalicja obywatelska Trzecia Droga

Rządowy program "Dobry start". Ostatni dzień naboru wniosków

W czwartek mija termin na składanie wniosków dot. rządowego programu "Dobry Start", w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 zł na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rodzina szkoła Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg społeczeństwo POLSKA pieniądze

SONDAŻ Prezes NBP przed Trybunałem Stanu? Ekonomiści: to atak na niezależność banku centralnego

"Obserwator Finansowy" przeprowadził badanie ankietowe wśród ekonomistów, którzy wypowiedzieli się nt. postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu i konsekwencjami tego działania. Większość badanych nie ma wątpliwości co do oceny takiego scenariusza zapowiadanego m.in. przez Koalicję Obywatelską.
Zobacz więcej na temat:  NBP Adam Glapiński bank centralny pieniądze POLSKA społeczeństwo gospodarka polska

Decyzja budżetowa rządu Scholza niezgodna z konstytucją. Na 2024 rok zabrakło 60 mld euro

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał w orzeczeniu z 15 listopada, że przesunięcia, dokonane w budżecie z 2021 roku, były niezgodne z konstytucją. Wówczas koalicyjny rząd Olafa Scholza przekierował 60 mld euro, przeznaczone pierwotnie na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, do tzw. Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Trybunał Konstytucyjny budżet pieniądze Olaf Scholz

Przepisy o rekompensacie za nadgodziny Straży Granicznej niezgodne z konstytucją. Jest wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o Straży Granicznej dotyczący rekompensaty za nadgodziny jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną. Chodzi o wyłączenie funkcjonariuszy z prawa do otrzymywania zwiększonej stawki rekompensaty pieniężnej za pracę w godzinach nadliczbowych oraz całkowite pozbawienie takiej rekompensaty strażników uprawnionych do dodatku funkcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna pieniądze prawo konstytucja Trybunał Konstytucyjny POLSKA służby i bezpieczeństwo

Miliardów euro brakuje w budżecie Niemiec. Ekspert: widzimy wewnątrzpartyjne napięcia

W związku z pogłębiającym się kryzysem budżetowym niemieckie ministerstwo finansów podjęło decyzję o zamrożeniu wszystkich nowych wydatków na ten rok. Decyzja ta została podjęta po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Sprawiło ono, że w niemieckim budżecie brakuje 60 mld euro. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka budżet Unia Europejska Więcej świata pieniądze Paweł Lekki Trybunał Konstytucyjny klimat ekologia

Prezydent Duda: rozważymy i przekażemy premierom propozycję zwiększenia Funduszu Wyszehradzkiego

Po spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, prezydent Andrzej Duda powiedział, że "prezydent Węgier Katalin Novak zaproponowała, żeby zwiększyć donacje do Funduszu Wyszehradzkiego, z całą pewnością to rozważymy i zaproponujemy to naszym premierom".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda dyplomacja grupa wyszehradzka Polityka zagraniczna Polski pieniądze ŚWIAT Europa

KPO. Polska otrzyma 5 mld euro zaliczki na politykę energetyczną. Jest zgoda KE

Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Na plan w wysokości 59 miliardów 800 milionów euro składają się niskooprocentowane pożyczki - 34,5 miliarda euro i bezzwrotne granty 25 miliardów 300 milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska pieniądze Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Beata Płomecka ŚWIAT Europa GOSPODARKA

Pracownicze Plany Kapitałowe. Przybywa osób przekonanych do tej formy oszczędzania

Powszechność programu, zaangażowanie pracodawców, prostota w formie, przejrzyste zasady i stabilność Pracowniczych Planów Kapitałowych przekonują do siebie coraz więcej uczestników - powiedział Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny. 20 listopada wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych osiągnęła 20,22 mld złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura PPK pieniądze oszczędności

Zmiany w prawie podatkowym. Wieczorek: rząd Tuska chce poprzedzać ważne ustawy m.in. konsultacjami

Rząd Donalda Tuska ma poprzedzać wszystkie ważne zmiany m.in. konsultacjami, które mimo wydłużenia całego procesu legislacyjnego mają pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji. - Ważne jest, aby kształtować prawo mądrze - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Lewica podatki Sejm rząd pieniądze ustawa POLSKA polityka Polskie Radio 24

Putin opłacał niemieckiego dziennikarza. To nie jedyny skandal medialny u naszych sąsiadów

Wielokrotnie nagradzany 73-letni dziennikarz Hubert Seipel jest oskarżany o z nadmierną przychylność wobec Putina i jego polityki w swoich materiałach - filmach i wywiadach telewizyjnych oraz książkach. Jak ustaliły "Spiegel" i ZDF, Seipel miał przez ostatnie lata otrzymać z tego tytułu kilkaset tysięcy euro za pośrednictwem firmy z Karaibów, należącej do oligarchy z kręgu Putina - opisuje dpa. Nie jest to jedyny skandal medialny w Niemczech w ostatnich latach.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo pieniądze Władimir Putin Rosja Niemcy ŚWIAT Europa