JEDYNKA
9.00-12.00 - "Lato z Radiem" a w nim między innymi:
- muzyczne propozycje LzR, gość: Marcin Kusy
- turystyczne propozycje w Turystycznej Liście Przebojów, gość: Sława Bieńczycka
- różnorodność polskiej kuchni, gość: Małgorzata Raducha
Reporter Roman Czejarek w Solcu Kujawskim. Zaprasza Daniel Wydrych.
Od 22 czerwca w "Lecie z Radiem" o godz. 10.35 będziemy mogli posłuchać najsłynniejszej powieści Kena Folletta "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.
Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.
Zaprezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.
Od 22 czerwca w "Muzycznej Jedynce" o godz. 14.50 Dariusz Michalski będzie czytał, ubarwione muzycznie, fragmenty swojej książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze", autorze niezrównanych tekstów piosenek, twórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście.
To opowieść o arcyciekawym życiu Starszego Pana B., o czasach, w których działał i ludziach, których znał. Książka bogato ilustrowana prywatnymi zdjęciami rodziny Przyborów oraz z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.
O części z tych skarbów autor opowie na antenie.
DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
Był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, jego gra na skrzypcach wywoływała najwyższy podziw wśród europejskiej publiczności. Fascynował indywidualnym stylem i wirtuozerią. Spośród wszystkich polskich jazzmanów miał największe szanse, aby odnieść wielki sukces w Stanach - tak twierdził Tomasz Stańko. Niestety - przedwczesna śmierć uniemożliwiła mu pełne rozwinięcie muzycznych możliwości i przekreśliła imponująco rozwijającą się światową karierę.
W Poranku Dwójki porozmawiamy o Zbigniewie Seifercie oraz o Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Konkurs odbędzie się w tym roku - mimo pandemii. Będzie jednak miał formę online. Szczegóły o godz. 9.30 w rozmowie z Anetą Norek - Skrycką - skrzypaczką, założycielką i prezeską Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.
Wcześniej, po godz. 8.30 przeniesiemy się do Zakopanego. Spotkamy się z Anną Wende - Surmiak - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. Placówkę czeka ogromna zmiana - jak zapowiedział minister kultury i dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński - muzeum zmieni swój status i z regionalnego zostanie podniesione do rangi narodowego.
Ponadto w audycji:
- wynalazek naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej wykorzystywany w Operze Krakowskiej,
- oferta kulturalna Poznania po otwarciu tamtejszych instytucji kultury,
- w Historii Pewnego Utworu - Suita Bachianas Brasileiras Heitora Villa-Lobosa,
09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
W tym tygodniu razem z poetami wkroczymy do owocowego raju i posłuchamy wierszy Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, Mieczysława Jastruna Tadeusza Micińskiego i Janusza Szubera.
10.00-11.00 - Znacie, to posłuchajcie: Marcin Świątkiewicz - opracowanie Klaudii Baranowskiej
- Chciałbym podzielić się z Państwem tym, co dla mnie ważne w muzyce, tym co mnie inspiruje. Pochylimy się nad zagadnieniem improwizacji, posłuchamy też muzyki klawesynowej. Przedstawię również nagrania młodych muzyków z którymi współpracuję lub współpracowałem podczas zajęć Akademii Muzycznej w Katowicach. Będzie też ważna dla mnie muzyka współczesna, a ostatnie spotkanie zbudujemy wokół bachowskiej Pasji wg. św Jana - Marcin Światkiewicz.
Marcin Świątkiewicz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich klawesynistów. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historycznych instrumentów klawiszowych, improwizacji w dawnej i współczesnej stylistyce, a także kompozycji. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów oraz na historycznych fortepianach i organach. Jest laureatem Paszportu Polityki oraz finalistą I Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. A. Wołkońskiego w Moskwie (2010) i Międzynarodowego Konkursu im. Telemanna w Magdeburgu (2007).
W 2015 r. jako solista zarejestrował wspólnie z Arte dei Suonatori nagrodzony nagrodą Diapason d'Or podwójny album z koncertami klawesynowymi J.G. Müthela. W 2016 r. za nagranie Sonat Misteryjnych H.I.F. Bibera z Rachel Podger otrzymał Gramophone Award. W 2017 roku album z koncertami klawesynowymi Jana Sebastiana Bacha.
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla
Anna i Krzysztof Firlusowie są gospodarzami najbliższej Domówki w Dwójce. Anna - klawesynistka związana z Oh! Orkiestrą Historyczną, Krzysztof - muzyk - NOSPRu - koncertujący kontrabasista i gambista, oboje wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach. W Wybieram Dwójkę opowiadają o wspólnych pasjach, muzycznych wyborach i programie koncertu w radiowej Dwójce.
W audycji rozmawiamy także z dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku Jackiem Friedrichem na temat sytuacji Instytucji po pandemii, omawiamy wystawę Żarty Żartami w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przygotowaną przez kolektyw artystyczny Slavs and Tatars. Wystawa poświęcona jest satyrze - jej sile i słabościom, opowiadamy o obrazie Jacka Malczewskiego Przy fortepianie, który zaginął podczas Powstania Warszawskiego i właśnie powrócił do Polski. A w Literackich Witaminach - Daniel Wyszogrodzki.
TRÓJKA
00.00-02.00 - Nie do powiedzenia - Agnieszka Furtak
02.00-04.00 - Audycja muzyczna - Michał Migała
04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej
06.35-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
7.15 - Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek
7.35 - Cykl Muzyczny - Piotr Metz
8.13 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz
8.45 - Muzyczny Rozkład Jazdy
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Ryszard Jaźwiński i Mariusz Owczarek
9.30 - Informator ekonomiczny - Marcin Jagiełowicz. Gość: wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Temat: tarcza 4.0 - wakacje kredytowe, dopłaty do odsetek kredytowych, poprawki Senatu.
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Stelmach
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
18.12 - Reportaż w Trójce - "Powrót do przedszkola" - Dorota Boniecka-Górny
Jednym z etapów rozmrażania gospodarki było otwarcie przedszkoli, żeby rodzice mogli wrócić do pracy. Jak przygotowane są przedszkola na przyjmowanie dzieci, jakie obostrzenia muszą spełnić? Czy nauczyciele nie boją się, że się zarażą? Jaka jest frekwencja? Czy rodzice boją się posyłać swoje dzieci do placówek?
18.30 - Bardzo Ważny Projekt - Arkadiusz Ekiert
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Michał Margański
21.00-22.00 - Klub Trójki - Michał Żakowski
22.00-22.30 - Audycja muzyczna - Marta Malinowska
23.00-00.00 - Czas niezwykły - Elżbieta Korczyńska

CZWÓRKA
7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - informacje o kolejnym odcinku Definicji Brzmienia, czyli serii dokumentalnej Kamila Jasieńskiego i Norberta Borzyma, prezentującej w niestandardowy sposób gatunki muzyki elektronicznej. Tym razem autorzy przybliżają genezę Trance'u, czyli najbardziej przystępnej odmiany muzyki elektronicznej.
12.00-13.00 - Stacja Nauka - Jakie plusy i minusy ma awokado? Wokół tego owocu urosło ostatnio wiele mitów - np. że jest nieekologiczny. Ostatnio jedna z warszawskich restauracji ogłosiła, że rezygnuje z awokado. Z drugiej jednak strony, to owoc bardzo bogaty w witaminy. Czego jest więc więcej? Zalet czy wad? Autorzy audycji zajmą się też cukrem i jego bezpieczną dawką dzienną.
13.00-14.00 - Płyta tygodnia - w audycji Muzyczny Lunch co tydzień do wygrania inna Płyta Tygodnia Czwórki. Wystarczy słuchać, odgadnąć zagadkę i zadzwonić. Od poniedziałku do wygrania w Muzycznym Lunchu "Geniusz" obecnie jednej z najpopularniejszych i najbardziej opiniotwórczych hiphopowych ekip w Polsce - Rasmentalism. "Geniusz" to zdecydowanie Rasmentalism A.D. 2020. Ras i Ment XXL do współpracy nad premierowym materiałem zaprosili m.in. Pezeta, Białasa z SBM, Jana-rapowanie, Taco Hemingwaya, czy schaftera. Jest także Dawid Podsiadło, Rosalie, Jarecki, Kuba Badach, czy znany z Bitaminy wokalista Vito Bambino.
21.30-22.00 - Krótka piłka - Lada dzień pod Warszawą otwarty zostanie nowy Ośrodek Treningowo-Szkolny z Kompleksem Badawczo-Rozwojowym. Będzie on nową siedzibą Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Europejskie standardy w Polsce? Czy faktycznie przełożą się na rozwój młodych piłkarzy? Czy inne ekstraklasowe kluby też mają takie ośrodki treningowe? Zaprasza Mateusz Fusiarz.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś"
W Polskim Radiu Dzieciom pięknie
Leszek z Misiem się kłaniają
Zaraz każdy się uśmiechnie
Opowieści zaczynają...
Rozpoczęła się kolejna, ulubiona przez dzieci, pora roku - lato! Kojarzy nam się najczęściej z wakacjami i czasem wolnym od szkoły. Dowiemy się od Leszka jakie są pory roku, czym się charakteryzują i czy wszędzie są cztery, jak w Polsce.
14.30 - "Dr Witaminka" - Co powinien jeść chłopiec i dziewczynka? Najlepiej wie "Dr Witaminka", czyli połączenie dietetyka i mamy. Joanna Neuhoff-Murawska wraz z Grzesiem - małym dietetykiem i przyjaciółmi: prof. Nutką oraz dziećmi z zespołu Oreganki, od poniedziałku do piątku przekonują najmłodszych słuchaczy, że do picia najlepsza jest woda, chrupania: marchewka, a kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, możemy przyrządzić sobie - najlepszą na świecie sałatkę owocową. W tym tygodniu Dr Witaminka i Pan Dietetyczek opowiedzą o tym, co rośnie w lesie i czy wszystko można z niego zjeść.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak zorganizować sobie czas podczas wakacyjnych podróży, aby się nie nudzić (pociąg, samochód). Czy koniecznie musimy brać ze sobą tabun rzeczy, czy wystarczy jedna, ale właściwie wybrana? A może nic nie będzie nam potrzebne poza dobrym humorem i pomysłowością? Rozmowa z Cecylią Bucholc-Golką zajmującą się psychopedagogiką kreatywności.
Dla rodziców:
23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Gośćmi programu będą muzycy: Kamila Dauksz rozpoznawana dzięki unikatowemu połączeniu śpiewu i gry na wiolonczeli oraz Tomek Boruch, gitarzysta jazzowy. Ponadto zaprezentujemy nowe płyty, na czele z Lady Gaga, Norah Jones, Olena i Tęskno.
Zapraszamy do słuchania.