Polskie Radio

Andrzej Chłopecki in memoriam

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 08:54
W przeddzień 56. Warszawskiej Jesieni będziemy w "Sezonie na Dwójkę" wspominać Andrzeja Chłopeckiego, wybitnego muzykologa, który zmarł 23 września ubiegłego roku, gdy trwał poprzedni Festiwal.

Andrzej Chłopecki, znawca muzyki współczesnej i wielki promotor muzyki polskiej, animator życia muzycznego, niezastąpiony w swych ostrych i przenikliwych sądach krytyk muzyczny, charyzmatyczny głos radiowej Dwójki, był także wieloletnim członkiem komisji programowej Warszawskiej Jesieni. - Niekiedy nieco żartobliwie nazywaliśmy go "naczelnym redaktorem w Rzeczypospolitej". W dziedzinie nowej muzyki był nim dla nas rzeczywiście - powiedział kiedyś Tadeusz Wielecki, dyrektor artystyczny festiwalu. Andrzej Chłopecki zmarł 23 września 2012 r.

>>Przewodnik Andrzeja Chłopeckiego po twórczości Witolda Lutosławskiego<<

O muzykologu i jego dziele, o tym jak rezonuje ono w naszej muzycznej rzeczywistości, a także o wydarzeniach tegorocznej Jesieni jemu dedykowanych, rozmawiać będziemy w gronie przyjaciół Andrzeja i osób, które odczuwają wobec jego wspaniałej pracy obowiązek kontynuacji. Wśród gości usłyszymy prezesa Związku Kompozytorów Polskich Jerzego Kornowicza, Krzysztofa Drobę, dr Katarzynę Naliwajek-Mazurek oraz redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniela Cichego.

Na audycję zaprasza Joanna Grotkowska.

19 września (czwartek), godz. 18.00

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Warszawska Jesień
Czytaj także

Warszawska Jesień wraca do źródeł

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 08:00
Zbliża się 56. już edycja jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Europie. W tym roku impreza przypomni muzykę własnych klasyków - m.in. Lutosławskiego, Pendereckiego i Góreckiego - oraz fenomen wschodnioeuropejskiej awangardy w ogóle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mała Warszawska Jesień: problemem są dorośli

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 18:00
- Chcemy od zarania otrzaskiwać dzieci z brzmieniami muzyki współczesnej. W tym wypadku największą trudnością są nie one, ale dorośli - mówił w Dwójce Tadeusz Wielecki, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień.
rozwiń zwiń