Polskie Radio
Section05
kredyt

Wakacje kredytowe, wsparcie w spłatach rat. Premier Morawiecki obiecuje pomoc zadłużonym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie zmierzający do ulżenia kredytobiorcom w obliczu wywołanej rosyjską wojną na Ukrainie inflacją i związaną z tym podwyżką stóp procentowych. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że chodzi o wakacje kredytowe i bezpośrednie wsparcie dla mających kredyty hipoteczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki kredyt hipoteczny kredyt infografika GOSPODARKA gospodarka polska inflacja

Rusza program "Mieszkanie bez wkładu własnego". Buda: gwarancja może objąć do 20 proc. wartości nieruchomości

- Program "Mieszkanie bez wkładu własnego", który ruszy 26 maja to oferta dla tych, którzy chcą zakupić pierwsze mieszkanie, a w niektórych przypadkach i drugie - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. BGK ma gwarantować wkład własny do 20 proc. wartości nieruchomości, a maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie mieszkanie dla młodych Mieszkanie Plus kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt BGK nieruchomości NBP stopy procentowe stopy rynkowe społeczeństwo

"Nie ma konieczności interwencji ustawodawczej". Piotr Müller o oprocentowaniu lokat

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził w sobotę w Ustce (Pomorskie), że "nie ma konieczności interwencji ustawodawczej w kwestii podnoszenia wysokości oprocentowania lokat". Dodał, że duże banki, również te, na które wpływ ma Skarb Państwa zaproponowały dużo lepsze oferty, niż wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  banki stopy procentowe Ministerstwo Finansów inflacja lokata terminowa kredyt Rada Polityki Pieniężnej tarcza antyinflacyjna POLSKA Piotr Müller społeczeństwo

Banki pod pręgierzem krytyki. Prezes UOKiK: różnica między kosztami a zyskami z kredytów jest ogromna

- Nie powinna więc dziwić krytyka, z którą dziś spotykają się banki - powiedział w wywiadzie dla "Super Expressu" prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jak tłumaczył, zauważalny jest duży "rozjazd" między kosztami pozyskania przez banki kapitału, czyli depozytami a zyskami pochodzącymi z kredytów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kredyt hipoteczny kredyt stopy procentowe GOSPODARKA bank społeczeństwo

"Potrzebujemy kogoś, kto gwarantuje stabilność i trwanie polskiej waluty". Gliński o wyborze prezesa NBP

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że "prezes Adam Glapiński jest niezależny tak, jak powinien być niezależny prezes NBP". - Potrzebujemy stabilizacji, potrzebujemy kogoś, kto gwarantuje polską walutę w Polsce - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  NBP POLSKA polityka Adam Glapiński kredyt hipoteczny inflacja kredyt Rada Polityki Pieniężnej Piotr Gliński

Eksperci: musimy zbierać pieniądze z rynku – to teraz kluczowe zadanie NBP i rządu

Kadencja prof. Glapińskiego w NBP to czas bardzo trudny. W pandemii uwierzyliśmy, że możemy wydawać bo dodrukujemy nieograniczoną ilość pieniędzy. Pojawiło się ich na rynku zbyt dużo, gdy masowo udzielano wsparcia w postaci tarcz. Teraz dodatkowo inflację generuje wojna. Trzeba ograniczać ilość pieniądza na rynku, nie ma innego wyjścia - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień z firmy XTB i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki inflacja stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej kredyt tarcza antyinflacyjna lokata terminowa Ministerstwo Finansów

TARCZA ANTYPUTINOWSKA "Polacy oszczędzą 3 miliardy złotych". Premier o wsparciu dla kredytobiorców

Czteromiesięczne wakacje kredytowe w tym i w przyszłym roku - to jedno z rozwiązań pakietu wsparcia dla kredytobiorców, którego założenia przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Szacunkowo dzięki temu rozwiązaniu Polacy oszczędzą około 3 miliardów złotych - mówił szef rządu. Pakiet stanowi rozszerzenie tzw. tarczy antyputinowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki finanse osobiste POLSKA kredyt społeczeństwo banki GOSPODARKA

Jak żyć z wysoką inflacją? Dr Bartoszewicz: każdy zakup trzeba przemyśleć

- To najtrudniejszy czas dla społeczeństwa, gdy przychodzi inflacja - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH, oceniając sytuację ekonomiczną Polaków. - Nie podejmowałbym żadnych pochopnych działań. Wiemy, że będzie drożej, że trzeba oszczędzać i zahamować decyzje związane z wakacjami i dodatkowymi zakupami. Musimy każdą decyzję przemyśleć, zastanawiać się, czy to naprawdę jest nam niezbędne, bo może się okazać, że za miesiąc, dwa, zabraknie nam na rachunki, żeby je opłacić - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekonomia gospodarka polska inflacja społeczeństwo NBP kredyt GOSPODARKA