Polskie Radio

Zasoby pieniądza znacznie wzrosły w czerwcu, jak podaje Narodowy Bank Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 14:44
W czerwcu odnotowano kolejny znaczący przyrost podaży pieniądza - informuje NBP. Bank centralny dodaje, że istotnie wzrosły depozyty przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.
Wciąż rośnie podaż pieniądza
Wciąż rośnie podaż pieniądzaFoto: Pixabay.com

Wstępne dane opublikowane w poniedziałek przez NBP pokazują, że w czerwcu br. zasoby pieniądza znacznie wzrosły. Wartość wyrażającego podaż pieniądza agregatu M3 wyniosła na koniec miesiąca 1 078,9 mld zł i była o 12,2 mld zł (tj. o 1,1 proc.) wyższa niż na koniec maja br.

Rosną depozyty

Ze wstępnych danych wynika też, że do zwiększenia podaży pieniądza M3 przyczynił się przede wszystkim wzrost poziomu depozytów przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - dodaje NBP.

- Największy wzrost podaży pieniądza odnotowano w depozytach sektora przedsiębiorstw, których wartość wzrosła o 10,1 mld zł (tj. 4,7 proc.) do poziomu 224,1 mld zł. Wzrosła także wartość depozytów gospodarstw domowych. Na koniec czerwca br. ich stan wynosił 609,1 mld zł, a zatem był o 3,9 mld zł (tj. 0,6 proc.) wyższy niż na koniec maja br. - czytamy w komunikacie banku centralnego.

Należności również w górę

W czerwcu nastąpił także, dodaje NBP, przyrost należności ogółem - o 13,1 mld zł (tj. o 1,3 proc.). Należności banków od przedsiębiorstw wzrosły w tym okresie o 6,4 mld zł (tj. o 2,1 proc.) do poziomu 313,5 mld zł, a należności od gospodarstw domowych o 5,2 mld zł (tj. 0,8 proc.) do poziomu 624,5 mld zł - informuje bank centralny.

NBP dodaje, że w czerwcu nastąpił także po raz kolejny miesięczny przyrost zadłużenia instytucji rządowych szczebla centralnego - o 8,3 mld zł (tj. 5,5 proc.) do poziomu 158,9 mld zł.

PAP, fko

Zobacz więcej na temat: podaż pieniądza NBP
Czytaj także

NBP: w maju znaczny przyrost podaży pieniądza oraz należności

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 15:10
Jak podaje Narodowy Bank Polski – w maju zasoby pieniądza znacznie wzrosły. Największy wzrost depozytów odnotowano w sektorze przedsiębiorstw - o 3,8 mld zł (tj. 1,8 proc.) do poziomu 213,7 mld zł. Wartość depozytów gospodarstw domowych, również pnie się w górę po nieznacznym spadku miesiąc wcześniej.
rozwiń zwiń