Polskie Radio

Szpot.polskieradio.pl - serwis o Januszu Szpotańskim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 07:00
Serwis szpot.polskieradio.pl udostępnia niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.
Audio

W serwisie szpot.polskieradio.pl prezentujemy filmy z wypowiedziami Antoniego Libery, prof. Zygmunta Saloniego, Rafała Marszałka, Jana Lityńskiego, Marka Nowakowskiego, Jerzego Kisielewskiego, Piotra Wierzbickiego, Bogusława Sonika oraz wyjątkowe nagrania wideo z wieczorów autorskich Autora w prywatnych mieszkaniach ćwierć wieku temu.

Antoni Libera, spadkobierca Jego twórczości, po raz pierwszy udostępnia prywatne archiwum. Fotografie, manuskrypty, dokumenty, wycinki prasowe, odręczne notatki z procesu, no i słynne partie szachowe: Szpotański był arcymistrzem, po pewnej jego partii w 1957 roku zmieniono światowe zasady rozgrywek w blitza, czyli szachy błyskawiczne.

13 października mija 10 lat od śmierci Janusza Szpotańskiego. Dla przyjaciół i wyznawców Szpot: poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów. Bezlitośnie wyszydzał rządzące krajem partyjne koterie, ironicznie komentował poczynania przyjaciół z opozycji. Jego opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" - błyskotliwa szopka polityczna przeciw rządom Gomułki -  zaprowadziła Autora za kraty z 3-letnim wyrokiem "za rozpowszechnianie informacji szkodliwych dla interesów państwa".

Mężem zaufania Szpotańskiego był Stefan Kisielewski. W lutym 1968 Kisiel mówił na zebraniu oddziału warszawskiego Związku Literatów: "Opowiadanie kawałów politycznych jest w Polsce tak modne, że przypuszczam, że skoro Szpotański otrzymał 3 lata, to tak jak tu nas 400 osób, to jest 1200 lat więzienia".

O tym wszystkim – w serwisie szpot.polskieradio.pl.

Zapraszamy!

Redakcja portalu polskieradio.pl