Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na piątek

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 18:09
Pozornie porządna rodzina, w rzeczywistości małżeńskie zdrady i romanse. Kiedy prawda wychodzi na jaw, wszyscy udają, że nic się nie stało. Na piątkowy wieczór szczególnie polecamy słuchowisko według "Żabusi" Gabrieli Zapolskiej, w którym rozprawia się z mieszczańską hipokryzją. Pożegnamy się też z Don Kichotem. Zapraszamy do słuchania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/geralt

Logo

JEDYNKA

10.35 - "Przygody Don Kichota" Cervantesa, Archiwum Polskiego Radia (ostatni odcinek).

Powieść opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony nieodłączną szczytną chęcią pomagania ludziom i bronienia najsłabszych.​

20.45 - Jarosław Hasek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).

21.00 - Przypomnimy zrealizowane w 2012 roku słuchowisko wg "Żabusi" Gabrieli Zapolskiej

Gabriela Zapolska, specjalistka od rozprawiania się z mieszczańską hipokryzją, w "Żabusi" na warsztat bierze małżeńską zdradę. W rodzinie Bartnickich z pozoru wszystko jest w porządku. Ale tylko z pozoru. Uwielbiana przez domowników Helena, z rozrzewnieniem nazywana Żabusią, jest kobietą wiarołomną, z lubością oddaje się romansom, kpiąc z małżeńskich ślubów.

I pewnie mogłaby jeszcze długo oszukiwać męża, gdyby nie fakt, że kolejny kochanek okazuje się narzeczonym jej szwagierki, Marii. Ale nawet gdy prawda wychodzi na jaw, domownicy wolą tkwić w przekonaniu, że to żart tylko. Bo tak jest bezpieczniej, wygodniej, prościej. O tej hipokryzji Zapolska pisała pod koniec XIX wieku, jednak i dziś... trzeba by się nad tym zastanowić.

Reżyseria i adaptacja Henryk Rozen, realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn.

Obsada: Henryk Talar – Bartnicki, Małgorzata Kożuchowska - Helena (Żabusia), Stanisław Brudny – Milewski, Ewa Wawrzoń – Milewska, Jacek Brzostyński – Julian, Zofia Zborowska – Maria, Edyta Jungowska – Maniewiczowa, Katarzyna Słomska – Franciszka, Maria Robaszkiewicz – Niańka, Joanna Pach – Mała Jadzia.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2 do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nieposiadających kina domowego jakość stereo bez zmian.

23.50 - "Fajerwerki nad otuliną" Łukasza Nicpana (Państwowy Instytut Wydawniczy),​ od 8 do 21 czerwca.


logo

DWÓJKA

11.00-11.10 - To się czyta: Michał Komar "Skrywane", czyta Krzysztof Gosztyła, odc. 5

15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Edward Redliński "Konopielka", czyta Jacek Braciak, odc. 8 (powtórzenie).

19.10-19.30 - Książka do słuchania: Jerzy Pilch "Tysiąc spokojnych miast", czyta Przemysław Bluszcz, odc. 5 (powtórzenie).


logo

TRÓJKA

11.45 - Proza w Trójce - Pisarz Jerzy Pilch zmarł 29 maja tego roku. W związku z tym od 1 czerwca przypominamy "Drugi Dziennik" - felietony z Tygodnika Powszechnego. Pierwszy raz na naszej antenie pod koniec 2013 roku, czytali Adam Ferency i krótkimi fragmentami - sam Jerzy Pilch. Emisja od poniedziałku do piątku, 10 odcinków. Muzyka - Olo Walicki oraz Patryk Zakrocki. Przygotowała Barbara Marcinik.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) – Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.


logo

CZWÓRKA

8.30 - W Kąciku literackim  Maja Koman w interpretacji wiersza pt. „Wędrówką życie jest człowieka” Edwarda Stachury.

8.35 - W cyklu "Książka w Czwórce" wybrane fragmenty części trylogii Igrzyska śmierci "Kosogłos" Suzanne Collins przeczyta Anna Dereszowska.  

15.40 - Radiopowieść Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Markiewicza z udziałem m.in. Jerzego Treli, Jolanty Fraszyńskiej, Mariusza Bonaszewskiego, Piotra Adamczyka, Krzysztofa Wakulińskiego. Radiopowieść zrealizowana została w Teatrze Polskiego Radia w 2002 roku.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.30 - Słuchowisko "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr PR 2002 r.

Wykonawcy: Zofia Rysiówna (Maryla Cuthbert); Franciszek Pieczka (Mateusz Cuthbert); Agnieszka Kwaśniak (Diana Barry); Gustaw Kron (Lekarz); Bronisława Gerson-Dobrowolska (Ciotka Józefina Barry); Krystyna Ciechomska (Pani Barry, mama Diany); Olga Bielska (Małgorzata Linde); Monika Bezak (Ania Shirley).

12.15 - "Bajkowy kącik" - Legenda o Zamku w Melsztynie.

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "Jak utopiec z chłopem buchali na fajeczki".

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni.  W tym tygodniu wyruszymy do Krainy Kwiatów. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU