Polskie Radio

Maturalna „Stacja Nauka” i "Nowa Mowa" – Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 12:33
Wszystko o bezpieczeństwie pierwszych lotów i otwartych uzdrowisk, o przydomowej retencji i o nitkach w Internecie. Rozstrzygniemy też co jest bardziej wygodne: kanapa, tapczan czy wersalka. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Pisarenko/shutterstock
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" tematem wiodącym będą loty samolotem oraz bezpieczeństwo zdrowotne na pokładzie. Zgodnie z wytycznymi na lotniskach będą prowadzone pomiary temperatury przy wejściu do terminali. Do terminala będą mogli wejść tylko pasażerowie z biletami. Urząd Lotnictwa Cywilnego zachęca, by odprawiać się online. Na lotniskach obowiązywać będzie również dystans społeczny - zachowanie 1,5 m odstępu między ludźmi.Trzeba będzie nosić maseczkę.

Ograniczone będzie korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. placów zabaw czy palarni. Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu. Gościem audycji będzie Piotr Rudzki, rzecznik Lotniska Chopina.

W dalszej części audycji o programie "Moja woda" czyli programie retencji i przydomowych zbiorników wodnych tak ważnych w dobie suszy hydrologicznej. Jest to też pierwszy program rządowy wspomagający walkę z suszą skierowany do odbiorców indywidualnych. Wcześniej uruchomiono programy dotyczące małej retencji dla samorządów. Gościem audycji będzie Szymon Tumielewicz z-ca dyr. Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej ministerstwa Klimatu, który chętnie opowie o "polityce" walki z suszą i na poziomie indywidualnym - jak program "Moja woda" i w szerszym kontekście. Będzie również o wysokości dofinansowań.

W audycji pojawi się także temat uzdrowisk. Do Uzdrowiska Kopalni Soli Wieliczka wrócili pacjenci. Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym - dezynfekcja rąk, dystans, maseczki, rękawiczki.  Pod ziemię zjeżdżają 4-osobowe grupy z opiekunem. Zajęcia organizowane są tak, by poszczególne grupy nie miały ze sobą kontaktu. Zaprasza Sława Bieńczycka.

13.00-15.00 - Do "Muzycznej Jedynki" zaprasza Maria Szabłowska, która przedstawi miedzy innymi nową płytę tygodnia Jedynki album "Into The Sun" zespołu THE FRUITCAKES.

Najnowsza płyta zespołu zawiera 10 autorskich anglojęzycznych kompozycji. Materiał zarejestrowany został w przestrzeniach studia Tall Pine Records usytuowanego w Kolbudach, a za produkcję  odpowiadali członkowie The Fruitcakes oraz Maciej Cieślak, który zajął się również miksem albumu.

The Fruitcakes rozwijają swoją twórczość w nieprzewidywalny sposób, racząc nas materiałem złożonym, pełnym niuansów i nieoczywistości. Płyta “Into The Sun” unaocznia odbiorcy, że  model songwritingu, opartego na melodiach, harmonii oraz wielogłosowości ma się dobrze, funkcjonując i żyjąc własnym życiem na alternatywnym aucie. Na albumie znajdziemy kompozycje przywodzące na myśl zarówno psychodelię z przełomu lat 60. i 70., jak i współczesny space rock,  dream pop i lo-fi. Konstrukcję piosenek z “Into The Sun” charakteryzuje szkatułkowość, a całość brzmi niezwykle naturalnie i ciepło.

“Zbierając się razem w jednej przestrzeni i zaczynając grać wiemy, że uda nam się wytworzyć pewną unikatową atmosferę wspólnotowości. Jest to rzecz subtelna, a zarazem ulotna. Nie da się osiągnąć  tego efektu, kiedy każdy z członków zespołu nagrywa osobno, w innych miejscach, w innym czasie. Jesteśmy wierni temu sposobowi nagrywania od samych początków istnienia zespołu” - mówią autorzy. ​

21.15 - W ramach "Kulturalnej Jedynki" - reportaż „Żyć tu i teraz” Henryka Dedo oraz Waldemara Kasperczaka

Góry milcząc opowiadają niewysłowione, strzegąc tajemnic przybliżają do prawdy. Bohater reportażu, Marian Kuchta, opowiada o swojej wędrówce szlakiem, bezdrożami, udanych i nieudanych podejściach.


logo

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Mówili o niej: "kobieta ze słońcem w głosie".  Kiedy wchodziła na scenę rozpromieniała cała sala. Kochała publiczność i publiczność ją kochała. 10. czerwca obchodziłaby 70. urodziny. Jej życie przerwała katastrofa lotnicza. Na rynku ukazuje się właśnie pozycja "Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia". Jej autor Marcin Wilk sportretował w niej nie tylko piosenkarkę, ale także polską scenę muzyczną lat 70-tych. Rozmowa z Marcinem Wilkiem w Poranku Dwójki o godz. 9.30.

W audycji przeniesiemy się też do Londynu. Z naszym korespondentem porozmawiamy o tym, jakie aktywności w obszarze kultury są podejmowane - mimo trwającej pandemii.

Ponadto zwiedzimy w poznańskim Muzeum Narodowego wystawę prac światowej sławy autora plakatów Michela Quareza. Zbiór plakatów pozwala dojrzeć w ich twórcy człowieka zaangażowanego społecznie, najczęściej w problemy ludzi z najbliższego otoczenia, ważne problemy współczesne, jak choćby walkę z AIDS, ale również radość wspólnego świętowania - czytamy na stronie muzeum.

W felietonie Nowa Mowa Bartek Chaciński opowie o ...nitkach w internecie.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W tym tygodniu wybierzemy się z poetami na łąki i posłuchamy wierszy m. in. Bolesława Leśmiana, Jarosława Mikołajewskiego, Adriany Szymańskiej.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Andrzej Mularczyk – z okazji 90. urodzin z archiwaliów Polskiego Radia

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest Jerzy Bralczyk  znany i lubiany językoznawca, który w swojej najnowszej książce zaprasza do domu na niezwykle po­uczający i zarazem dowcipny spacer po pomieszczeniach, okraszony wieloma powiedzonkami i cytatami z klasyki polskiej literatury. Czytelnicy zwiedzą salon, kuchnię i jadalnię, ale też alkowę i buduar, zajrzą do spiżarni i lodówki, ocenią, co jest bardziej wygodne: kana­pa, tapczan czy wersalka, będą podzi­wiać żyrandole i etażerki, a na koniec wyjdą na balkon, a może taras lub we­randę – Do domu!!!  to kolejny po Jeść!!! i W drogę!!! przewodnik po słowach i ich znaczeniach.

Stary Teatr w Krakowie przygotowuje się do premiery on-line pierwszego ogniwa cyklu czytanych dramatów Antoniego Czechowa, opowiada o nich reżyserka - Agnieszka Glińska, ponadto zauważamy przypadający dziś Międzynarodowy Dzień Archiwów, zaglądamy do Lubelskiego Teatru Tańca, gdzie rozpoczęły się prace nad nowym spektaklem zespołu i przyglądamy się nowej wystawie w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jej tematem są  przedstawienia kondycji ludzkiej w rzeźbie współczesnej - od doświadczenia wszechstronnej katastrofy po nadzieję na przetrwanie i ocalenie. W Literackich witaminach - Jolanta Kozak.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Kto dopomoże Żydowi – audycja Wacława Holewińskiego

O kolejnej, ważnej książce profesora Bogdana Musiała napisano: „Zadaje kłam dwóm skrajnym postawom publicystycznym - Grossowo-Grabowskiej i Sumlińsko-Kurkowej, gdzie jedni budują narrację antypolską, a drudzy antyżydowską, gdy tymczasem trudna prawda nie jest tak łopatologiczna”. Mieszkający od kilkudziesięciu lat w Niemczech profesor Bogdan Musiał to jeden z najwybitniejszych polskich historyków. W swojej nowej książce, jak zawsze świetnie udokumentowanej, stara się pokazać, trudne relacje polsko-żydowsko-niemieckie w czasie ostatniej wojny. Rozmówca: prof. Bogdan Musiał.

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Nowa Polska – prowadzi Ewa Szczecińska 

Bohaterem tej audycji będzie prof. Stanisław Moryto – kompozytor, były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. 5 czerwca minęła druga rocznica Jego śmierci.

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Salvador Espiru "Skóra byka" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

 

logo

TRÓJKA

00.00 - 04.00 - Audycja muzyczna – Radosław Okrasko/wyd. Aleksandra Budka

04.00 - 06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00 - 10.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski/Roma Leszczyńska

7.15 - Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek

7.35 - Cykl Muzyczny - Piotr Metz

8.12 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz

9.30 - Informator Ekonomiczny

9.45 - Muzyczny Rozkład Jazdy

10.00-13.00 - Dzień z Trójką - Michał Olszański/wyd. Gabriela Darmetko

13.00-14.00 - Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki – Aleksandra Budka

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki – Patrycjusz Wyżga/wyd. Magdalena Dercz

16.45 - Trzy Strony Świata

18.12 - Reportaż w Trójce             

18.31 - Bardzo Ważny Projekt

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką. Prowadzenie: Grzegorz Hoffmann /wyd. Aleksandra Budka

21.00-22.00 - Klub Trójki - Wioletta Myszkowska/ wyd.

22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz

23.00-00.00 - Audycja publicystyczna – Czy można uratować Bałtyk – Gabriela Darmetko/Sylwia Héjj


logo

CZWÓRKA

12.00-13.00 - Stacja Nauka – w drugim dniu maturalnych egzaminów pisemnych Patryk Kuniszewicz będzie z mikrofonem przed 1.L.O.im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim. Poza tym w audycji porozmawiamy o tym, czy istnieje gen szczupłych i czy to prawda, że z chemicznego punktu widzenia czekolada to najdoskonalszy pokarm na świecie?

15.00-17.00 - Czat Czwórki - Koronawirus sprawił, że część wspólnych przestrzeni przestała być użytkowana. Co się stanie z pustymi biurowcami? Co z centrami biznesowymi i galeriami handlowymi? Jakie wnioski na temat własnego lokum wyciągnęliśmy z czasu pandemii? Do dyskusji zaprasza Piotr Firan.

19.00-20.00 - 12 cali na godzinę – kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów w czasie, gdy kluby z muzyką prezentowaną na żywo pozostają zamknięte. Zapraszamy na set Maćko aka MKO. To DJ, który przemierzył całą Polskę wzdłuż i wszerz ze swoją nieoczywistą selekcją muzyczną, którą czerpie szeroko z takich gatunków jak minimal, deep oraz techno w jego klasycznym ujęciu. Artysta jest rezydentem klubu Jasna 1 w Warszawie.

21.30-22.00 - Strefa Sportu - Maciej Sarnacki wciąż ma szansę na olimpijski awans w judo. Robert Grzędowski zaprasza na rozmowę o zmianach w olimpijskich kwalifikacjach i nietypowych domowych treningach.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - "Poranek" - Co to jest Dzień Agugaga? Trzeba spytać najmłodszych, bo tak brzmią zazwyczaj pierwsze słowa niemowlaka. Termin ten pochodzący z Afryki można też rozszerzyć na wszystkich, którzy zaczynają się uczyć nowego języka. Dziś w Poranku poszukamy neologizmów tworzonych przez dzieci: „czesak, terempatura, mielnik, stukak - co oznaczają w dziecięcym świecie?

8.30 – „Smak na tak”: zrobimy tropikalną, smaczną wyspę na talerzu.

9.30 – „Warsztat Małego Artysty”: Wyruszamy na plac zabaw. Zabieramy ze sobą plastelinę, pudełka, nakrętki, papier, klej i nożyczki, aby z ich pomocą wyczarować niesamowitą pracę plastyczną.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Świat Walta Disneya. 86 lat temu odbyła się premiera pierwszego filmu z Kaczorem Donaldem, dlatego dziś odbędziemy podróż do filmowej krainy Walta Disneya. Przyjrzymy się postaci Walta Disneya, niektórym bohaterom jego filmów i posłuchamy pochodzącej z tych filmów muzyki.

10.30 – „Rytmika”: Na góralską nutę z kanonem! Nauczymy się ludowej piosenki „Pocież Chłopcy”.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Wybierzemy się dziś w niesamowitą wyprawę w rejony Trójkąta Koralowego, gdzie występuje większość gatunków koralowców budujących rafy koralowe oraz większość gatunków ryb. Dowiemy się, czym są rafy koralowe i dlaczego wymagają od człowieka szczególnej troski i ochrony.

W audycji wspomnimy też o cyfrach i o tym, dlaczego warto je znać i dlaczego umiejętność liczenia ułatwia nam życie. To przy okazji przypadającego dziś Dnia Księgowego.

15.30 – „Słowo do słowa”: - opowieści o różnych słowach, w każdym tygodniu na inną literę alfabetu. Dziś "ś" jak „ścichapęk”. Co oznacza to zagadkowe słowo? Posłuchajcie!

16.30 – „Język niemiecki” - Żaden człowiek na Marsie jeszcze nie wylądował, ale to tylko kwestia czasu. Od kilka lat Ziemianie wysyłają natomiast łaziki na Czerwoną Planetę. Łaziki to takie roboty, które badają powierzchnię planety. Jak wygląda ich praca i czy na Marsie żyje obca cywilizacja? Posłuchamy niesamowitej kosmicznej opowieści, poznając przy okazji nowe słowa w języku niemieckim.

18.00-19.00 – „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem”: Jak nauczyć się języka angielskiego? Dlaczego język angielski jest przydatny? Jak sprawić, aby nauka języka była przyjemnością i zabawą? O tym w rozmowie z Filipem i Leopoldem opowie Marta Pawlak- nauczycielka języka angielskiego, ucząca Dużych i Małych.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

Nie jesteś sam w domu” czyli o drobnoustrojach i innych organizmach, które żyją w naszym otoczeniu. Czy mają one wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich?

„Nawet kiedy podłogi lśnią czystością, a wokół wydaje się panować całkowita cisza, wnętrza naszych domów wprost kipią życiem. Od czających się w kredensach moli spożywczych i śpieszków biegających po piwnicach, po bakterie czyhające na kuchennych blatach i mikroby w słuchawkach prysznicowych – w naszych domach aż roi się od tysięcy gatunków owadów, pająków, bakterii i grzybów.

Aby odzyskać kontrolę nad pełnymi dzikich stworzeń wnętrzami, zaczynamy je obsesyjnie sterylizować, mimowolnie tworząc dogodne warunki życia dla śmiercionośnych bakterii, zamiast dla gatunków, które wspomagają nasz układ odpornościowy. Im „zdrowszymi” usiłujemy uczynić nasze domy, tym bardziej narażamy własne zdrowie. Czytamy w opisie książki Roba Dunna pt. „Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne. Historia naturalna stworzeń, z którymi dzielimy życie", która stała się inspiracją do podjęcia tematu drobnoustrojów i innych organizmów, żyjących w naszym otoczeniu a których na co dzień nawet nie zauważamy.

Czy mają one wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich? Porozmawiamy o tym z dr Szymonem Drobniakiem, pracownikiem Zespołu Ekologii Populacyjnej w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu w Uppsali.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

9.00 - W programie „Duża czarna” Przemysław Psikuta zaprezentuje nagrania Tadeusza Żmudzińskiego – pianisty obchodzącego dzisiaj 96. rocznicę urodzin. Od sukcesu w Konkursie Chopinowskim - XII nagroda w IV Konkursie - aż do śmierci, pianista nie rozstawał się z estradą każdego roku dając kilkadziesiąt koncertów w Polsce i na świecie.

11.00 - W audycji „Polacy w Konkursach Chopinowskich” Stanisława Dybowskiego wysłuchamy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Krystiana Zimermana – pianisty, który urzeczywistnił nadzieje Polaków na wygraną - I nagroda w IX Konkursie Chopinowskim, otrzymując ponadto nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków i nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza.

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU