Polskie Radio
Section05
dług publiczny

Niemiecki analityk: załamała się przypominająca kreatywną księgowość misterna konstrukcja finansowa rządu w Berlinie

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującego przesunięcie w budżecie 60 mld euro, okazało się, że cała misterna konstrukcja, wymyślona przez rząd kanclerza Olafa Scholza, która przypominała kreatywną księgowość, się zawaliła - powiedział Sebastian Płóciennik, analityk ds. Niemiec warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Niemcy Unia Europejska dług publiczny

Eksperci: propozycje wydatkowe państwa wymagają szczegółowych analiz obecnych możliwości budżetowych

Kolejne propozycje wydatkowe dotyczące opieki nad dziećmi czy polityki senioralnej należałoby skrupulatnie przeliczyć i zastanowić się czy mamy takie możliwości wydatkowe w budżecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej N. Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG, analizując nowe propozycje przedstawione przez premiera Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski wydatki rodzina dług publiczny

Eksperci: inflacja będzie jednocyfrowa, ale podwyższona przez dłuższy czas

Po najnowszych wskaźnikach inflacji widać, że będzie się ona utrzymywała na poziomie ok. 5 procent, jeszcze w przyszłym roku. A to nakazuje ostrożność  w podejmowaniu decyzji, także co do poziomu stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Intitiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny finanse publiczne

Finanse publiczne. Borys: objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu mało prawdopodobne

Objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu jest mało prawdopodobne i nieuzasadnione - uważa prezes PFR Paweł Borys. Deficyt finansów publicznych ok. 5 proc. PKB w br. i ok. 4 proc. w 2024 r. są powyżej wskaźników konwergencji 3 proc. (dług istotnie poniżej 60 proc.), ale wynikają głównie z wydatków na obronność ok. 4 proc. PKB - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy wydatki pkb dług publiczny bezpieczeństwo ekonomiczne Polska w Unii Europejskiej

Ekonomista rozprawia się z propagandą PO ws. budżetu. "Stać nas i na 800+, i na podwyżki dla nauczycieli"

- Nie czeka nas żadna katastrofa finansów publicznych - powiedział ekonomista Michał Możdżeń z Polskiej Sieci Ekonomii. W wywiadzie ekspert rozprawia się z propagandą o "dziurze w budżecie", którą od kilku dni powtarzają przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i związane z tą partią media.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ministerstwo Finansów dług publiczny infografika

ANALIZA Deficyt budżetowy pod kontrolą. Potrzeby pożyczkowe państwa są w większości sfinansowane

- Jesteśmy w naprawdę bardzo dobrej sytuacji i to pomimo tego, że wydaliśmy ogromne pieniądze na tarcze, osłony dla przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19, ale również tarcze energetyczne. To, że Polacy dziś płacą za prąd, czy za gaz tyle, ile płacili przed kryzysem energetycznym, to zasługa ogromnych pieniędzy budżetowych i pieniędzy ze spółek, które pozwoliły zamrozić ceny - powiedział w wywiadzie dla Programu 3 Polskiego Radia Jacek Sasin. Sprawdzamy, jak na przestrzeni czasu kształtowało się polskie zadłużenie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Ministerstwo Finansów dług publiczny infografika

Dług publiczny stopniał za rządów PiS. Śpiewak: jest niższy niż w czasach Tuska

"Dług publiczny po ośmiu latach gigantycznego socjalu dla firm, transferów dla rodzin i wsparcia dla emerytów - niższy niż za rządów Tuska, gdy szalało bezrobocie i umowy za 4 zł/h" - napisał w serwisie X aktywista Jan Śpiewak. O sytuacji finansów publicznych mówił także rzecznik rządu Piotr Müller, podkreślając, że są w lepszym stanie niż w 2015 roku, gdy PO kończyła rządzić Polską. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Śpiewak Donald Tusk polityka dług publiczny Rząd RP PiS