Planujemy też rozmowy z najwierniejszymi Słuchaczami Lata z Radiem, którzy odliczali tygodnie i dni do startu tegorocznej audycji, podczas której ...#Jesteśmy z Wami!
Ponadto jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem".
Zmarł 18 marca w wieku 97 lat. Aktor od wielu lat był na emeryturze. Wolny czas wykorzystywał na rozwijanie swojej pasji, którą było malowanie obrazów.
W audycji: tata ma głos, czyli co zrobić w sytuacji, kiedy ojca po prostu nie można nie słuchać. W programie m.in. David Bowie, Bryan Ferry, niech będzie Krzysztof Cugowski, niech będzie Markowski, Sting i jego córka Coco.
DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek
Określa go jako swój największy projekt w życiu. I dodaje, że żadna muzyczna premiera nie powodowała dotąd takiego stresu. Zaczyna jak na prawdziwym balu - od poloneza. W Poranku Dwójki zaprezentujemy singiel "Czułe struny [Polonez As-dur]" będący zapowiedzią albumu Natalii Kukulskiej "Czułe struny". W powstanie płyty było zaangażowanych blisko 100 osób na czele z kompozytorami i aranżerami: Krzysztofem Herdzinem, Nikolą Kołodziejczykiem, Adamem Sztabą, Pawłem Tomaszewskim i Janem Baczyńskim oraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia. O "Czułych strunach" opowiedzą o godz. 9.30 Natalia Kukulska i Adam Sztaba.
W audycji przeniesiemy się też do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Z dyrektorem instytucji - Witoldem Mazurkiewiczem - porozmawiamy o funkcjonowaniu w nowej rzeczywistości pandemicznej i wyzwaniach dla ludzi teatru z nią związanych. Wizyta w teatrze o godz. 8.30.
W audycji również:
- apel Hollywood o zwiększenie dostępności do rynku filmowego dla Afroamerykanów
- kina samochodowe i kina na plaży w czasie pandemii
- Nowa Mowa i ...trikini
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla
Gościem w audycji jest Joanna Wójcik-Géhin, tłumaczka książki Stéphane’a Allixa "Gdy byłem kimś innym", która nie tylko sama dotarła do oryginału, ale również przetłumaczyła z francuskiego i wydała książkę na polskim rynku.
W audycji omawiamy ponadto projekt "Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego". Dwudziestolecie międzywojenne to czas przełomowy dla kobiet w Polsce. Kobiety zdobywają nowe prawa, w tym prawo wyborcze, zyskują szerszy dostęp do podejmowania studiów na uczelniach wyższych i rozpoczynają pracę w zawodach, które wcześniej zarezerwowane były dla mężczyzn. To właśnie w tym okresie po raz pierwszy w Polsce kobiety zasiadają w sejmie, uzyskują możliwość prowadzania aptek, zasiadają za sterami samolotów czy wywalczają dla Polski pierwsze złoto na igrzyskach olimpijskich. Warszawianki, które zmieniały historię, są tematem projektu Pracowni Etnograficznej.
W drugiej części audycji przyglądamy się niezwykłemu projektowi, w którym 9 rosyjskich bardów i 9 polskich piosenkarzy i muzyków - wspólnie wykonało Pieśń gruzińską Bułata Okudżawy, Wojciech Kościelniak opowiada o swojej nowej produkcji "Pretty Woman The Musical", a w Literackich Witaminach - Filip Zawada.
22.20-23.15 - Muzyczny wieczór: Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska
Bohaterem audycji cyklu "Nowa Polska" będzie Paweł Hendrich. Urodzony w 1979 roku we Wrocławiu, kompozytor, którego mistrzem był Witold Lutosławski, a naukowe tradycje w jego rodzinie przekładają się na badanie dźwiękowej materii i wpływ tych badań na kunsztowne i złożone dźwiękowe konstrukcje. Jak funkcjonuje materia ożywiona - organizmy, komórki? Biologia, chemia, a także fizyka - twórczość Pawła Hendricha zaczyna się od zadawania pytań.
Rezultatem takiej postawy są utwory o formie, której natura jest dynamiczna. W audycji posłuchamy kompozycji Hendricha przeznaczonej na osiem wiolonczel " Ertytre", "Pteropetros" na kwintet dęty, akordeon i kwartet smyczkowy oraz "Alopopulo" na orkiestrę kameralną, skrzypce solo i komputer.

TRÓJKA
00.00-02.00 - Audycja muzyczna - Radosław Okrasko
02.00-04.00 - Nocna Polska - Tomasz Żąda
04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej
06.35-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
8.13 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach
9.30 - Informator Ekonomiczny - Marcin Jagiełowicz
prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Porozmawiamy o „sprzecznych” wyliczeniach GUS-u i Eurostatu dotyczących inflacji i co to znaczy dla oszczędzających.
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Aleksandra Budka
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
18.12 - Reportaż w Trójce - cykl na wakacje: "Reportaż z archiwum Trójki": "Harley. Mój kumpel" - Mariusz Marks
Opowieść o życiu człowieka wolnego, czyli Wojciecha Echilczuka, legendy polskiego ruchu motocyklowego. Bohater mówi o tym, czym było dla niego spełnienie marzenia, czyli zakup legendarnego motocykla Harley Davidson pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Wyjaśnia, że ten motocykl dał mu nie tylko markę, dawał kluby, przyjaźnie, filozofię, odkrycie świata na nowo. Dodaje "byliśmy Kolumbami". Ze wzruszeniem wspomina, pierwszy dla niego, zlot harleyowców w Czechosłowacji z udziałem posiadaczy takich motocykli z całego świata. Twierdzi, że zlot ten zmienił jego życie, że to były jego "schody do nieba", ponieważ tam dowiedział się, co to znaczy być "człowiekiem wolnym". Został dealerem firmy Harley-Davidson w Polsce.
"Reportaż 1997 roku" w rankingu Programu 3 Polskiego Radia.
18.30 - Bardzo Ważny Projekt - Arkadiusz Ekiert
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann
21.00-22.00 - Klub Trójki - Wioletta Myszkowska
22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz
23.00-00.00 - Myślidziecka 3/5/7 - Katarzyna Stoparczyk

CZWÓRKA
7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - według amerykańskiej organizacji ekologicznej podczas lockdownu niezwykle popularne stało się obserwowanie ptaków. Powstało kilka aplikacji ułatwiających ich obserwację. Przetestujemy je w audycji.
14.00-15.00 - Ratujemy świat - rozmowa na temat przyszłości branży mody, minimalizmu, wpływu pandemii na stosunek do konsumpcjonizmu. Gościem programu będzie propagatorka ruchu eko i slow, autorka książki "Wychodząc z mody" - Joanna Glogaza. W audycji też poruszony będzie temat ekologicznych plonów.
19.00-20.00 - 12 cali na godzinę - kolejna odsłona akcji wspierania przez Czwórkę DJ-ów. Tym razem zaproszenie na set DJ-ski Eltrona - jednej z najważniejszych postaci na polskiej scenie klubowej i elektronicznej. Ten rezydent klubu Smolna, kolekcjoner winyli, do niedawna znany był jako Eltron John.
17.00-19.00 – TOP - W Dniu Ojca przedstawimy ojców nowych technologii, bez których nie mielibyśmy dzisiaj smartfonów, laptopów, mediów społecznościowych i elektrycznych aut. Powiemy o tych, którzy pierwsi wymyślili i opatentowali zdobycze nowych technologii jak np. Frank Canov, który stworzył prototyp przenośnego urządzenia z dotykowym ekranem.

POLSKIE RADIO DZIECIOM
Z okazji Dnia Taty przygotowaliśmy kilka propozycji.
Na Facebooku Polskiego Radia Dzieciom przeprowadzona zostanie całodniowa akcja „Laurka dla Taty”. Słuchacze pod specjalnie opublikowanym postem w mediach społecznościowych będą mogli dzielić się zdjęciami swoich laurek.
7.00-10.00 - "Poranek" - Jak i kiedy obchodzony jest Dzień Taty w różnych krajach.
10.00-11.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - Zamiast "Muzycznych podróży" będzie wyjątkowe wydanie "Dziecięcego Koncertu Życzeń". Dzieci, które pragną zrobić wyjątkową niespodziankę z okazji Dnia Ojca, mogą zadzwonić w czasie trwania audycji, złożyć życzenia i zamówić piosenkę na antenie!
15.00-17.00 - "Popołudnik" - Z okazji Dnia Taty przyjrzymy się tatusiom w bajkach. Będą to np. ojciec Belli z Pięknej i Bestii, Papa Smerf, Tata z Rodziny Treflików, król Tryton - ojciec Ariel, Tata Muminka.

POLSKIE RADIO CHOPIN
19.00 – W "Romantycznych brzmieniach" Magdalena Łoś przypomni wciąż mniej znane oblicze Chopina jako kameralisty. W programie m.in. "późna" Sonata na wiolonczelę i fortepian g-moll op. 65 polskiego romantyka w wykonaniu Petera Wispelweya i Paola Giacomettiego.
22.00 - Bohaterem dwugodzinnej audycji "Czarne na białych" będzie najwybitniejszy uczeń pianisty wszech czasów Józefa Hofmanna – Shura Cherkassky. Rosyjski artysta słynął z wykonawstwa muzyki Roberta Schumanna oraz Fryderyka Chopina i właśnie w takim repertuarze posłuchamy go późnym wieczorem. Na swój codzienny program zaprasza Jakub Puchalski.
Zapraszamy do słuchania.