Polskie Radio
Section05
dług publiczny

Prognozy wzrostu PKB. Analitycy ING: mamy bardziej optymistyczne założenia niż Komisja Europejska

- Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata są nieco bardziej optymistyczne od prognoz Komisji Europejskiej - poinformowali analitycy ING Banku Śląskiego. Według prognoz Komisji, wzrost PKB Polski w 2022 roku wyniesie 3,7 proc., a w 2023 r. obniży się do 3 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja dług publiczny prognozy Komisja Europejska tarcza antyinflacyjna

Eksperci: spowolnienie gospodarcze jest pewne, ale będzie ograniczać inflację

Dużą wartością jest to, że rząd przedstawił w wieloletnim Planie Finansowym Państwa realny obraz naszej gospodarki, finansów i rynku pracy. Kolejne miesiące to z pewnością będzie czas wolniejszego wzrostu. To jednak będzie oznaczało hamowanie inflacji co też jest celem polityki rządu i NBP - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja wojna na Ukrainie podatki dług publiczny

Eksperci: przesuwamy się w górę w rankingu wysokości dochodów na głowę mieszkańca

PKB na głowę mieszkańca jest w Polsce coraz wyższe. Właśnie przeskoczyliśmy Portugalię a tuż przed nami Hiszpania. Nie oznacza to jednak zamożności obywateli, bo nasz kapitał narodowy dopiero budujemy. Jednak nasza przedsiębiorczość powoduje, że możemy przesuwać się w rankingu coraz wyżej. Potrzebne są tylko dogodne warunki ze strony państwa - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Przemysław Kwiecień  z firmy XTB i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny Unia Europejska obligacje finanse Portugalia Węgry gus bank światowy

"Wzrost PKB Polski w 2022 r. o 4,6 proc.". MFW pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki oraz przewiduje wzrost PKB Polski o 4,6 proc. w 2022 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dług publiczny - według prognoz MFW - wyniesie 52,1 proc. , a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych sięgnie 3,1 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb MFW deficyt budżetowy dług publiczny prognoza Ministerstwo Finansów inflacja finanse publiczne

Eksperci: polskie firmy zaczęły inwestować, co jest dowodem wychodzenia z kryzysu

Polskie firmy coraz więcej inwestują to dobrze, bo polski kapitał to podstawa rozwoju całej naszej gospodarki. Tarcze antykryzysowe na pewno im pomogły. Jednak trzeba uważać, bo część mogła przeinwestować w czasie nisko oprocentowanego kredytu i po podwyżkach stop procentowych może popaść w kłopoty z jego spłatą - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby  Gospodarczej i dr Przemysław Kwiecień z firmy X-Trade Brokers. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus produkcja przemysłowa wynagrodzenia inflacja dług publiczny

Polska może nadal pomagać firmom z powodu COVID-19. Tak wynika z raportu Euler Hermes

Polska ma możliwość utrzymania polityki wsparcia i wolniejszego zaostrzania polityki fiskalnej w porównaniu do pozostałych krajów "gospodarek wschodzących" - uważają analitycy międzynarodowej firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes. Ich zdaniem wpływ pandemii na światową gospodarkę słabnie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb dług publiczny COVID-19 tarcza antyinflacyjna tarcza antykryzysowa inwestycje finanse publiczne Europa Środkowo-Wschodnia inflacja

W roku 2021 Polska spełniła kryterium UE dotyczące deficytu budżetowego. Tak wynikach z danych resortu finansów

Tegoroczny deficyt budżetowy według metodyki unijnej (general government) wyniesie poniżej 4 proc. PKB. Znowelizowany budżet na 2021 r. to budżet proinwestycyjny, a dane z jego wykonania wskazują, że dochody będą wyższe niż pierwotnie zaplanowano - wynika z danych resortu finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne dług publiczny Ministerstwo Finansów budżet Polski Unia Europejska inflacja

Eksperci: w 2022 będzie nam towarzyszyć wysoka inflacja a kolejne pieniądze na rynku mogą ją jeszcze zwiększać

Najnowsza projekcja NBP oceniająca inflację w 2022 na średnio 7,6 proc. jest bardziej realna od dotychczasowych szacunków Banku Centralnego. Wyraźnie też wskazuje, że rosnące ceny będą nam towarzyszyły w całym przyszłym roku.  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z Katedry Gospodarki Światowej UKSW i ekonomista Marek Zuber.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki budżet Polski dług publiczny inflacja tarcza antykryzysowa Polski Ład

Eksperci: budżet na 2022 rok jest konserwatywny, aby uspokoić gospodarkę i zapewnić dochody państwu

Przyszłoroczny budżet państwa to plan finansowy na czas wychodzenia z kryzysu pandemicznego, plan na uspokojenie gospodarki. To, że jest w nim założona zbyt niska inflacja nie wpłynie negatywnie na finanse państwa - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Tomasz Kaczor z Instytutu Prewision i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb budżet Polski zatrudnienie płace dług publiczny finanse publiczne

Eksperci: nieuniknione są kolejne podwyżki stóp procentowych, choć inflacja i tak na razie będzie rosła

Kolejna podwyżka stóp procentowych była nieunikniona. Przed nami na pewno kolejne i to raczej jeszcze w grudniu. Nie obniży to jednak obecnej inflacji. Może jedynie hamować jej spiralę w kolejnych miesiącach. Wiele zależy też od sygnałów, jakie NBP i MF będą przekazywać społeczeństwu po to, aby nie uruchomić zakupów na zapas - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski szef Katedry Gospodarki Światowej UKSW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe NBP Adam Glapiński budżet Polski dług publiczny tarcza antykryzysowa COVID-19