Polskie Radio
Section05

Krzysztof Penderecki

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Mija rocznica 91. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka współczesna historia Polski HISTORIA pierogi drzewa drzewo Boże Narodzenie przemyt wspomnienie

Duża scenografia, trzy orkiestry i ogromny chór. "Czarna maska" Pendereckiego w Teatrze Wielkim

- Jest to jeden ogromny organizm wykonawczy podzielony na kilka elementów - powiedział Bassem Akiki w Dwójce na temat "Czarnej maski", która zostanie przedstawiona na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Dyrygent przyznał także, że samo dzieło na początku było ogromnym wyzwaniem, bo są w nim rzeczy na granicy wykonalności dla śpiewaków i orkiestry. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także opera Jakub Kukla Bassem Akiki Teatr Wielki - Opera Narodowa muzyka klasyczna

Jubileusz 91. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Koncert w Lusławicach

- W Lusławicach łączy się natura, sztuka, tradycja i nowoczesność. Nie tylko obecność wielkich myślicieli w postaci Braci Polskich, czy artystów jak Jacek Malczewski, ale też wspaniałego kompozytora i humanisty Krzysztofa Pendereckiego - mówiła w Polskim Radiu 24 kurator Europejskiego Centrum Muzyki Jadwiga Kania. Gościem był również Stanisław Dudek, opiekun zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach. 
Zobacz więcej na temat:  Lusławice koncert symfonia MUZYKA KULTURA

Stanisław Radwan. Posłuchaj głosu kompozytora z archiwum Polskiego Radia

– Najchętniej robię wszystko. Poza muzyką – żartował Stanisław Radwan w radiowej rozmowie z Krzysztofem Litwinem w 1984 roku, gdy miał już na koncie setki utworów muzycznych. Kompozytor zmarł 14 października 2023 roku w wieku 84 lat. Zapraszamy do wysłuchania jego radiowych opowieści o życiu, muzyce i ludziach, z którymi był związany.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan historia Polski HISTORIA kompozytor MUZYKA TEATR

50-lecie dworu w Lusławicach. "Krzysztof Penderecki założenia parku pisał na papierze nutowym"

W tym roku mija 50 lat od czasu, kiedy wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki zakupił dworek w Lusławicach. Miejsce to było jego oczkiem w głowie. Kompozytor sam zaprojektował imponujący park i osobiście decydował o tym, jakie drzewo ma stanąć w danym miejscu. O kulisach miłości kompozytora do tego miejsca opowiedziała Jadwiga Kania z Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Chrobak Lusławice

"Maestro i jego Arboretum". Reportaż Moniki Chrobak

Ogrodnik Stanisław Dudek kontynuuje dzieło profesora Krzysztofa Pendereckiego w rozbudowie i upiększaniu słynnego Arboretum w małopolskich Lusławicach. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem. To było ukochane miejsce na ziemi. Tu nie tylko odpoczywał, ale również komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. 
Zobacz więcej na temat:  ogród natura Lusławice reportaż Monika Chrobak pr poleca

"Maestro i jego Arboretum" - reportaż Moniki Chrobak

Ogrodnik Stanisław Dudek kontynuuje dzieło profesora Krzysztofa Pendereckiego w rozbudowie i upiększaniu słynnego Arboretum w małopolskich Lusławicach. W tym roku mija 50 lat od zakupu dworu przez kompozytora wraz z otaczającym go parkiem. To było ukochane miejsce na ziemi. Tu nie tylko odpoczywał, ale również komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa. 
Zobacz więcej na temat:  ogród natura Lusławice reportaż Monika Chrobak

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie dyrygent

Prof. Teresa Malecka: to była pierwsza sesja naukowa poświęcona Pendereckiemu

- Po studiach od razu dostałam pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W akademii spotkało mnie jednak duże rozczarowanie. Okazało się, że przychodzę na uczelnię dwa, trzy razy w tygodniu i uczę różnych przedmiotów: harmonii, kształcenia słuchu, zasad muzyki. Ale jestem tu trzy razy w tygodniu, a reszta dni to co? Potem zorganizowaliśmy pierwszą, historyczną sesję naukową poświęconą twórczości Krzysztofa Pendereckiego z udziałem maestro - wspominała w Dwójce prof. Teresa Malecka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Teresa Malecka Ludwig van Beethoven kompozytor kompozycja Henryk Mikołaj Górecki KULTURA Mieczysław Tomaszewski

"Siedem bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego. Muzyka pełna "blasku blachy"

To jedno z najsłynniejszych i najczęściej wykonywanych dzieł Krzysztofa Pendereckiego. W archiwum Polskiego Radia nie brakuje wypowiedzi kompozytora na temat tego utworu - o tym, skąd wzięło się tam tyle "blachy", dlaczego autor pisał symfonię "od środka" i jak po raz pierwszy (niezupełnie legalnie) znalazł się w Jerozolimie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu Izrael Jerozolima historia Polski HISTORIA