Polskie Radio

Kosmogonik i Czat Czwórki. Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 09:38
Wszystko o "Kosmogoniku" - projekcie animacji 2D/3D z technologią VR, a także czy urbanizacja zmieni swój kierunek po pandemii i dlaczego topi się w Polsce tak dużo ludzi? Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Webster2703
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - Na "Lato z Radiem" zaprasza Roman Czejarek, a na Bulwarach Wiślanych w Warszawie będzie nasz reporter Maciej Walecki.

Gościem audycji będzie Sebastian Kowalczyk, redaktor z Wiadomości Wędkarskich i popularny youtuber, szeroko znany w wąskich kręgach. Zaprezentujemy łowienie nad Wisłą, w Warszawie, żeby udowodnić, że ryby można łowić i dziko i w mieście.... Będzie o zasadzie "no kill", czyli złap i wypuść, o kondycji polskich wód w kontekście ichtiofauny, o kuchni wędkarskiej, czyli co z naszego prowiantu nada się też na przynętę, no i oczywiście kurs wędkowania (spinning).​

Telefoniczne rozmowy ze Słuchaczami "Lata z Radiem", ich wspomnieniowe archiwalne zdjęcia z reporterami LzR ... czyli akcja #Jesteśmy z Wami!

Ponadto nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek słuchowiska "Filary Ziemi" według powieści Kena Folletta. Zapowiedz pierwszego koncertu online - Piotr Cugowski.​

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka". Zaprasza Paweł Sztompke.

Goście audycji:

13.30 - Krzysztof Trebunia Tutka o nowej płycie poświęconej księdzu Tischnerowi,

14.20 - Janusz Strobel - nowy utwór.

21.35 - W cyklu "Już taki jestem" - Marcin Wyrostek, akordeonista, absolwent  i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wykładowca w Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu oraz nauczyciel gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Zabrzu. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Jest także członkiem Śląskiego Kwintetu Akordeonowego działającego przy Katedrze Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2009 wygrał drugą edycję programu Mam talent!.

O muzycznym wychowaniu w domu, o dziadku, który przesądził o wyborze akordeonu, o ludowych inspiracjach, o show, jakie przedstawia na scenie, o renesansie akordeonu, o podobieństwie tego instrumentu do organów, o cyji, kaloryferze i żonie, czyli określeniach na akordeon, o spotkaniu z żoną już w podstawówce, o Astorze Piazolli i Marku Mosiu z Aukso i dobroci płynącej z muzyki​. Zaprasza Jolanta Fajkowska.

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki zaprosimy Państwa do Pianokręgu, czyli na startujący w najbliższy weekend cykl koncertów, których pomysłodawcą jest wszechstronny pianista, aranżer i kompozytor - Bartek Wąsik. Założeniem artysty jest stworzenie spotkań muzycznych, podczas których zachowana będzie spójność między prezentowaną muzyką i miejscem, w którym ona wybrzmiewa. Chodzi o wykreowanie bezpiecznej przestrzeni, w której publiczność w niezobowiązujący sposób, skupiona wokół jednego instrumentu będzie mogła wysłuchać zaproponowanych przez Wąsika czterech różnych spojrzeń na muzykę fortepianową. A spotkanie z artystą w Dwójce o godz. 8.30. 

O godz. 9.30 gośćmi Poranka Dwójki będą polscy artyści młodego pokolenia: pianista Michał Rot oraz  wiolonczelista Krzysztof Karpeta. Z muzykami porozmawiamy o startującym w piątek kanale na youtube: Polish Chamber Music Channel i premierze filmu, który został zarejestrowany w sali Narodowego Forum Muzyki.

Ponadto w audycji:

- w cyklu Książka i kawa - głośna powieść Salmana Rushdiego "QUICHOTTE",

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej.

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest reżyser Paweł Szarzyński, którego "Kosmogonik" znalazł się w Cannes XR Development Showcase. Jest to jeden z 23 projektów z całego świata, które będą  zaprezentowane podczas sesji pitchingowej oraz spotkań 1-on-1 z najważniejszymi partnerami, koproducentami, dystrybutorami oraz kuratorami wystaw z branży XR. 

"Kosmogonik" to projekt animacji 2D/3D wykorzystujący technologię VR. Film powstał na postawie opowiadania Stanisława Lema - "Uranowe uszy" i inspirowany jest rysunkami Daniela Mroza z książki "Bajki robotów".

W audycji zapowiadamy Festiwal wakacyjny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej 24. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Na początek Raz Dwa Trzy akustycznie. Festiwal startuje następnego dnia, w piątek, również na piątek zapowiadana jest premiera filmu Eastern w reżyserii Piotra Adamskiego, o którym porozmawiamy w audycji. W Literackich witaminach - Robert Ziębiński.  

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: Miasto po koronawirusie - audycja Michała Szułdrzyńskiego. Gościem jest urbanista - Radosław  Gajda, a rozmowa  dotyczy sytuacji miast po koronawirusie. Rozmawiający będą szukać odpowiedzi na pytanie: Czy urbanizacja zmieni swój kierunek?


logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska

02.00-04.00 - Strefa rock’n’rolla wolna od angola - Michał Owczarek

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.35-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.15 - Pytania z Kosmosu - Tomasz Rożek

7.35 - Cykl muzyczny Piotra Metza - Adele

8.13 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz 

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Michał Olszański i Michał Margański

9.30 - Informator Ekonomiczny - Marcin Jagiełowicz

13.00-14. 00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Metz

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

18.31 - Bardzo Ważny Projekt - Arkadiusz Ekiert

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką 

21.00-22.00 - Klub Trójki - Piotr Semka 

22.00-00.00 - Gitarą i piórem - Janusz Deblessem


logo

CZWÓRKA

18.00-20.00 - Gala Plebiscytu Nieprzeciętni. Kto zostanie Nieprzeciętnym 2020? Zapraszamy na transmisję Finałowej Gali Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2020 ze studia koncertowego im. Władysława Szpilmana.

Będzie to w tym roku wyjątkowe wirtualne spotkanie jurorów, finalistów i słuchaczy. Podczas Gali wystąpi Krzysztof Zalewski z zespołem. Galę poprowadzą Katarzyna Dydo-Rosłoń i Kuba Marcinowicz, a o oprawę muzyczną zadba DJ Bert. Galę i koncert można oglądać na stronie Czwórki i na fanpage'u Czwórki na Facebooku.

10.00-12.00 - Stacja kultura - Nowy projekt Wojtka Sokoła. Studio deweloperskie True Games, które zajmować się będzie produkcją symulatorów o szeroko pojętej tematyce ulicznej.

14.00-15.00 - Dajesz radę - zawód: fotograf. Bez niego wiele młodych par nie wyobraża sobie ślubu i wesela. Bywa również zapraszany na chrzciny, komunie, dni tuż po zaręczynach. Robienie zdjęć dzięki smartfonom stało się czymś powszechnym, ale umiejętności profesjonalnych fotografów są wciąż w cenie. Jak je rozwijać? Ile kosztuje sprzęt, w który fotograf musi się zaopatrzyć?

15.00-17.00 - Czat Czwórki - Ledwie zaczął się sezon, a już są pierwsze ofiary kąpieli. Pod względem liczby ofiar pochłoniętych przez wodę Polska zajmuje niechlubne czołowe miejsce w Unii Europejskiej. Według danych Najwyższej Izby Kontroli w Polsce w wodzie ginie proporcjonalnie dwukrotnie więcej osób niż w pozostałych krajach UE. Jakie są tego powody? Jakich zasad bezwzględnie powinniśmy przestrzegać?


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 - "Poranek" - "Hej Dzieci jeśli chcecie zobaczyć Smerfów las..." Na program zapraszamy Was! Świętujemy Światowy Dzień Smerfa. Porozmawiamy o postawach i zawodach, bo każdy smerf robił co innego. W wiosce najważniejszy był Papa Smerf, a inni go słuchali - jak w relacji rodzice - dzieci.​ A o ulubionych smerfów zapytamy słuchaczy.​

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Wypłyniemy w rejs… po historii żeglugi morskiej. Kiedy, gdzie i jak ludzie rozpoczęli po raz pierwszy żeglować po morzach i oceanach świata? Leszek i Miś Michaś planują wakacyjne eskapady i zastanawiają się, czym najlepiej będzie podróżować.

17.15-17.45 - "Zbieraj z klasą" - 10 ekologicznych eksperymentów, które można zrobić samemu, a które uświadomią nam, jak ważne jest dbanie o środowisko.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Sztuka opowiadania. Dlaczego nie każdy może nim zostać? Jakie umiejętności rozwija w nas słuchanie i opowiadanie? Czy królik i lew byliby dobrymi opowiadaczami? Rozmowa z Jerzym Szufą, który na co dzień zajmuje się zawodowo opowiadaniem bajek.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"  

W jaki sposób wybierać dzieciom zajęcia pozaszkolne? Jak bardzo być konsekwentnym przy tych wyborach? Czy pozwalać dziecku zajęcia zmieniać i próbować różnych doświadczeń, czy nie? Goście: psycholog Marta Borucka i Mateusz Kusznierewicz, który zanim zaczął trenować żeglarstwo, próbował skoków do wody, tenisa, a nawet śpiewu.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU