Polskie Radio

Jan Paweł II, kultura i matura - Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 13:25
Czy w Polsce rodzi się więcej bliźniąt niż gdziekolwiek indziej na świecie? Czego jeszcze nie wiemy o Janie Pawle II? Jaka jest odpowiednia maseczka dla 4-latka? Dowiedz się słuchając Polskiego Radia! 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock
logo 
 
JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" Roman Czejarek opowie jak dziś podróżuje się koleją, czy są specjalne obostrzenia, czy dużo pasażerów korzysta z kolei, czy kontroluje się pasażerów np. mierzeniem temperatury? Gościem audycji będzie Katarzyna Grzduk, rzecznik PKP Intercity.

W programie również korespondencja z Paryża - podróże koleją po Francji. Od 11 maja został zniesiony zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez ważnego powodu, jak wyglądają teraz obostrzenia, reżim sanitarny etc. – relacja korespondenta Polskiego Radia Marka Brzezińskiego.

Opowiemy także o akcji "Serce  dla Medyka" - wirtualnym projekcie w 100-lecie urodzin Karola Wojtyły.

Okazuje się, że koronawirus poprawił relacje damsko-męskie. Dane pokazują, że single przestali koncentrować się na sobie, a zaczęli głębiej patrzeć na drugiego człowieka. Okazało się, że agencje matrymonialne mają więcej pracy niż przed pandemią. Ludzie w tych tak niepewnych czasach stali się bardziej empatyczni i wrażliwi i zauważyli, że bycie samemu i kariera zawodowa to nie jest sedno życia. Tym bardziej, że pracę mogą w każdej chwili stracić. Gdzie znaleźć miłość w czasach zarazy? Na pytanie odpowie Agata Igras, szefowa biura matrymonialnego​.

13.00-15.00 - Gościem w "Muzycznej Jedynce" u Marii Szabłowskiej będzie Artur Gotz, który opowie o swoim nowym singlu "Domówka", który jest częścią związanej z epidemią akcji pod hasłem "Wbijaj na domówkę do Artura Gotza i zagraj w teledysku".

21.30 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" reportaż "Twoja zguba w Rzymie” - Doroty Bonieckiej - Górny.

„Polsko, twoja zguba w Rzymie” to słowa Juliusza Słowackiego, które przytoczył święty Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Jego droga życiowa była ciernista. Mając 9 lat stracił ukochaną matkę, gdy miał 12 lat brata, a w wieku 21 lat ojca. Pracował w kamieniołomach. Nigdy jednak nie tracił ducha. W 1942 roku wstąpił do seminarium, a święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku. 16 października 1978 został wybrany na papieża. O życiu świętego Jana Pawła II opowiadają koledzy ze szkoły -  Eugeniusz Mróz, studiów - Danuta Michałowska i Tadeusz Kwiatkowski, ks. Mieczysław Maliński, publicysta Paweł Zuchniewicz oraz Jego studenci, uczestnicy różnych wypraw, a także zwykli ludzie, którzy spotkali na swojej drodze Jana Pawła II.


logo 

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

9.30 - Porozmawiamy o wynikach naboru do programu dotacyjnego Kultura w sieci.

Z przesłanych niemal 6 tysięcy wniosków wyłoniono niemal 1200  beneficjentów, którzy zrealizują projekty na łączną sumę 60 milionów złotych. Jakie były kryteria wyboru? Jakiego rodzaju projekty będą realizowane i jak dużym wsparciem mogą być dla artystów? Między innymi te pytania zadamy prof. Rafałowi Wiśniewskiemu - dyrektorowi Narodowego Centrum Kultury.

W audycji również:

- założenia projektu Instytutu Adama Mickiewicza "Ogród Pendereckiego". 

- zaproszenie na operę "Guru". Wirtualny pokaz Opery na Zamku w Szczecinie ze znakomitymi światowymi śpiewakami i orkiestrą, którą poprowadzi sam kompozytor – Laurent Petitgirard. 

- Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry - audycja Doroty Gacek

"Poeci Jana Pawła II" – autorka przypomina poetów bliskich papieżowi, do których odwoływał się w swoich tekstach, kazaniach, w liście do artystów. Będą to wiersze Norwida, Słowackiego, Wyspiańskiego, Jana od Krzyża, Kochanowskiego.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności. W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II: Adam Bujak, autorka  Anna Lisiecka.

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Gościem w audycji jest Małgorzata Żerwe – artystka wizualna, publicystka i dziennikarka radiowa, autorka tekstów o sztuce, kuratorka wystaw, autorka albumu „Życie grobowe”, Rozmawiamy także z Prof. Stanisławem Krajewskim o jego najnowszej książce "Żydzi w Polsce i w Tatrach też”, omawiamy wystawę 27 Ogólnopolskiego Przeglądu Plakatu Muzealnego i Ochrony Zabytków w galerii Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, przyglądamy się problemom Uczelni artystycznych związanych z organizowaniem egzaminów w sesji letniej i egzaminów wstępnych, a w Literackich Witaminach - gościmy Carlosa Marrodana.

Opowiemy także o akcji Teatru Starego w Lublinie przygotowującego się do jubileuszu 200-lecia istnienia.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku – Ta sama droga... – autor Aleksandra Łapkiewicz

 „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża-Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła...” powiedział w 1978 roku Jan Paweł II do kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dzieliły ich doświadczenia pokoleniowe i formacyjne. Komunistyczne władze chciały ich skłócić, przeciwstawić jak im się wydawało, bardziej skłonnego do dialogu Wojtyłę nieugiętemu Prymasowi. Jednak ich siłą była współpraca i nieustanny dialog. Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia, to oni przeprowadzili polski kościół przez trudny czas komunizmu.

Co łączyło dwie najsilniejsze osobowości polskiego kościoła drugiej połowy XX wieku? W audycji dokumentalnej przyjrzymy się wpływowi, jaki na Karola Wojtyłę wywarł Stefan Wyszyński, ich sporom i wspólnej drodze.​ Sięgniemy po materiały archiwalne a naszymi gośćmi będą: Justyna Majewska i Grzegorz Polak z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Marta Wójcik, Krystyna Szajer i Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego oraz ks. Bronisław Piasecki, sekretarz Prymasa Tysiąclecia.​

22.00 – 23.00 – Nowa Polska – prowadzi Ewa Szczecińska

Bohaterem audycji będzie Marcin Stańczyk, który opowie o swoich pomysłach na muzykę jakie rozwija w czasach zarazy (musique acusmatique instrumental), a także o swojej wcześniejszej twórczości inspirowanej kulturą rodzinnej Łodzi - "Muzyka tkana" oraz francuskim spektralizmem "Geysir - Grisey".


logo 

TRÓJKA

Salon Polityczny Trójki  - rozmawia Beata Michniewicz

7.42 – Gość: Borys Budka, PO

8.13 – Gość: Marek Pęk, wicemarszałek senatu, PiS 

06.00-9.00 - W porannej audycji „Zapraszamy do Trójki” (prowadzi Piotr Łodej) także:

6.40 - materiał reporterski - Komiks edukacyjny IMGW-PIB o przygodach Wheathermana – uczy, wyjaśnia i pomaga zrozumieć pogodę. Przygotował Tomasz Jeleński.

7.32 - Trzy słowa do eksperta - Damian Ziąber, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Temat: jak przez internet sprawdzić ważność polisy samochodowego OC? I jakie są kary za jego brak. Przygotował Eryk Kazanowski.

12.00-15.00 - W audycji „Dzień z Trójką w domu” Piotr Baron zaprezentuje nowy singiel Beth Hart (premiera).

logo 

CZWÓRKA

12.00-13.00 "Stacja Nauka" – Powtórki do matury – matematyka. Zajrzymy do arkusza maturalnego z matematyki z 2016 roku. Niemal połowa zdających miała wtedy problem z zadaniem z geometrii dotyczącym wymiarów kąta pewnego trójkąta. Ucząc się na błędach przekonamy się, jak rozwiązywać takie zadania.

19 maja to Ogólnopolski Dzień Bliźniąt – zapytamy ekspertów o to, na czym polega ten genetyczny fenomen? Czy częstotliwość występowania ciąż wielopłodowych jest różna w zależności od regionu świata?

Wesołe bliźnięta, fotografia i publikacja Benjamin West Kilburn, Stany Zjednoczone, New Hampshire, Littleton, , The Art Institute of Chicago, CC0 Wesołe bliźnięta, fotografia i publikacja Benjamin West Kilburn, Stany Zjednoczone, New Hampshire, Littleton, The Art Institute of Chicago, CC0

14.00-15.00 "Ratujemy Świat" – rozmowa o Eco-Miastach i Geoportalu Eco Miasto, czyli interaktywnej mapie ekologicznych dobrych praktyk zrealizowanych w Polsce. Podamy też przykłady wyróżnionych inicjatyw takich jak reaktywowana po 50 latach olsztyńska sieć tramwajowa czy aplikacja dla mieszkańców Białegostoku, dzięki której mogą dbać o czystość w mieście.​

19.00-20.00 "12 cali na godzinę" – kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów w czasie, gdy kluby z muzyką prezentowaną na żywo pozostają zamknięte. Zapraszamy na set wrocławskiej Dj-ki Aksamit, specjalizującej się w brzmieniach deep techno, tribal i ambient. Tę wielbicielkę analogowego brzmienia można usłyszeć nie tylko w Polsce, ale także w klubach w całej Europie.


logo 

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 "Poranek" - W programie poszukamy przykładów rodzeństw w różnych bajkach. Pojawią się m.in. Elza i Anna, Bolek i Lolek, Jacek i Placek, Chip i Dale i wiele innych.

10.00-11.00 "Muzyczne podróże" - Bohaterem programu będzie kompozytor – Piotr Hertel. Twórca muzyki do piosenek, np. „Parasolki” i „Moja bezsenność” do słów Janusza Słowikowskiego, a także autor muzyki do seriali dla dzieci, m.in. produkcji Studia Filmowego Se-ma-for: Miś Uszatek, Przygody Gapiszona, Mały pingwin Pik-Pok czy Trzy misie i Plastusiowy pamiętnik. 

18.00-19.00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Fizyka dla najmłodszych. Jak działa i jak powstała winda okołoobrotowa. Opowie o tym dr Jan Amos Jelinek, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Pracuje w Katedrze Pedagogiki Małego Dziecka w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Obowiązek używania maseczek w związku z epidemią COVID-19, również przez dzieci powyżej lat 4, sprawił, że wielu rodziców zastanawia się, jak powinna wyglądać odpowiednia maseczka, jak ją zakładać, jak dziecko powinno w niej oddychać i jak je przekonać, by chciało ją nosić?

Wyjaśnień udzieli lek. med. Elżbieta Dudzińska z przychodni dla dzieci i dorosłych Strefa Pacjenta, lekarz medycyny integralnej i jedna z niewielu w Polsce specjalistek zajmująca się zaburzeniami wzorca oddychania i terapiami oddechowymi. Podczas rozmowy poruszone zostaną inne aspekty związane z oddychaniem: chrapanie nocne, bezdechy, oddychanie w stresie, oddech podczas treningów sportowych.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU