JEDYNKA
NIEDZIELA 14 CZERWCA
LITERATURA
10.35 - "Przygody Don Kichota" Cervantesa, Archiwum Polskiego Radia (od 1 do 19 czerwca).
Powieść opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony nieodłączną szczytną chęcią pomagania ludziom i bronienia najsłabszych.
20.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 14 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.
21.00–22.00 - Słuchowisko w radiowej Jedynce - Marta Rebzda „Kwarantanna”
Reż. W. Modestowicz, real. akust. A. Brzoska, muzyka J. Gawlik
Każdego koronawirus zastał w innej sytuacji. Jednych w podróży, chorobie, depresji, w długach, kredytach, jeszcze innych w żałobie. Skazał na wspólne więzienie lub porozdzielał rodziny, kochanków i przyjaciół. Miliony indywidualnych historii.
Ola jest w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży. Po wizycie w przychodni, w której w tym samym czasie przebywała zakażona osoba, Ola przebywa w domowej kwarantannie. W tym samym czasie jej mama, pielęgniarka, otrzymuje decyzję o skierowaniu do pracy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. „Kwarantanna” to opowieść o lęku, samotności, marzeniach i miłości.
23.50 - "Fajerwerki nad otuliną" Łukasza Nicpana (Państwowy Instytut Wydawniczy), od 8 do 21 czerwca.

DWÓJKA
NIEDZIELA 14 CZERWCA
LITERATURA
16.00–17.00 – Słuchowisko w Dwójce: Andrzej Mularczyk „Cyrk odjechał, lwy zostały”, prod. 1995
Reżyseria Janusz Kukuła, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska.
Obsada: Krzysztof Kowalewski (Gabriel), Jerzy Bończak (Dezerter Misza-Grisza), Krystyna Królówna (Intercity), Ewa Domańska (Jasna), Wiesław Drzewicz (Zając), Marian Opania (Polepa).
KONCERTY
18.00–20.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek
Vásquez, Marcin Dylla – gitara (Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 31.03.2019)
Stanisław Moniuszko Polonez obywatelski F-dur; Joaquin Rodrigo Concierto de Aranjuez, Juan Pablo Moncayo Huapango, Evencio Castellanos Santa Cruz de Pacairigua - Święty Krzyż w Pacairigua, Alberto Ginastera Suita tańców z baletu „Estancia” op. 8a, Arturo Márquez Danzón
KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE
Godz. 12.00
Johann Strauss (syn) Uwertura i Pieśń cygańska (Baron cygański), Eljen a Magyar (Schnell Polka) op. 332, Im Krapfenwald`l op. 336 - polka francuska, Czardasz (Ritter Pazman), Schatz-Walzer op. 418, Emmerich Kalman Czardasz Sylwii (Księżniczka czardasza), Johann Strauss Marsz Radetzky’ego op. 228, Franz Lehár Czardasz Zorki (Cygańska miłość), Hector Berlioz Marsz Rakoczego (Potępienie Fausta) Jacques Offenbach Aria ze śmiechem (La Perichole)
wyk: Ewa Biegas - sopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Gabriel Chmura
(Koncert noworoczny, Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 17.01.2007)
Godz. 21.00
Pierre Boulez Dialogue de l'ombre double na klarnet solo i taśmę, Richard Wagner Walkiria (akt I)
Wyk: Jörg Widmann – klarnet, Anja Kampe – sopran (Sieglinde), Christopher Ventris – tenor (Siegmund), Reinhard Hagen – bas (Hunding), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Alexander Liebreich
(Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Richarda Wagnera, Katowice, Sala im. G. Fitelberga, 14.06.2013).

TRÓJKA
NIEDZIELA 14 CZERWCA
LITERATURA
09.35 – W ramach „Zagadkowej niedzieli” - słuchowisko dla dzieci Rafała Witka pt. „Latająca latarnia”
Latarnia morska to miejsce fascynujące. A ta jest wyjątkowa - jest latająca, ma 50 m wysokości i została wybudowana w 1878 roku. Niestety, wstęp do niej jest zabroniony. Ale to tylko potęguje ciekawość i ochotę na zwiedzanie. Dlatego Maja i Emil, nie zważając na zakazy, postanawiają sprawdzić, jakie tajemnice kryje to opuszczone miejsce.
Reżyseria - Waldemar Modestowicz
Marian Szałkowski: ilustracja muzyczna
Paweł Szaliński: realizator
Obsada:
Mateusz Narloch-Emil
Milena Modestowicz-Maja
Irena Jun-Pani Stasia/Aktorka
13.15 Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.
20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI ESTER VILAR – "KRÓLOWA i SZEKSPIR" – reżyseria (i rozmówca przed emisją) – JANUSZ KUKUŁA; pod hasłem: STT GOŚCI INNE SCENY (premiera odbyła się na antenie PR1). Przygotowała Barbara Marcinik.
Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2014.
Królowa i Szekspir Esther Vilar opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Towarzyszy im opiekująca się królową lady Southwell.
Schorowana Elżbieta pragnie urządzić coś w rodzaju spektaklu ze sobą w roli głównej. Temat przedstawienia – godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. Onieśmielony Szekspir, gromiony pogardliwymi spojrzeniami Jakuba i Whitgifta, w ogóle się nie odzywa. Zgodnie z życzeniem królowej zaczyna pisać dramat o swej monarchini.
Elżbieta po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje nieśmiertelność? Co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – pozostać w historii jako wielka postać. Czy to się jej uda? W ostatnich godzinach życia władczyni nieoczekiwanie to właśnie nisko urodzony pisarz, jego twórczość, stają się głównym przedmiotem zajmującym gasnącą świadomość Elżbiety. Zwycięża sztuka.
Wybitne kreacje w dramacie Esteher Vilar stworzyły dotąd Iwona Bielska, Maja Komorowska, Nina Andrycz. Teraz dołącza do nich Maria Pakulnis.
Autor:
Esther Vilar
Autor Przekładu:
Grażyna Dyląg i Bożena Intrator
Adaptator:
Krzysztof Sielicki
Reżyser:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Maria Pakulnis (Elżbieta I, królowa Anglii), Anna Cieślak (Lady Southwell, dama dworu), Marcin Przybylski (Jakub VI, król Szkocji), Wiktor Zborowski (Arcybiskup Whitgift), Stanisław Elsner-Załuski (William Szekspir).
KONCERT
19.05 - SUZANNE VEGA - KONCERT W TRÓJCE nagrany w studiu im. Agnieszki Osieckiej 28 października 2007 r.
Suzanne Vega – amerykańska piosenkarka folkowa i folkrockowa, autorka tekstów i kompozytorka. Chętnie przyznaje się do inspiracji Bobem Dylanem, Leonardem Cohenem czy Lou Reedem.
Światowy sukces odniosła już w latach 80. dzięki swym poetyckim balladom nawiązującym do tradycji folkloru i jazzu. W tych ciepło wykonywanych, pozornie prostych balladach opowiada o problemach, z którymi na co dzień borykają się ludzie.
Jej styl przypomina nieco utwory Leonarda Cohena, Suzanne wystąpiła zresztą na specjalnej płycie poświęconej jego twórczości. W 1987 roku nagrała piosenkę Luka, która stała się najbardziej niespodziewanym hitem w jej całej karierze muzycznej. Utwór pochodził z albumu Solitude Standing i to właśnie dzięki niemu Suzanne urosła do rangi międzynarodowej gwiazdy. Rok 1990 przyniósł kolejny jej wielki przebój Tom's Diner z albumu Days Of Open Hand.
Po rozwodzie z mężem w 1998 roku, zamilkła na kilka lat. Po latach milczenia wróciła do grania koncertów, a w 2007 roku w wielkim stylu, godnym największych gwiazd, Suzanne powróciła na szczyty albumem Beauty & Crime.

CZWÓRKA
NIEDZIELA 14 CZERWCA
LITERATURA
15.40 – Radiopowieść Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego. Radiopowieść zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku.
KONCERT
22.00 - Domowy koncert Baascha dla "OFF control"
Baasch na zaproszenie Mateusza Tomaszuka nagrał wyjątkowy domowy koncert. Efekty usłyszycie w 296. wydaniu audycji do słuchania przy zgaszonym świetle. Baasch dał się już poznać jako producent o własnym rozpoznawalnym stylu. Przeplata industrialny chłód i EDM-owy trans w samodzielnie skomponowanych i świetnie napisanych, mrocznych piosenkach. Jego muzyka to też chwytliwe, zapadające w pamięć refreny i hipnotyzujący wokal. W wyjątkowej sesji dla OFF control nie zabraknie najnowszego utworu "Brokat" - pierwszego w dorobku artysty utworu wykonanego w języku polskim.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
NIEDZIELA 14 CZERWCA
LITERATURA
19.00-21.00 - W "Wieczornych Pogaduchach" czekają na Was opowieści i legendy wprost z Wrocławia: O oblężeniu Wrocławia, O Kluskowej bramie, O Smoku Strachocie i O pannach zamienionych w kamień.
#Zostań w domu z Polskim Radiem