Polskie Radio
Section05
Krzysztof Penderecki

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Hamburg religia Aldous Huxley Jarosław Iwaszkiewicz Kościół totalitaryzm spektakl kompozytor literatura książki muzyka współczesna

Bilans EXPO 2020 w Dubaju. Pawilon Polski ważnym miejscem promocji polskich firm

Doskonały projekt architektoniczny z charakterystyczną rzeźbą kinetyczną, profesjonalna realizacja i przyjazne środowisku rozwiązania – tak w skrócie można opisać Polski Pawilon, na zakończonym 31 marca, EXPO Dubai 2020. Jaki jest bilans obecności Polski na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju? Na to pytanie odpowiada Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej EXPO 2020 w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Joe Biden Stany Zjednoczone Dubaj Piłka nożna Polonia w USA Krzysztof Penderecki

Archiwalne wspomnienia Krzysztofa Pendereckiego

- Kiedyś wracałem do rodziny, do Krakowa, potem zacząłem wracać do moich drzew - labiryntu, w którym mogę się zgubić i błądzić - opowiadał Krzysztof Penderecki. W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy opowieści, którymi podzielił się w 2017 roku. 29 marca w Krakowie miały miejsce uroczystości pogrzebowe kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie Dwójka Agata Kwiecińska muzyka klasyczna kompozytor KULTURA MUZYKA

Anne-Sophie Mutter: Krzysztof Penderecki jest wielkim darem dla świata

- Uświadomiłam sobie właśnie wczoraj, podczas uroczystości upamiętnienia Krzysztofa Pendereckiego, jak monumentalne i magiczne są moce, które objawiał swoją muzyką i jak wiele jego muzyki zakradło się w zakamarki duszy każdego z nas - mówiła Anne-Sophie Mutter. Znakomita niemiecka skrzypaczka otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Anne-Sophie Mutter Dwójka Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki skrzypce KULTURA

"Maestro i jego drzewa" - reportaż Moniki Chrobak

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też Arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki ogród rośliny drzewa kompozytor reportaż

Krzysztof Penderecki w Panteonie Narodowym [ZOBACZ WIDEO]

Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii i jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie. Ten znakomity artysta i pedagog odszedł 29 marca 2020 roku. Ostatnie pożegnanie Artysty odbyło się jednak w drugą rocznicę śmierci, 29 marca 2022 roku, podczas oficjalnych uroczystości pogrzebowych w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Kraków Andrzej Duda Piotr Gliński

W ogrodach Krzysztofa Pendereckiego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka hp ogród rośliny drzewa kompozytor Trójka

Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym. "Jego twórczość dotykała spraw najistotniejszych"

Urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego została złożona w Panteonie Narodowym w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Wcześniej odbyła się msza św. Uroczystości miały charakter państwowy.  Wzięli w niej udział rodzina i przyjaciele, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA Krzysztof Penderecki Wojciech Polak odeszli 2022 społeczeństwo pogrzeby

Prymas Polski o Krzysztofie Pendereckim: swym życiem i bogatą twórczością pozostawił światło nadziei

- Ból i niepokój wywołany wojną w Ukrainie przywodzi na myśl temat, który Penderecki poruszył w słynnym dziele pt. "Pasja według świętego Łukasza". Penderecki sięgnął po archetyp Pasji, by "wypowiedzieć nie tylko mękę i śmierć Chrystusa, ale i okrucieństwo naszego wieku" - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii podczas mszy pogrzebowej Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Kościół MUZYKA HISTORIA Wojciech Polak odeszli 2020 POLSKA społeczeństwo

Adam Balas: Lusławice to IX Symfonia Krzysztofa Pendereckiego

- Patrząc dzisiaj na wielki dorobek muzyczny Krzysztofa Pendereckiego, patrzymy na ten przeciwległy biegun jego działalności, czyli wspaniałe arboretum, kolekcję blisko 2 tys. gatunków drzew, wspaniały dwór, XVI-wieczny lamus, no i nowoczesne Europejskie Centrum Muzyki, którego profesor był pomysłodawcą i patronem. To wielkie dzieło życia, myślę, że porównywalne z jego pracą artystyczną - mówił w Dwójce Adam Balas, dyrektor ECM w Lusławicach.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Dwójka KULTURA MUZYKA Monika Zając

Krzysztof Penderecki i jego twórczość. Od buntownika do tradycjonalisty

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i przedstawiciele władz państwowych żegnają w Krakowie Krzysztofa Pendereckiego. W bazylice św. Floriana w Krakowie trwały uroczystości pogrzebowe wybitnego kompozytora. Ceremonia odbyła się w drugą rocznicę śmierci artysty. O jego twórczości w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z dziekanem Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Ignacym Zalewskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka kompozytor kompozycja komponowanie Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu muzyka klasyczna symfonia MUZYKA muzyka hp pogrzeby

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Dwa lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki wspomnienie rocznica MUZYKA HISTORIA Anne-Sophie Mutter Andrzej Bauer Piotr Iwicki Krzysztof Zanussi kompozytor komponowanie dyrygent

Wieczór wspomnień Krzysztofa Pendereckiego. Minister kultury: jest obecny poprzez swoją wielką muzykę

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński złożył hołd Krzysztofowi Pendereckiemu podczas poświęconej mu wieczornicy "Wymiary Czasu i Ciszy" w Europejskim Centrum Muzyki jego imienia w Lusławicach. - Trudno mówić o nim w czasie przeszłym, bo wydaje się, że jest cały czas wśród nas - mówił minister kultury o wybitnym kompozytorze. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Krzysztof Penderecki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński MUZYKA kompozytor społeczeństwo