Polskie Radio

Teatr Nowy za czasów Izabelli Cywińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 23:30
W "Poranku Dwójki" gościć będziemy Izabellę Cywińską. Porozmawiamy o przeglądzie spektakli telewizyjnych jej autorstwa, które zaprezentowane zostaną w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Fragment plakatu Przeglądu spektakli telewizyjnych w reżyserii  Izabelli Cywińskiej
Fragment plakatu "Przeglądu spektakli telewizyjnych w reżyserii Izabelli Cywińskiej"Foto: mat. prasowe/Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

40 lat temu Izabella Cywińska objęła dyrekcję Teatru Nowego w Poznaniu. Stworzyła znakomity zespół aktorski, a poznańska scena stała się pod jej kierownictwem jednym z najbardziej uznanych i znaczących teatrów w Polsce.
Sztuka teatralna jest ulotna, po zejściu z afisza żyje jedynie w ludzkiej pamięci. Na szczęście w archiwach przetrwały spektakle, które Izabella Cywińska zrealizowała w poznańskiej telewizji w latach 1978-1989. Centrum Kultury Zamek chce je "ożywić", by udowodnić, że poruszane w nich problemy są dziś równie aktualne i prowokujące do dyskusji jak w czasach, w których powstały. W ramach pokazów zostaną przypomniane kreacje znakomitych aktorów, z których niestety wielu już odeszło - m. in. Krystyna Feldman, Marian Pogasz, Jerzy Stasiuk czy Wojciech Standełło  - i umożliwić spotkanie z tymi, którzy wciąż są w pełni swej twórczej aktywności. (źródło: Centrum Kultury Zamek) Przegląd rozpocznie się 23 września spektaklem "Na dnie" Maksyma Gorkiego, w reżyserii Izabelli Cywińskiej.
Wprowadzeniem do przeglądu będzie odczyt pt. "Teatr Nowy za czasów dyrekcji Izabelli Cywińskiej”. Po spektaklu zaplanowane jest spotkanie z aktorami: Sławą Kwaśniewską, Tadeuszem Drzewieckim, Michałem Grudzińskim, Zbigniewem Grochalem, Bolesławem Idziakiem, Andrzejem Lajborkiem i realizatorem spektaklu Tadeuszem Piotrowskim.
Oprócz tego w audycji : "Słowo na dzień", "Kalendarium", "Pięć minut nad Biblią", przegląd prasy,  wiadomości  kulturalne.
Na audycję zaprasza Tomasz Szachowski.

23 września (poniedziałek), godz. 6.00-9.00