Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 19:00
Słuchowiska dla dzieci i dorosłych, fragmenty książek: m.in."Ucho igielne" Myśliwskiego, "Lesio"Chmielewskiej i wiele innych. Literatura w wykonaniu najlepszych artystów dla słuchaczy Polskiego Radia. Sprawdź nasze propozycje na niedzielę.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jedynka

Niedziela 3 maja

14.50 - Z Archiwum PR - J. Chmielewska „Lesio” - wyk. I. Kwiatkowska.

20.45 - „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego. Czyta Jerzy Radziwiłowicz.​​

21.00 - Słuchowisko "Konstytucja". Dramat historyczny Tomasza Lerskiego pod tytułem "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" powstał na zamówienie Teatru Polskiego Radia w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja słuchowiska nie dzieje się jednak ani w Warszawie, ani w Polsce. Autor umieścił ją w realiach dworów panujących Berlina, Petersburga i Wiednia. Słuchowisko przedstawia tajne rozgrywki i spiskowe posunięcia trojga władców:  Katarzyny II, carycy Rosji, Leopolda II - cesarza Austrii oraz Fryderyka Wilhelma II - króla Prus.
Słuchowisko ukazuje dramat polskiej walki o zachowanie niepodległości w innym nią dotąd ujęciu - poprzez pryzmat polaczenia trzech potęg, łamiących bezpardonowo wolność i wszelkie prawa do istnienia słabszego od siebie sąsiada.

​23.50 - "Lektury przed północą" -  "Słynne ucieczki Polaków" Andrzeja Fedorowicza. Czyta Andrzej Popiel.​

 Dwójka

Niedziela 3 maja

16.00 – 17.00 - Zostań w domu – słuchaj Dwójki: Włodzimierz Bolecki "Gracze", prod. 2011, adaptacja i reżyseria Jan Warenycia, realizacja Andrzej Brzoska, opr.muz. Tomasz Obertyn. Obsada: Mariusz Bonaszewski, Tomasz Borkowski, Ilia Zmiejew, Grzegorz Damięcki, Włodzimierz Bednarski, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Blumenfeld, Zdzisław Wardejn, Andrzej Ferenc, Henryk Talar

Trójka

Niedziela 3 maja

20.05 SCENA TEATRALNA TRÓJKI - "PREZYDENT PADEREWSKI" - MAREK KOCHAN

Za ten tekst Marek Kochan otrzymał w 2018 roku wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną "Niepodlegli", zorganizowanym przez PKO BP i Teatr Polski w Warszawie. W styczniu 2019 roku minęła setna rocznica powstania polskiego rządu, na którego czele stanął artysta – Ignacy Jan Paderewski. W związku z tą rocznicą odbyła się Trójkowa premiera słuchowiska powstałego na podstawie tej sztuki, wyreżyserowaną przez samego autora. Teraz przypominamy je w dniu Święta Narodowego 3 Maja.  

Jest to pierwsza sztuka Marka Kochana utrzymana w klimacie historical fiction. Czy prezydentem Polski w 1922 roku mógł zostać nie Gabriel Narutowicz, lecz wielki polski pianista światowej sławy? Marek Kochan dogłębnie zbadał historię politycznego zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego, między innymi dotarł do pamiętników artysty, w których wszak nie znalazł odpowiedzi na pytania, stawiane podczas pracy nad sztuką. Wpadł na pomysł przyjrzenia się postaci pianisty – polityka poprzez jego relacje z… jasnowidzem, inżynierem Stefanem Ossowieckim. W sztuce "Prezydent Paderewski" obok tych dwóch głównych postaci umieścił także marszałka Józefa Piłsudskiego, który również spotykał się ze Stefanem Ossowieckim. Obok więc motywów politycznych w sztuce pojawiają się wątki ezoteryczne. Stwarzając postać Ignacego Jana Paderewskiego, Marek Kochan podkreśla wyjątkowość jego zaangażowania w sprawę polską, polityka, który osiągnął tak wiele, gdyż nie związał się z żadną partią. Dla premiera w nowo powstałym w 1919 roku rządzie "jedynym stronnictwem" była Polska. Skądinąd wiadomo, że już w grudniu tego roku podał się on do dymisji, a w 1922 roku po przerwie powrócił do koncertowania. Czy na to, co wydarzyło się w tamtym czasie, miały wpływ wizje Stefana Ossowieckiego?

W wieloobsadowym słuchowisku w rolach głównych obsadził reżyser: Olgierda Łukaszewicza (Paderewski), Henryka Talara (Ossowiecki) oraz Mariusza Bonaszewskiego (Piłsudski!). Autor i reżyser oraz twórca oprawy muzycznej – Marek Kochan.  Reżyser dźwięku – Maciej Kubera.

Występują: Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar, Mariusz Bonaszewski oraz

 Marek Lewandowski – Roman Dmowski

Robert Czebotar – prof. Prosper Szmurło

Mirosław Zbrojewicz – prof. Mieczysław Wolfke

Ewa Kania – Eusapia Palladino

Marzena Trybała - Helena Górska – Paderewska

Marcin Troński – płk. Albin Ryś – Bohoboyski

Olga Omeljaniec – baronowa Rozencwajg

Mateusz Kwiecień – Kryspin Dzieduszycki, gracz

Szymon Rząca – Kręcisław Wrona, totumfacki Paderewskiego

Czwórka

Niedziela 3 maja

15.40 - zapraszamy do wysłuchania 7. odcinka radiopowieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka.

Polskie Radio Dzieciom

Niedziela 3 maja

19.00-21.00 „Wieczorne pogaduchy” – W audycji legendy o powstaniu państwa polskiego (Lech, Czech i Rus, Piast Kołodziej, Popiel). 

#Zostań w domu z Polskim Radiem!

 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu