Polskie Radio

COVID, komedia i zdalny magister - Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 12:30
Czy COVID-19 wraca? Czy człowiek w końcu poleci na Marsa? O napięciach między białymi i ciemnoskórymi obywatelami w kinie amerykańskim a także o niepełnosprawnych sportowcach i artystach. Zapraszamy do słuchania!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Joe007
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" zadamy pytanie, czy COVID-19 wraca? Przypomnimy, o czym MUSIMY pamiętać, a chyba zbyt łatwo zapomnieliśmy. Gość audycji - dr Michał Sutkowski.

Ponadto opowiemy o polskich naukowcach zaangażowanych w największy międzynarodowy projekt badawczy, który ma odkryć predyspozycje genetyczne do COVID-19 - "COVID-19 Host Genetics Initiative". Projekt zrzesza największe prestiżowe ośrodki naukowe, w tym m.in. FIMM, Harvard Medical School, University of Cambridge czy University of Oxford, a także cenione firmy biotechnologiczne oraz biobanki. Największym polskim projektem w ramach programu HGI zajmą się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i firmy IMAGENE.ME, która jest technologicznym partnerem projektu.

NASA w cieniu lotu na ISS buduje megarakietę zdolną do lotu na Marsa. To nie żart. Co wiemy o Artemisie? Czy badania kosmosu mają sens na ziemi?

Polski Komitet Paraolimpijski rozpoczął realizację projektu "Bądź AKTYWNY 2020" współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zajęcia będą prowadzone w 60 sekcjach sportowych. Skorzysta z nich 600 uczestników z całego kraju.

Zaprasza Roman Czejarek.

21.00-22.00 - "Kulturalna Jedynka" - Michał Montowski zaprasza na "Magazyn bardzo filmowy"

Przedstawiamy krótko najciekawsze premiery kinowe tygodnia. W notatniku kinomana odnotowujemy 130. urodziny Stana Laurela, wybitnego komika, scenarzysty i reżysera, nagrodzonego Oscarem za twórczość filmową, znanego w świecie przede wszystkim z roli wątłego, melancholijnego fajtłapy występującego w duecie komicznym z grubym, łatwo wpadającym w złość Oliverem Hardym. Duet ten znany jest w Polsce jako Flip i Flap. Mistrzowie komedii z lat 20. i 30. nadal bawią widzów i zachwycają precyzją aktorskiej gry.

W magazynie zapowiadamy XX Tydzień Kina Hiszpańskiego oraz przedstawiamy projekty filmowe Polskiej Fundacji Narodowej.

21.35 - "Już taki jestem" - zaprasza Jolanta Fajkowska

Jacek Kawalec, absolwent łódzkiego Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej. Był aktorem kilku warszawskich teatrów: Kamienica, Syrena, Komedia, czy też Teatru Polskiego. Największą rolą telewizyjną okazała się postać dobrego polonisty nazwiskiem Tomasz Witebski w serialu pt. "Ranczo". Świetnie sprawdza się w dubbingu: "Anastazja", "Toy story 3", "Zakochany kundel", "Gdzie jest Nemo?".

Był pierwszym z prowadzących popularny program telewizyjny "Randka w ciemno". Ma dwa własne projekty muzyczne: Joe Cocker – śpiewa Jacek Kawalec: 1,5-godzinne muzyczne show z udziałem 10 muzyków, podobne do tych, jakie za życia dawał słynny brytyjski piosenkarz. Drugi projekt to Muzyczne Twarze Kawalca, w którym wciela się w postaci takich artystów jak Sting, Louis Armstrong, Robert Plant czy Czesław Niemen. W audycji także o życiu aktora w czasie pandemii, o wcielaniu się w Joe Cockera, Stinga, o śpiewaniu piosenek Skaldów na 55-lecie zespołu, o pracy poza zawodem jako kelner, w myjni samochodowej oraz w pizzerii.


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki porozmawiamy o wpływie pandemii na funkcjonowanie świata animacji. Jak wstrzymanie tradycyjnej produkcji filmowej odbiło się na sytuacji twórców animacji? Czy wzrosło na nią zapotrzebowanie? Czy w przypadku filmów animowanych możliwa jest praca zdalna w całkowitej izolacji? Między innymi te kwestie poruszymy w rozmowie z Pauliną Zacharek z firmy MOMAKIN, która wspiera twórców filmów animowanych w produkcji, dystrybucji i promocji projektów.

Ponadto w programie:

- szczegóły Letniej Gali OperaVision - koncertu organizowanego przez opery z całej Europy,

- bezpłatna platforma streamingowa uruchomiona przez WFDiF,

- MNIE TU NIE MA Ludzki wymiar architektury - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu,

- w cyklu Książka i kawa - miłość, śmierć na tle portretu siedemnastowiecznej Islandii, czyli powieść "Kobieta ze szkła" Carline Lei​.

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W tym tygodniu razem z poetami podróżujemy do tych  polskich  miast, odwiedzanych przez rzesze turystów nie tylko w okresie wakacji. Przyciąga ich bogata historia, wspaniałe zabytki, także ciekawe tropy literackie. Odwiedzimy Kraków, Sandomierz, Sopot, Kazimierz nad Wisłą i Zakopane, posłuchamy wierszy Tadeusza Różewicza, Ludmiły Marjańskiej, Józefa Kurylaka, Stanisława Swena Czachorowskiego i Piotra Matywieckiego. 

12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Jerzy Stefan Stawiński - 12 czerwca minęła 10 rocznica śmierci pisarza, scenarzysty i reżysera filmowego, autora słuchowisk radiowych, współtwórcy największych sukcesów polskiej szkoły filmowej.

16.00-17.30 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Krzysztof Modelski - tłumacz pierwszego polskiego zbioru opowiadań Izraela Joszuy Singera - starszego brata noblisty. Oglądamy także wystawę prac Edwarda Dwurnika w warszawskiej Galerii Raster, odwiedzamy Stary Teatr w Krakowie, gdzie pokazywane są obiekty ze spektakli Krystiana Lupy i zapowiadamy premierę w Teatrze Starym w Lublinie. W cyklu "Literackie witaminy" - Magdalena Grochowska.

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: O sposobie ukazywania napięć między białymi i ciemnoskórymi obywatelami USA w kinie amerykańskim - audycja Michała Szułdrzyńskiego.


logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska

02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.35-10.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

8.13 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz. Gość: Wicemarszałek Sejmu - Piotr Zgorzelski - PSL(KP)

10.00-13.00 - Dzień z Trójką – Michał Olszański i Michał Margański

13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Metz

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

18.31 - Bardzo Ważny Projekt – Eryk Kazanowski

Temat: unijne fundusze dla PL w ramach budżetu UE 2021-27 i Funduszu Odbudowy oraz nowe, rozpoczęte w czerwcu programy MFiPR wsparcia polskich firm (mikro, małych i średnich). Gość: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister FiPR.

18.45 - Reportaż w Trójce -  „Dziewczyna w hidżabie” - Katarzyna Błaszczyk

Wed pochodzi z Arabii Saudyjskiej i przyjechała tutaj studiować medycynę. Studia medyczne w Polsce są bardzo dobrze postrzegane w jej kraju. Opowiada o życiu w Polsce i o tym, dlaczego co tydzień pomaga bezdomnym z Dworca Centralnego.

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Prowadzenie: Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 - Klub Trójki OPP – Elżbieta Korczyńska

22.00-00.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem


logo

CZWÓRKA

10.00-12.00 - Stacja kultura - Nosowska, Krzysztof Zalewski, Natalia Nykiel,  Sonbird, KARAŚ/ROGUCKI, Mery Spolsky i Włodi – ci i inni artyści powrócą na koncerty w Warszawie. Ile osób może być na koncercie, gdzie będą organizowane? Poza tym w audycji przegląd seriali i modowych kont na TIK TOKU: m.in. Brittany Xavier, Jessica Wang officia, Selena Gomez, Miley Cyrus, Lizzo i Dua Lipa - czy w obu aplikacjach (Tik Toku/ Instgramie) artystki prezentują się w ten sam sposób, a może zupełnie inaczej? Co tam prezentują? Dlaczego ich konta na TT są tak popularne? Opowie o tym Wiktoria Cichy - analityk mediów społecznościowych.

15.00-17.00 - Czat Czwórki - magister zdalny. Już odbyły się pierwsze zdalne obrony prac dyplomowych i magisterskich. To wydarzenia bez precedensu w historii uczelni. Koniec studiów dla wielu w tym roku będzie wyjątkowy, bo online. Czy studenci stresują się bardziej? Czy jest im trochę żal, że nie będą mogli obronić się "normalnie"?

19.00-20.00 - Dziewczyny grają - hasło autorskiej selekcji Kasi Lins brzmi "PŁAKAŁA KIEDY SŁUCHAŁA". Bez zbędnych tłumaczeń czy osobistych kontekstów. Tylko muzyka w wykonaniu m.in. Steviego Wondera czy Laryn Hill.

20.00-21.30 - Strefa prywatna - Ojcowie Pijarzy postanowili postawić na "Duchową adopcję maturzysty". Nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie podbijają sieć wykonaniem piosenki Zbigniewa Wodeckiego "Tak bardzo wierzę w nas". Uczniowie z XC LO im. Stefana Żeromskiego w Warszawie nagrali słowa wsparcia dla starszych kolegów.

Jakub Jamrozek zaprasza na rozmowę o ciekawych maturalnych inicjatywach z o. Jackiem Wolanem rzecznikiem prasowym Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, Katarzyną Bojke - dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

21.30-22.00 - Strefa sportu - Maciej Kałuża o rozpoczętym sezonie siatkówki plażowej. Jak będzie wyglądał sezon w czasach pandemii?


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - "Poranek" - Ważka może zawisać w jednym miejscu, latać bardzo szybko, a nawet latać do tyłu. Są jednymi z najszybszych owadów latających na świecie osiągających prędkość ponad 45 kilometrów na godzinę,  machają skrzydłami, aby ogrzać swoje ciała. Istnieje ponad 5000 gatunków ważek. W Poranku poznamy fascynujące ciekawostki i fakty o tych pięknych owadach. Zaprasza Martyna Chuderska.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Piosenki Jana Wojdaka, kompozytora, laureata Orderu Uśmiechu, twórcy festiwalu Tęczowe piosenki Jana Wojdaka.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sushi. Pierwsza pisemna wzmianka o sushi pojawiła się w 718 roku w Japonii, w zbiorze praw zwanym "Yorituryo". Jako przykład podatku płaconego w naturze. O sushi i innych japońskich przysmakach opowiemy w Popołudniku. A po 16.00 Lista Przebojów PRD.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czym jest survival, od jakiego wieku można zacząć zgłębiać jego tajniki i czy to zabawa dla każdego? Popularyzowanie zdrowego i aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.  Rozmowa z Radosławem Owczarczykiem, trenerem survivalowym.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"  

Teatr dzieci z zespołem Downa. Obecnie Teatr 21 pracuje nad projektem Centrum Sztuki Włączającej, które będzie pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Jego głównym zadaniem będzie włączanie w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Rozmowa z Jakubem Drzewieckim z Teatru 21.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU