Jedynka
Ok. 10.35 - "Wakacje z duchami" Adama Bahdaja
Od 4 maja w Czterech porach roku wspólnie słuchamy niezapomnianej powieści dla dzieci, rodziców i dziadków - „Wakacji z duchami” Adama Bahdaja.
Powieść, wydana po raz pierwszy w 1962 roku, opisuje dalsze losy bohaterów powieści „Do przerwy 0:1”: Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia „Perełki”. Zaproszeni przez panią Lichoniową, ciotkę Perełki, trzej bohaterowie spędzają wakacje w leśniczówce nad jeziorem. W pobliskim zamku dochodzi do niezwykłych wydarzeń, przypisywanych działaniom duchów: pojawiają się światła, hałasy i widmowe postacie. Chłopcy zakładają klub detektywów, by wyjaśnić tajemnicze zjawiska. Wkrótce przekonują się, że zamek ukrywa jakiś sekret, a po okolicy krąży wielu dziwnych i podejrzanych osobników. W 1970 roku powstał bardzo znany serial telewizyjny, a w 1978 słuchowisko radiowe w adaptacji Anny Lisowskiej-Niepokólczyckiej. Reżyserował Zdzisław Dąbrowski, realizacja Alina Langiewicz.
Grają: Wiktor Zborowski, Tomasz Zaliwski, bohdana Majda, Jerzy Rogowski, Marian Opania, Wiesław Nowosielski, Konrad Morawski, Ignacy Machowski, Mirosława Krajewska, Mieczysław Hryniewicz, Zygmunt Hobot, Helena Dąbrowska, Magdalena Cwenówna.
Ok. 14.50 Z Archiwum PR - J. Chmielewska „Lesio” - wykonanie: Irena Kwiatkowska.
21.45 - „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego - czyta: Jerzy Radziwiłowicz.
23.50 - "Lektury przed północą" - Teresa Prekerowa „Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom”. Wznowienie nakładem PIW-u. Premiera radiowa. Czyta Magdalena Warzecha
Dwójka
11.00 – To się czyta: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 17
15.00 – Zostań w domu - słuchaj Dwójki: Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 17
19.10 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 23
Trójka
10.30 - Proza czytana w Trójce – „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Czyta Piotr Fronczewski
11.15 - Trójka poleca dzieciom – Agnieszka Obszańska
Lekcje sztuki | Nudy nie ma – będzie Książka! Warsztaty on-line organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie.
Podczas warsztatu wideo będzie można przyjrzeć się różnym książkom, poznać z jakich elementów się składają, a potem własnoręcznie wykonać książkę w twardej oprawie. Gość: Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury
11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema (powtórka) - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik, Eliza Rycembel oraz Piotr Machalica.
13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski
14.30 - Powieść dla młodzieży - książka "Bracia Sisters", czyli pierwszy w historii western w Trójce. Powieść Patricka deWitta czytali bracia - Paweł i Rafał Królikowscy (powtórka z 2013).
20.50 - Proza w Trójce - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki.
SCENA TEATRALNA TRÓJKI, g. 21.10 – „Electronic City”
„Electronic City” to radiowa wersja wielogłosowego dramatu niemieckiego dramatopisarza i reżysera Falka Richtera. W słuchowisku Łukasza Lewandowskiego, aktora debiutującego w roli reżysera radiowego, poznajemy historię Toma (Andrzej Mastalerz), pracownika międzynarodowej korporacji. Jednego dnia, do złudzenia przypominającego wszystkie poprzednie w ostatnich dziesięciu latach, Tom przeżywa załamanie nerwowe. Zagubiony w nierzeczywistym świecie cyfr, które musi pamiętać, (by: uruchomić telefon komórkowy, wypłacić pieniądze z bankomatu, otworzyć hotelowy pokój, połączyć się z centralą firmy, odlecieć z jednego lotniska na inne lotnisko, takie samo jak to, z którego odlatywał), Tom zatrzymuje się bezradny, a jednocześnie wściekły na siebie. Bo przecież musi: „kupić sprzedać zatrzymać odrzucić łączyć połączyć przetrzymać“. Nie bardzo wie tylko po co to wszystko, bo nie pamięta gdzie jest, w jakim celu, ma tylko głębokie przeświadczenie, że jeśli nie będzie działał, to „inaczej jutro wszystko się zawali i to ON będę winny“.
W innym mieście, w innym hotelu, na innych lotnisku, do złudzenia przypominających wszystkie poprzednie – poznajemy Joy (Magdalena Mickiewicz), tak samo zagubioną, wykorzenioną i samotną jak Tom.
W realizacji Łukasza Lewandowskiego działania, próby lub też bezradność, odrętwienie tych dwojga bohaterów komentuje dwuosobowy Chór. On (Grzegorz Damięcki) i Ona (Joanna Jeżewska) bezwzględnie z nich szydzą, naśmiewają się, pokrzykują, czasem współczują, litują się.
„Electronic City” to ważna społecznie, znakomita pod względem artystycznym, polifoniczna opowieść o nomadach współczesnego zglobalizowanego świata, gdzie wszystko wygląda tak samo, gdzie tacy sami ludzie chcą żyć tak samo – bezrefleksyjnie, byle do przodu, byle wyżej. Czy jest dla nich jakaś szansa? Odpowiedź w słuchowisku.
Autor: Falk Richter
Autor przekładu: Dorota Sajewska
Reżyseria: Łukasz Lewandowski
Realizacja: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Obsada: Andrzej Mastalerz (Tom), Magdalena Mickiewicz (Joy)
Chór: Joanna Jeżewska (Ona), Grzegorz Damięcki (On)
Czwórka
8.30 - W Kąciku literackim polecamy interpretację wiersza "Do Justyny" Feliksa Karpińskiego w wykonaniu Vienia.
8.35 - Książka w Czwórce: „Mikrotyki” Pablopavo czyta Olaf Lubaszenko.
10.45 - „333 POPKULTOWE RZECZY... LATA 90.” - fragmenty swojej książki czyta w Czwórce Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.
15.40 - 10. odcinek radiopowieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka.
Polskie Radio Dzieciom
7.30 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Trzeci odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.
Wykonawcy: Rysiówna Zofia (Maryka Cuthbert); Pieczka Franciszek (Mateusz Cuthbert); Herz Lechosław (Zawiadowca stacji); Bielska Olga (Małgorzata Linde); Bezak Monika (Ania Shirley).
12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka pt. „Trzech braci i zagadki karzełka”.
14.00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „Jak Ondraszek pojechał na bal do grafa Prażmy”.
19:.0 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.
19.00-21.00 „Wieczorne pogaduchy” - Ciąg dalszy przygód Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie.
#Zostań w domu z Polskim Radiem