Polskie Radio

Bartosz Panek redaktorem naczelnym Studia Reportażu i Dokumentu PR

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 15:20
Bartosz Panek objął stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Dziennikarz wraca do Polskiego Radia po 3 latach.
Bartosz Panek
Bartosz Panek Foto: arch. prywatne

- Przychodzę z zamiarem zapewniania Studiu optymalnego funkcjonowania w czasach zwrotu audiocentrycznego. Będę stawiał na rozwój najbardziej zaawansowanych form reportażu i dokumentu, w nawiązaniu do dobrych tradycji reportażu literackiego i artystycznego, unikalnego radiowego gatunku sztuki radiowej, nieobecnego w żadnym medium poza radiem. Jednocześnie chcę zapewnić artystycznym formom dźwiękowego non-fiction lepszą widoczność i rozpoznawalność, również w netosferze. A jednocześnie nie zapominać o tym, jak doniosłą społecznie rolę pełni reportaż śledczy i interwencyjny – zapowiada nowy redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu.

Bartosz Panek to dziennikarz radiowy i reportażysta. W 2014 roku za reportaż „Chcę więcej” otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę radiową – Prix Italia. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych. W Polskim Radiu pracował prawie  20 lat - do 2021 roku.  Latem 2020 roku w Wydawnictwie Czarne ukazał się jego reporterski debiut „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce”.

- Przychodzę do redakcji, z której w ostatnich latach odeszła niemal połowa zespołu. Studio wymaga wzmocnienia, a także odbudowy swojego statusu. Życzyłbym sobie, kolegom i koleżankom oraz Polskiemu Radiu powrotu pod tym względem do czasów, gdy Studiem kierowała jego założycielka Janina Jankowska – dodaje Bartosz Panek.

Nie ukrywa, że cieszy się z powrotu do Polskiego Radia i do przyjaciół, z którymi pracował przez prawie dwadzieścia lat. Cieszy się na współpracę z kierownictwami wszystkich anten Polskiego Radia i zaprasza do współpracy wszystkie osoby, które chcą tworzyć reportaż, najszlachetniejszy gatunek radiowej sztuki.


mat. prasowe/ans